Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


G – Geodesy

ML14

Vening Meinesz Medal Lecture by Reinhard Dietrich
Convener: Michael Schmidt 
Orals
 / Thu, 01 May, 19:00–20:00 / Room G9
G1 –  Geodetic Theory and Algorithms

G1.1

Recent Developments in Geodetic Theory
Convener: Petr Holota  | Co-Conveners: Bernhard Heck , Nico Sneeuw 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G1.2

Mathematical methods for the analysis of potential field data and geodetic time series
Convener: Volker Michel  | Co-Conveners: Wieslaw Kosek , Christian Gerlach , Juergen Kusche , Michael Schmidt 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G1.3

High-Precision GNSS Algorithms and Applications in Geosciences
Convener: Pawel Wielgosz  | Co-Conveners: Maorong Ge , Felix Perosanz , Shuanggen Jin 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
G2 –  Reference Frames and Geodetic Observing Systems

G2.1

The Global Geodetic Observing System: Past, Present, and Future
Convener: Richard Gross  | Co-Conveners: Erricos C. Pavlis , Dirk Behrend , Daniela Thaller 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G2.2

The International Terrestrial Reference Frame: Preparation for the next Release and its Applications
Convener: Jim R Ray  | Co-Conveners: Zuheir Altamimi , Tonie van Dam 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
G3 –  Geodynamics and Earth fluids

G3.1/CL2.15/CR1.7/GD8.4/GM9.7/TS4.7

Observations and modelling of Glacial Isostatic Adjustment and related processes (co-organized)
Convener: Holger Steffen  | Co-Conveners: Willy Fjeldskaar , Markku Poutanen , Wouter van der Wal 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G3.2

Determination of Mass Transport and Distribution in the Earth System
Convener: Ernst Schrama  | Co-Convener: Juergen Kusche 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G3.3

Earth Rotation: Theoretical aspects, observation of temporal variations and physical interpretation
Convener: Florian Seitz  | Co-Conveners: Chengli Huang , David Salstein 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
G4 –  Gravity field and Geoid Modeling

G4.1/GD8.3

Acquisition and processing of gravity and magnetic field data and their integrative interpretation (co-organized) (co-organized)
Convener: Bruno Meurers  | Co-Conveners: Mikhail Kaban , Hans-Jürgen Götze , Carla Braitenberg , Shuanggen Jin , Jörg Ebbing 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room G9
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.1 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room R7 

G4.2

Satellite Gravimetry: GRACE, GOCE and Future Gravity Missions
Convener: Frank Flechtner  | Co-Conveners: Thomas Gruber , Richard Biancale , Torsten Mayer-Guerr 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
G5 –  Geodetic observations of the atmosphere

G5.1

Ionosphere monitoring and related space weather research based on geodetic observation techniques
Convener: Marco Limberger  | Co-Conveners: Mahmut Onur Karslioglu , Denise Dettmering , Michael Schmidt , Volker Bothmer 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Blue Posters

G5.2

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Blue Posters
G6 –  Regional Programmes and General Sessions

G6.1

Geodetic and Geodynamic Programmes of the Central Europe
Convener: Janusz Sledzinski  | Co-Convener: Jan Kostelecky 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G6.3

Open session on regional GNSS analysis PICO SessionPICO Session
Convener: Michael Schmidt  | Co-Conveners: Rui Fernandes , Athanassios Ganas , Johannes Bouman 
PICOs
 / Thu, 01 May, 15:30–15:46 / PICO Spot 1

TS7.4/G6.4/GD6.7/SM6.2

Dynamics and Structure of the Mediterranean Alpine Collision and Back-arcs (including the Stephan Mueller Medal lecture by Claudio Faccenna) (co-organized)
Convener: Laetitia Le Pourhiet  | Co-Conveners: György Hetényi , Carlos J. Garrido 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–11:00 / 13:30–17:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS7.5/G6.5/GD6.8/SM6.3

Present-day kinematics and tectonics of the Mediterranean Region: Implications for geodynamics and earthquake potential (co-organized)
Convener: Philippe Vernant  | Co-Conveners: Giorgi Khazaradze Tsilosani , Haluk Ozener , Paolo Marco De Martini 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS5.3/EMRP4.5/G6.6/SM2.6

Mechanical heterogeneity and their transient evolution along fault zones (co-organized)
Convener: Hiroki Sone  | Co-Conveners: Marcos Moreno , Dietrich Lange 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

TS9.3/ESSI1.11/G6.7/GD7.8/GMPV67/NH4.11

Crustal faulting and deformation processes observed by InSAR, GPS and photogrammetry: From observations and monitoring to numerical and physical modeling (co-organized)
Convener: Thomas R. Walter  | Co-Conveners: Francesco Zucca , Rocco Malservisi , Riccardo Lanari , Hannes Vasyura-Bathke 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP2.5/ESSI1.13/G6.10/GD4.3/PS1.4/ST2.5

Swarm – the first constellation to survey the Earth's magnetic field (co-organized)
Convener: Eigil Friis-Christensen  | Co-Conveners: Georgios Balasis , Hermann Lühr , Gauthier Hulot 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:30 / Room Y11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

GMPV40/G6.11/NH2.8/TS3.6

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Agust Gudmundsson , Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Giuseppe Puglisi 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00 / Room G11
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:30 / Room G11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.5 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room R5 

GD6.3/CR1.8/SM6.7

The Antarctic region - Lithosphere structure and geodynamic evolution
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters