Search


Days


Programme Groups

AS – Atmospheric Sciences

AS1.3
Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session)
Convener: S. C. Michaelides  | Co-Conveners: V. Levizzani , A. Hou , K. Nakamura 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–19:00 / Poster Area P3
 / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / Poster Area P3 / 13:30–15:00 / Poster Area P3
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–19:00 / Halls X/Y
AS1.14
African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA)
Convener: C. Taylor  | Co-Conveners: H. Kunstmann , Janicot , B. Marticorena 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Poster Area P5
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Halls X/Y
AS2.5
Patterns in Soil-Vegetation-Atmosphere Systems: Monitoring, Modelling, and Data Assimilation
Convener: Simmer  | Co-Conveners: H. Vereecken , S. Kollet 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room Aula, vom Stein Haus
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y
CL16/AS4.6/GM10.1
Aeolian dust: initiator, player, and recorder of environmental change (co-organized)
Convener: J.-B.W. Stuut  | Co-Conveners: P. Knippertz , A.C.W. Baas 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–16:30 /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
SM2.5/AS4.8
Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring (co-organized)
Convener: A. Becker  | Co-Conveners: K. Koch , B. Kalinowski , D. BROWN , Estabrook 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Halls X/Y
CL20
Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by ILEAPS & GLASS) (co-listed)
Convener: S. Seneviratne  | Co-Conveners: B. van den Hurk , P. Ciais 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–18:15 /
 / Fri, 24 Apr, 08:30–12:15 / Poster Area BG
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
ESSI6
Earth System Modeling: Strategies and Software (co-listed)
Convener: R.G. Budich  | Co-Convener: R. Redler 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
NP6.5
Turbulence in the atmosphere and environment (co-listed)
Convener: C. Yagüe  | Co-Conveners: Tampieri , J Cuxart 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall A
OS6
Operational Oceanography: Skill Assessment, Error Analysis and Service Delivery (co-listed)
Convener: R. Proctor  | Co-Conveners: E. Dombrowsky , M. Rixen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / Aula (Do-Fr)
 / Fri, 24 Apr, 13:30–15:45 / Poster Session: 'Topic Islands'
 / Fri, 24 Apr, 15:45–17:00 / Aula (Do-Fr)
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
AS3.18
Validation of Stratospheric Dynamics and Chemistry Models
Convener: P. Braesicke  | Co-Convener: U. Langematz 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:15 / Room Aula, vom Stein Haus
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Halls X/Y
HS5.15
Large-scale hydrology: understanding and predicting hydrological variations (co-listed)
Convener: D.M. Hannah  | Co-Conveners: C. Prudhomme , Sauquet 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall A
HS5.16
Large-scale hydrology: modelling and assimilation (co-listed)
Convener: F Pappenberger  | Co-Conveners: Fortin , H.L. Cloke , G. Balsamo 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:15 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
OS8
Open session on SOLAS and sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change (co-listed)
Convener: V. Garçon  | Co-Conveners: C. Lancelot , B. Salihoglu 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00 / Aula (Di-Mi)
 / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00 / Poster Session: 'Topic Islands'
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y
OS9
New aspects of the marine nitrogen cycle's processes and budget (co-listed)
Convener: H. W. Bange  | Co-Conveners: M. Voss , Kuypers 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00 / Poster Session: 'Topic Islands'
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y
GI7
Instrumentation for Polar Regions (co-listed)
Convener: M. Rose  | Co-Convener: D. Meldrum 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Halls X/Y
NP7.3
Wind-Wave-Current interactions and ocean mixing (co-listed)
Convener: M. Bezerra  | Co-Conveners: J. A. Carrillo , Gade 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall Z
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y
CL62
Exploring the real potential of the Mediterranean basin as reliable recorder/player of present and past global changes (co-listed)
Co-Conveners: M. Ribera d'Alcala' , Caballero 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:15 / Hall A
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y