Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


NP – Nonlinear Processes in Geosciences

ML23

Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Jürgen Kurths
Conveners: Henk A. Dijkstra , Shaun Lovejoy 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 16:15–17:15 / Room Y5
NP1 –  Nonlinear Processes in Geosciences (General)

NP1.1

Advances and Challenges in Nonlinear Geosciences (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture and Outstandig Young Scientist Lecture)
Convener: Henk A. Dijkstra  | Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Jose M. Redondo , Vincent Rey , Olivier Talagrand , Stefano Pierini 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:15 / Room Y5

HS7.3/CL2.12/NP1.4

Water, climate and health (co-organized)
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Antarpreet Jutla , Alexander Kolovos 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SC1/NP1.5

Short Course: Tipping Points in the Geosciences (co-organized)
Convener: Michael Ghil  | Co-Convener: Henk A. Dijkstra 
Mon, 08 Apr, 17:30–20:00 / Room G10

SC2/NP1.6

Short Course: Nonlinear Time Series Analysis (co-organized)
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Jonathan Donges 
Thu, 11 Apr, 17:30–20:00 / Room G10

SC3/NP1.7

Short Course: Predictability in Theory and Predictability in Practice (co-organized)
Tue, 09 Apr, 17:30–20:00 / Room G10
NP2 –  Dynamical Systems Approaches to Problems in Geosciences

NP2.1/AS1.20/CL4.12/OS1.6

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP2.2/AS1.17/CL5.12/OS5.8

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Michel Crucifix  | Co-Conveners: Klaus Dethloff , Thierry Huck , Frank Kwasniok , Henk A. Dijkstra , Anna von der Heydt 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:15 / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP2.3

Artificial Intelligence, Cognitive models and Data Inversion In Geosciences
Convener: Sid-Ali OUADFEUL  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP2.4/CL5.14/ESSI2.10

Complex networks and data-driven knowledge discovery in geophysical systems (co-organized)
Conveners: Reik Donner , Mike Sips  | Co-Conveners: Jürgen Kurths , Thomas Nocke , Karsten Steinhaeuser , Torsten Möller 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:15 / Room Y10
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NP3 –  Scales, Scaling and Nonlinear Variability

NP3.1

Scaling in atmospheric, terrestrial, oceanic and biogeophysical processes
Conveners: Francois Schmitt , Dionysia Panagoulia  | Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Marco Marani , Witold Krajewski , Remko Uijlenhoet , João de Lima , Panayiotis Dimitriadis 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP3.2/AS4.17/GM6.6/HS7.7/SM1.7

Geocomplexity: patterns, processes, scaling and extremes in the geosciences (co-organized)
Conveners: Cristian Suteanu , Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Sabine Lennartz-Sassinek , Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Jörn H. Kruhl , Manfred Mudelsee , R M Lark 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP3.3

Subgrid modeling and parameterization in nonlinear geosystems
Co-Conveners: Fernando Porté-Agel , Isabel de Lima 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room Y10
PICOs
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room PICO Spot 5

NP3.5/AS4.7/CL5.1/HS8.1.10

Geophysical Downscaling Methods (co-organized)
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Victor Venema , Erika Coppola 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS7.2/AS1.6/CL5.13/NH1.3/NP3.8

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
NP4 –  Time Series and Patterns

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Susana Barbosa 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:15 / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP4.2

Satellite Time Series Analysis
Convener: Rosa Lasaponara  | Co-Conveners: George Petropoulos , Beniamino Murgante , Mikhail Kanevski 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:15 / Room Y10
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NH5.7/NP4.5/OS2.7

Statistical methods and probability: applications to coastal engineering, ocean sciences, extreme events, damage and risk (co-organized)
Convener: Pietro Bernardara  | Co-Conveners: Jürgen Jensen , Robert J. Nicholls , Barbara Zanuttigh 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.12 / Wed, 10 Apr, 13:30–14:15 / Room R5 
NP5 –  Predictability

NP5.1

Inverse Problems and Data Assimilation in Geosciences
Convener: Olivier Talagrand  | Co-Convener: Peter Jan van Leeuwen 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:15 / Room Y5
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD3.1 / Tue, 09 Apr, 17:30–18:15 / Room R7 

NP5.2

Error growth dynamics and related predictability problems
Co-Conveners: Wansuo Duan , Stéphane Vannitsem 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL3.2/NH1.12/NP5.3

Decadal, seasonal and monthly climate predictions (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Geert Jan van Oldenborgh , Francisco J. Doblas-Reyes , Mark Liniger , Seth Westra , Bart van den Hurk 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
NP6 –  Turbulence, Transport and Diffusion

NP6.1/OS5.6

Mixing, Diffusion and Lagrangian transport in Geophysical Flows (co-organized)
Convener: Joe LaCasce  | Co-Convener: Pilar López González-Nieto 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

NP6.2

Turbulence, Vortices and Waves in Stratified and Rotating Fluids
Conveners: Wolf-Gerrit Fruh , Jose M. Redondo , Konrad Bajer  | Co-Conveners: Claudia Cherubini , Allen Bateman , Yuli D. Chashechkin 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:15 / Room Y5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

NP6.3

Turbulence in the Atmosphere
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Conveners: Francesco Tampieri , Joan Cuxart 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

AS1.16/NP6.7/OS5.5

Recent Developments in Geophysical Fluid Dynamics (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Andreas Will , Michael Kurgansky 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
NP7 –  Non linear waves

NP7.1/OS5.3

Surface and internal waves, wind-wave-current interactions (co-organized)
Convener: Vincent Rey  | Co-Convener: Margarita Diez 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.9/NP7.2/OS5.7/SM4.3

Acoustic-gravity waves: From ocean and land to space (co-organized)
Convener: Oleg Godin  | Co-Conveners: Takashi Maruyama , Nikolay Zabotin , Elisabeth Blanc 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
NP8 –  Nonlinear Stochastics

CL5.7/NP8.1

Stochasticity and Statistical Physics in Climate Dynamics (co-organized)
Convener: Michael Ghil  | Co-Convener: Valerio Lucarini 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.3 / Mon, 08 Apr, 10:30–11:15 / Room B4 

NP8.2/AS1.23/NH11.1/OS5.9

Stochastic Approaches for Multiscale Modelling in Geosciences (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Said GACI  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Balasubramanya Nadiga 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS7.5/NP8.4

Hydroclimatic stochastics (co-organized)
Convener: Salvatore Grimaldi  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Demetris Koutsoyiannis , Xiaolan Wang , Simon Michael Papalexiou 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
NP9 –  Co-listed Sessions

HS7.1/AS1.5/NH1.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Alin Andrei Carsteanu , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Chris Onof 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room R1
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters