Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


GD – Geodynamics

ML2

Arthur Holmes Medal Lecture by Kevin C.A. Burke
Convener: Günter Blöschl 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML15

Augustus Love Medal Lecture by Shun-Ichiro Karato
Convener: Irina Artemieva 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 19:00–20:00 / Room G9
GD1 –  Geodynamics General Sessions

US2

Lithosphere dynamics, intraplate deformation, and sedimentary basins
Convener: Sierd Cloetingh  | Co-Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room R1

GD1.2/SM6.1/SSP3.2.1/TS6.6

Lithosphere dynamics, intraplate deformation, and sedimentary basins - in memory of P. Ziegler (co-organized)
Convener: Sierd Cloetingh  | Co-Conveners: Hans Thybo , Sean Willett 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00 / 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.10 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room R5 

GMPV9/GD1.3

The deep carbon geodynamic cycles (co-sponsored by AGU-VGP) (co-organized)
Convener: Fabrizio Nestola  | Co-Conveners: Mike Burton , G. Chiodini , Fabrice Gaillard , Bernard Marty 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM3.1/GD1.4/TS4.5

Climate, Tectonics and Earth Surface processes (co-organized)
Co-Conveners: Pierre Valla , Carole Petit 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–11:55 / 13:30–15:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
GD2 –  Crust, Lithosphere, and Asthenosphere: Observations and models

GD2.1/GMPV46/PS8.3/SM6.15/TS8.6

Geodynamics of continental crust and upper mantle (co-organized)
Convener: Irina Artemieva  | Co-Conveners: Hans Thybo , Manel Fernandez , Sonja Aulbach , Catherine A. Rychert , Alan G. Jones , Jörg Ebbing 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.9 / Mon, 28 Apr, 16:30–17:15 / Room R5 

GD2.2/GMPV49/SM4.3

Formation and evolution of oceanic plates (co-organized)PICO Session
Convener: L. Ruepke  | Co-Convener: Catherine A. Rychert 
PICOs
 / Wed, 30 Apr, 08:30–09:18 / 10:30–10:46 / PICO Spot 2

GMPV5/GD2.4

Earth's early crust: geodynamical and geochemical perspectives on its origin, evolution and interplay with the mantle (co-sponsored by AGU-VGP) (including Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Bruno Dhuime  | Co-Convener: Pierre Bouilhol 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:30 / Room G13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM4.1/GD2.6/GMPV45/TS9.10

Structure of the continental upper mantle (co-organized)
Convener: Ulrich Achauer  | Co-Convener: Jaroslava Plomerova 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room G10
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD12.4 / Fri, 02 May, 12:15–13:00 / Room B7 
GD3 –  Mantle Dynamics: Linking deep and shallow processes

GD3.1/GMPV53/PS2.8/SM6.17

Mantle dynamics in the Earth and other planetary bodies (co-sponsored by AGU-SEDI) PICO Session (co-organized)PICO Session
Convener: Paul Tackley  | Co-Convener: Stephanie C. Werner 
PICOs
 / Thu, 01 May, 08:30–09:04 / 10:30–10:54 / PICO Spot 2

GD3.2/TS9.7

Recent advances in computational geodynamics (co-organized)
Convener: Dave May  | Co-Conveners: Boris Kaus , Thibault Duretz , Marcin Dabrowski 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.11 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room R12 

GMPV8/GD3.4/SM6.16

Plumes and hotspots: paradigms, models, and implications (co-organized)
Co-Conveners: Nicholas T. Arndt , Fabrizio Nestola , Andreas Stracke 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
GD4 –  Core Dynamics

GD4.1/EMRP4.1/PS2.7

Earth's core: Structure and dynamics and interaction with the mantle (co-organized)
Co-Convener: Ingo Wardinski 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP2.5/ESSI1.13/G6.10/GD4.3/PS1.4/ST2.5

Swarm – the first constellation to survey the Earth's magnetic field (co-organized)
Convener: Eigil Friis-Christensen  | Co-Conveners: Georgios Balasis , Hermann Lühr , Gauthier Hulot 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:30 / Room Y11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters
GD5 –  Plate Tectonics and Geodynamics

GD5.1/GMPV64/SM6.11/TS6.7

The first step of the Wilson Cycle: Rifting to post-breakup processes of passive continental margins with special emphasis on the Atlantic Ocean (co-organized)
Convener: Ulrich Anton Glasmacher  | Co-Conveners: Hans-Peter Bunge , Magdalena Scheck-Wenderoth , Francois Guillocheau , Peter Japsen , Peter Hackspacher , Delphine Rouby 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GD5.2/GMPV65/TS6.5

Geodynamics of Rift Basins and Passive Margins from Surface to Depth: Observations and Modelling (co-organized)
Convener: Ritske S. Huismans  | Co-Conveners: Delphine Rouby , Magdalena Scheck-Wenderoth 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS6.1/GD5.3/GMPV68/SM6.12/SSP3.2.9

