Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


DM – Division Meetings

DM1

Division Meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Convener: Oksana Tarasova 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room B9

DM2

Division Meeting for Biogeosciences (BG)
Convener: Alina Stadnitskaia 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room G8

DM3

Division Meeting for Climate: Past, Present & Future (CL)
Convener: Thomas Blunier 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room Y5

DM4

Division Meeting for Cryospheric Sciences (CR)
Convener: Jürg Schweizer 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room Y1

DM5

Division Meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)
Convener: Georg Dresen 
Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room Y9

DM6

Divsion Meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE)
Convener: Christopher Juhlin 
Fri, 02 May, 12:15–13:15 / Room R13

DM7

Divsion Meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI)
Convener: Joan Masó 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room G3

DM8

Division Meeting for Geodesy (G)
Convener: Michael Schmidt 
Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room G9

DM9

Division Meeting for Geodynamics (GD)
Convener: Irina Artemieva 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room G9

DM10

Division Meeting for Geophysical Instrumentation (GI)
Convener: Walter Schmidt 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room B1

DM11

Division Business Meeting for Geomorphology (GM)
Convener: Andreas Lang 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room G2

DM12

Division Meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Nicholas T. Arndt 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room G11

DM13

Division Meeting for Hydrological Sciences (HS)
Convener: Gerrit H. de Rooij 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room R6

DM14

Division Meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Stefano Tinti 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room G9

DM15

Division Meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Convener: Shaun Lovejoy 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room B5

DM16

Division Meeting for Ocean Sciences (OS)
Convener: Peter Brandt 
Thu, 01 May, 12:15–13:15 / Room Y4

DM17

Division Meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Convener: Özgür Karatekin 
Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room Y4

DM18

Division Meeting for Seismology (SM)
Convener: CharLotte Krawczyk 
Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room G3

DM19

Division Meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)
Convener: Patric Jacobs 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room B10

DM20

Division Meeting for Soil System Sciences (SSS)
Convener: Artemi Cerdà 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room B9

DM21

Division Meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)
Convener: Norma B. Crosby 
Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room Y1

DM22

Division Meeting for Tectonics and Structural Geology (TS)
Convener: Susanne Buiter 
Wed, 30 Apr, 12:15–13:15 / Room B1