Search


Days


Programme Groups

OS – Ocean Sciences

OS6
Operational Oceanography: Skill Assessment, Error Analysis and Service Delivery
Convener: R. Proctor  | Co-Conveners: E. Dombrowsky , M. Rixen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / Aula (Do-Fr)
 / Fri, 24 Apr, 13:30–15:45 / Poster Session: 'Topic Islands'
 / Fri, 24 Apr, 15:45–17:00 / Aula (Do-Fr)
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
HS9.2/OS16
Lakes and Inland Seas (co-organized)
Convener: P. Zavialov  | Co-Convener: J. Friedrich 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall A
AS1.14
African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) (co-listed)
Convener: C. Taylor  | Co-Conveners: H. Kunstmann , Janicot , B. Marticorena 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Poster Area P5
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Halls X/Y
ESSI5
Informatics in Oceanography (co-listed)
Convener: G. M. R. Manzella  | Co-Conveners: C. Maillard , Balopoulos 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
ESSI6
Earth System Modeling: Strategies and Software (co-listed)
Convener: R.G. Budich  | Co-Convener: R. Redler 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
NH6.1
Tsunami: Science, Prevention and Mitigation Measures (co-listed)
Convener: S. Tinti  | Co-Convener: E. Pelinovsky 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Aula (Di-Mi)
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
 / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Halls X/Y
OS8
Open session on SOLAS and sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change
Co-Conveners: C. Lancelot , B. Salihoglu 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00 / Aula (Di-Mi)
 / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00 / Poster Session: 'Topic Islands'
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y
OS9
New aspects of the marine nitrogen cycle's processes and budget
Convener: H. W. Bange  | Co-Conveners: M. Voss , Kuypers 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00 / Poster Session: 'Topic Islands'
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y
CR9.1
Sea Ice and Sea Ice-Climate Interactions (co-listed)
Convener: M. A. Morales Maqueda  | Co-Convener: D. L. Feltham 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–19:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y
CR9.2
Applied Sea Ice (co-listed)
Convener: M Leppäranta  | Co-Convener: Høyland 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y
GI7
Instrumentation for Polar Regions (co-listed)
Convener: M. Rose  | Co-Convener: D. Meldrum 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Poster Area
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Halls X/Y
NH6.4
Coastal geo-hazards and storm surges: characterization, prediction and climate change (co-listed)
Convener: C. Violante  | Co-Conveners: P. Lionello , F. J. Mendez 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Poster Hall
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Halls X/Y
NP7.3
Wind-Wave-Current interactions and ocean mixing (co-listed)
Convener: M. Bezerra  | Co-Conveners: J. A. Carrillo , Gade 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall Z
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00 / Halls X/Y