Rifts and rifted margins: The sedimentary, volcanic and crustal architecture (co-organized)
Convener: Gwenn Peron-Pinvidic  | Co-Conveners: Timothy Reston , Susanne Buiter , Nick Kusznir , Jean Braun , Nicolas Bellahsen 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GD5.4/GMPV23/SM6.9/TS7.11

The physical and chemical dynamics of subduction zones, from surface to deep mantle (co-organized)
Convener: Valentina Magni  | Co-Conveners: Oğuz H Göğüş , Heidi Wehrmann , Taras Gerya , Wim Spakman 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS7.2/GD5.6/GMPV24/SM6.8

On and through the plate interface: zooming into subduction zone processes (co-sponsored by AGU-Tectonophysics) (co-organized)
Convener: Philippe Agard  | Co-Conveners: Peter E. van Keken , Andreas Rietbrock , Paola Vannucchi 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.30 / Fri, 02 May, 08:30–09:15 / Room B7 

GD5.7/GMPV26/SM6.10/TS7.13

Orogenesis and geodynamics related to the continental collision of macro- and micro-plates (co-organized)
Convener: Hans-Joachim Massonne  | Co-Conveners: Bernhard Grasemann , Uwe Ring 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room G8
 / Thu, 01 May, 13:30–15:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Blue Posters

GM3.2/GD5.10/TS4.6

Intermontane basins: key sites for multidisciplinary approaches to decrypt tectonically active landscapes (co-organized)
Convener: Monique Fort  | Co-Conveners: Marta Della Seta , jose miguel Azanon , Paola Fredi , Giandomenico Fubelli , Francesco Troiani , Stefano Gori 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
GD6 –  Regional Geodynamics

GD6.3/CR1.8/SM6.7

The Antarctic region - Lithosphere structure and geodynamic evolution (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GD6.4/CR1.6/SM6.6

The Arctic connection - plate tectonics and mantle dynamics in the North Atlantic, North Pacific and the High Arctic (co-organized)
Convener: Carmen Gaina 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.4 / Thu, 01 May, 16:30–17:15 / Room B4 

TS7.4/G6.4/GD6.7/SM6.2

Dynamics and Structure of the Mediterranean Alpine Collision and Back-arcs (including the Stephan Mueller Medal lecture by Claudio Faccenna) (co-organized)
Convener: Laetitia Le Pourhiet  | Co-Conveners: György Hetényi , Carlos J. Garrido 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–11:00 / 13:30–17:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS7.5/G6.5/GD6.8/SM6.3

Present-day kinematics and tectonics of the Mediterranean Region: Implications for geodynamics and earthquake potential (co-organized)
Convener: Philippe Vernant  | Co-Conveners: Giorgi Khazaradze Tsilosani , Haluk Ozener , Paolo Marco De Martini 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS8.1/GD6.9

Plate tectonics of Asia: India-Asia collision, SE Asia, Australia-Oceania and the Central Asian Orogenic Belt (co-organized)
Convener: Jonny Wu  | Co-Conveners: Sabin Zahirovic , Douwe J. J. van Hinsbergen , Wenjiao Xiao , Keda Cai 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.28 / Fri, 02 May, 08:30–09:15 / Room B4 
GD7 –  Experimental/Theoretical Studies on Earth Materials Relevant to Geodynamics

GD7.1/EMRP4.13/GMPV50/SM5.5

Anisotropy from crust to core: Observations, models and implications (co-organized)
Convener: Stéphane Rondenay  | Co-Conveners: Sergei Lebedev , Andrea Tommasi 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.5 / Wed, 30 Apr, 13:30–14:15 / Room R7 

GMPV11/GD7.3/IG12/SM5.4

Water-rock interactions: from the mineral interface to the planetary scale (co-organized)
Convener: Encarnacion Ruiz-Agudo  | Co-Conveners: Christine V. Putnis , Isabelle Daniel 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–17:15 / Room G13
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GD7.4/EMRP4.8/GMPV47/TS9.8

Long-term rheological behavior of the crust and mantle inferred from observations and models at laboratory and geological time and spatial scales (co-organized)
Convener: Evgueni Burov  | Co-Conveners: David Hindle , Anthony Watts , Yury Podladchikov , Seth Stein , Laurent Jolivet , Simon Kübler 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS3.1/EMRP4.3/GD7.6

Ductile deformation and its interaction with brittle fracture: fabrics, strain localization, fluid-rock interaction and metamorphic conditions (including the TS OYSA lecture) (co-sponsored by AGU-Tectonophysics) (co-organized)
Convener: Luca Menegon  | Co-Conveners: Michael Stipp , Richard Law , Giorgio Pennacchioni , Neil Mancktelow , Francois Renard , Stéphane Rondenay 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS9.3/ESSI1.11/G6.7/GD7.8/GMPV67/NH4.11

Crustal faulting and deformation processes observed by InSAR, GPS and photogrammetry: From observations and monitoring to numerical and physical modeling (co-organized)
Convener: Thomas R. Walter  | Co-Conveners: Francesco Zucca , Rocco Malservisi , Riccardo Lanari , Hannes Vasyura-Bathke 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS1.2/GD7.9

