Search


Days


Programme Groups

OS – Ocean Sciences

OS4
High latitude changes in ocean, ice and climate
Convener: R. Döscher  | Co-Convener: U. Schauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00 / Aula (Do-Fr)
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
OS7
Ocean Remote Sensing
Convener: Miller  | Co-Conveners: V. Barale , E. Schrama , G. Han 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00 / Poster Session: 'Topic Islands'
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CL42
Global and regional sea level rise and variability (including changes in storm surge frequency and magnitude) (co-listed)
Convener: S. Jevrejeva  | Co-Conveners: Katsman , A. Grinsted , P.L. Woodworth 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Poster Area BG
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
GI5
Space Instrumentation (co-listed)
Convener: M. Leese  | Co-Conveners: P. Falkner , G. Kargl 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
BG1.5
Biogeochemistry of dissolved organic matter: characterisation, distribution and ecosystem roles (co-listed)
Convener: G. Uher  | Co-Convener: A. V. Vähätalo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00 / Poster Foyer (2nd Floor)
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00 / Poster Area BG
OS5
Manifestations of global climate change in the Arctic Ocean
Convener: U. Schauer  | Co-Conveners: A. Proshutinsky , G. Alekseev 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00 / Poster Area US7
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
AS2.2
Air-Sea Interactions (General Session) (co-listed)
Convener: Makin  | Co-Convener: N. C. Wells 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:15 / Room Aula, vom Stein Haus
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
CR4.2
Arctic Coastal Processes (co-listed)
Convener: M.O. Leibman  | Co-Conveners: Lantuit , Overduin , Couture 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
NP2.3
Nonlinear Dynamics of the Ocean Circulation (co-listed)
Convener: S. Pierini  | Co-Convener: E. Simonnet 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00 / Hall XL
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall A
OS10
Southern Ocean Variability
Convener: HH Hellmer  | Co-Convener: Y. H. Park 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00 / Poster Area US7
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
ESSI5
Informatics in Oceanography (co-listed)
Convener: G. M. R. Manzella  | Co-Conveners: C. Maillard , Balopoulos 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
ML2
Alfred Wegener Medal Lecture by Lennart Bengtsson (co-listed)
Convener: G. M. Ganssen 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–18:15 / Aula (Do-Fr)
OS8
Open session on SOLAS and sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change
Co-Conveners: C. Lancelot , B. Salihoglu 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00 / Aula (Di-Mi)
 / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00 / Poster Session: 'Topic Islands'
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y
OS18
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC)
Convener: G. Camoin  | Co-Convener: Dokken 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00 / Poster Session: 'Topic Islands'
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y