Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2012
(What is this?)

Programme Groups

EMRP – Earth Magnetism & Rock Physics


EMRP1 – Earth Magnetism
EMRP2 – Rock Physics

ML16
Louis Néel Medal Lecture by James R. Rice
Convener: G. Dresen 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room 36
ML17
Petrus Peregrinus Medal Lecture by Frank J. Lowes
Convener: G. Dresen 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 19:00–20:00 / Room 18
EMRP1 –  Earth Magnetism
EMRP1.1
Open session on Geomagnetism and Paleomagnetism
Co-Convener: P. Macrì 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 10:30–12:15 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 15:30–17:00 / Hall A
EMRP1.2
Paleointensity of the Earth's magnetic field: Methods and results
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 13:30–15:15 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 15:30–17:00 / Hall A
EMRP1.3/PS2.8
Planetary and meteorite magnetism (co-organized)
Convener: J. Gattacceca  | Co-Convener: S.A. Gilder 
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 15:30–17:00 / Hall A
EMRP1.4
Soil, sediment and dust magnetism - magnetic parameters in environmental studies
Co-Conveners: E. Petrovsky , L. Sagnotti 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 10:30–12:15 / Room 34
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall A
EMRP1.5
Polarity Transitions and Geomagnetic Excursions: What has Half a Century of Geomagnetic and Palaeomagnetic Research Revealed About Them?
Convener: J. Liddicoat  | Co-Convener: Dr Thouveny 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 17
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
EMRP1.6
The magnetic environment, and reliability of the signal in sediments
Convener: R. Egli  | Co-Convener: F. Florindo 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 15:30–17:00 / Hall A
EMRP1.7
Lithospheric magnetic anomalies: observation, processing, modelling and nature of sources
Convener: J. V. Korhonen  | Co-Conveners: A. De Santis , T. Litvinova 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 15:30–17:15 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
EMRP1.8
Explaining the diversity of planetary interior dynamics and magnetic fields
Convener: J. Wicht  | Co-Conveners: E. Qamili , M. Mandea , N. Nettelmann , J. Noir 
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 13:30–15:15 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
GD7.1/EMRP1.9/SM4.6
Earth's core dynamics: Observations and models (co-organized)
Convener: R. Deguen  | Co-Conveners: A. Fournier , V. Lesur 
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00 / Hall XL
EMRP2 –  Rock Physics
EMRP2.2/GMPV6.21/SM5.6/TS3.3
A tribute to Luigi Burlini (co-organized)
Co-Convener: S. Vinciguerra 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
EMRP2.4/TS2.8
Strain localization and hydro-mechanical coupling (co-organized)
Convener: P. Baud  | Co-Conveners: F. Balsamo , J. Fortin , P. Adler , M. Cacace 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 10:30–12:15 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
EMRP2.6/GMPV6.10/NH4.1/SM5.5/TS2.9
Thermo-mechanical coupling and physical properties: implications to natural hazards (co-organized)
Convener: S. Vinciguerra  | Co-Conveners: G. Di Toro , M. J. Heap , O. Lengliné 
Oral Programme  / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
TS2.3/EMRP2.8/HS8.1.7
Flow Properties of Transforming Porous Media (co-organized)
Convener: R. Toussaint  | Co-Convener: D. Koehn 
Oral Programme  / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00 / Room 11
Poster Programme  / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
TS3.1/EMRP2.9/GD2.8
Deformation and strain localization from micro- to lithospheric scales (co-organized)
Convener: L. Menegon 
Oral Programme  / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room 29
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
SM3.10/EMRP2.10/ERE5.5
Seismo-electromagnetic conversions: observations, theory and modelling (co-organized)
Oral Programme  / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2
Poster Programme  / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00 / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.8 / Fri, 27 Apr, 14:30–15:15 / Room 35 
TS1.1
Open Session: Tectonics and Structural Geology
Convener: F. Storti  | Co-Convener: S. Buiter 
Poster Programme  / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
GM4.7
Late Quaternary environments and societies: progress in geoarchaeology
Oral Programme  / Thu, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall XL