Transpressional/Transtensional deformation at oblique tectonic settings (co-organized)
Co-Convener: Karen Leever 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.24 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room B4 
GD8 –  Integrated Geophysical Observations and Modeling in Geodynamics

GD8.1/CL2.4/EMRP4.12/GMPV63/SM4.9/SSS7.17

Integrated Geophysical Observations and Modeling in Geodynamics (co-organized)
Convener: Andrea Förster  | Co-Conveners: Shun-ichiro Karato , Rob Govers , Saskia Goes , Alan Vaughan , Alan G. Jones , Tim Wright 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:15 / 13:30–17:00 / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.12 / Thu, 01 May, 16:30–17:15 / Room B7 

G4.1/GD8.3

Acquisition and processing of gravity and magnetic field data and their integrative interpretation (co-organized) (co-organized)
Convener: Bruno Meurers  | Co-Conveners: Mikhail Kaban , Hans-Jürgen Götze , Carla Braitenberg , Shuanggen Jin , Jörg Ebbing 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room G9
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.1 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room R7 

G3.1/CL2.15/CR1.7/GD8.4/GM9.7/TS4.7

Observations and modelling of Glacial Isostatic Adjustment and related processes (co-organized)
Convener: Holger Steffen  | Co-Conveners: Willy Fjeldskaar , Markku Poutanen , Wouter van der Wal 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM4.4/GD8.5/TS9.12

Seismic imaging (co-organized)
Convener: Cedric Schmelzbach  | Co-Conveners: Stefan Buske , Alireza Malehmir , Ivan Koulakov , CharLotte Krawczyk , Edi Kissling 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–11:45 / 13:30–17:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 13:30–19:00 / Blue Posters

TS9.1/GD8.6

Advances in analogue and numerical modeling of geologic processes (co-organized)
Convener: Marcel Frehner  | Co-Convener: Matthias Rosenau 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.21 / Mon, 28 Apr, 14:30–15:15 / Room B7 

SM1.3/ESSI2.14/GD8.7/GI1.6/GMPV56/TS1.5

Integrated Research Infrastructures and Services to users: supporting excellence in a science for society (co-organized)
Convener: Massimo Cocco  | Co-Conveners: Walter Schmidt , Stefano Nativi 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:15 / Room G3
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD12.3 / Fri, 02 May, 12:15–13:00 / Room B4 
GD9 –  Co-Listed Sessions

SM1.1

Earthquake rupture, slip, and ground motion forecasting (incl. Beno Gutenberg Medal Lecture)
Convener: CharLotte Krawczyk  | Co-Convener: Massimo Cocco 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room G11

TS2.2/EMRP4.11

Deformation between Fracture and Creep of Quartz and other Earth Materials
Convener: Renée Heilbronner  | Co-Conveners: Holger Stunitz , Martyn Drury , Manuel Sintubin , Rüdiger Kilian 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

PS7.1

Experimental and theoretical simulationsPICO Session
Conveners: Luigi Colangeli , Javier Martín-Torres  | Co-Conveners: Ruth Ziethe , Erika Kaufmann 
PICOs
 / Wed, 30 Apr, 15:30–15:56 / PICO Spot 1

TS7.1/GM3.7

Fold-and-thrust belts & accretionary wedges: mechanics, models, large earthquakes, fluids, growth, erosion, structures, tectonics and lithospheric links
Convener: John Suppe  | Co-Conveners: Fabien Graveleau , Dengfa He 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS1.1

Open Session on Tectonics and Structural Geology (Posters only)
Convener: Susanne Buiter 
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

CR2.3/SM4.6

Applied Geophysics in Cryosphere Sciences
Convener: Reinhard Drews  | Co-Convener: Olaf Eisen 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS4.4/OS2.7/SSP3.2.8

Capturing a Salt Giant: causes, processes and impacts of the Messinian Salinity Crisis in the Mediterranean realm (co-sponsored by IAS)
Convener: Daniel Garcia-Castellanos  | Co-Conveners: Rachel Flecker , Angelo Camerlenghi , Christian Huebscher , Judith A. McKenzie , Johanna Lofi , Sean Willett 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

PS8.1/BG8.2

Evolution of planetary habitability: conditions for the origin of life on Earth and beyond EarthPICO Session
Convener: Emmanuelle J. Javaux  | Co-Conveners: Doris Breuer , Véronique Dehant , Özgür Karatekin , Helmut Lammer , Lena Noack , Tilman Spohn , Frances Westall 
PICOs
 / Fri, 02 May, 13:30–14:04 / PICO Spot 1

PS7.2

Planetary magnetic fields and interior dynamics
Convener: Johannes Wicht  | Co-Convener: Nadine Nettelmann 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

PS2.6

Volcanism, tectonics, impacts and other geological processes across the Solar System
Convener: Thomas Platz  | Co-Conveners: Alexander Deutsch , Harald Hiesinger , Fred Jourdan , Matteo Massironi , Stephanie C. Werner , Paul Byrne 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters