Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


SSP – Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology

ML2

Arthur Holmes Medal Lecture by Kevin C.A. Burke
Convener: Günter Blöschl 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML27

Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture by Isabella Premoli Silva
Convener: Patric Jacobs 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 16:00–17:00 / Room B5
SSP1 –  General

SSP1.1

Open session on stratigraphy, sedimentology and palaeontology ( Co-sponsored by IAS & PalAss)PICO Session
Convener: Patric Jacobs  | Co-Convener: Ian Jarvis 
PICOs
 / Thu, 01 May, 13:30–13:54 / 15:30–15:52 / PICO Spot 2

SSP1.2/GMPV41

Volcanism, Impacts, Mass Extinctions, and Global Environmental Change (co-organized)
Convener: Thierry Adatte  | Co-Conveners: Eric Font , Sverre Planke , Wolfram Michael Kuerschner 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

IG7/CL6.14/SSP1.3

Stable isotopes as a tool in (paleo-)climate studies in different environments and by multi-proxi approaches (co-organized)
Convener: Rolf Siegwolf  | Co-Conveners: Attila Demény , Olga Churakova (Sidorova) , Kerstin Treydte 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD10.1 / Tue, 29 Apr, 15:30–16:15 / Room R5 
SSP2 –  Stratigraphy

SSP2.1

Earth Systems History - the Need for Integrated Stratigraphy (including Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture) (Sponsored by PalAss)
Convener: Maria Rose Petrizzo  | Co-Conveners: Helmut Weissert , Brian Pratt , Werner Piller , Jan Zalasiewicz 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room B5
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP2.3

Late Paleozoic to Mesozoic stratigraphy, paleoceanography and paleoclimate (sponsored by IAS)
Convener: Jochen Erbacher  | Co-Conveners: Ulrich Heimhofer , Jens Herrle , Stephane Bodin , Micha Horacek , Rainer Brandner 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GMPV6/SSP2.5/SSS3.7

Spatially resolved geochronology, tracer isotopes and trace element geochemistry (co-organized)
Convener: John Hanchar  | Co-Convener: Martin Whitehouse 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP3.1 –  Sediments, properties and processes

SSP3.1.1

Gravity-flow processes: behavior, transport, initiation, deposition and geological record (Sponsored by IAS)
Convener: T. Mulder  | Co-Conveners: Maxime Farin , Anne Mangeney 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP3.1.2

Fluid flow and gas hydrates in continental margins
Convener: Sverre Planke  | Co-Conveners: Christian Berndt , Adriano Mazzini 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP3.1.3

Sedimentary structures formed by upper-regime flows: From antidunes to cyclic steps
Convener: Svetlana Kostic  | Co-Conveners: Miwa Yokokawa , Guilhem Amin Douillet 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP3.1.5

Limnogeology - reading the geological record of lakes (Sponsored by IAS)
Convener: Hendrik Vogel  | Co-Conveners: Marc De Batist , Martin Melles , Daniel Ariztegui , Flavio Anselmetti 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP3.1.6

Geophysical and geochemical tools in sedimentology; reconstruction of redox conditions; ocean acidification
Co-Conveners: Guilhem Amin Douillet , Christian Maerz , Christian März 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP3.1.10

Early diagenesis (Sponsored by IAS)
Convener: Patrick Meister  | Co-Conveners: Daniel Birgel , Vasileios Mavromatis 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM5.1/SSP3.1.12

Aeolian Processes and Landforms (co-organized)
Convener: Joanna Nield  | Co-Convener: Sebastian Engelstaedter 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room G10
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM6.1/NH3.16/SSP3.1.13

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Convener: Axel Volkwein 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM8.3/SSP3.1.15

Submarine Geomorphology of Glaciated Continental Shelves and Slopes (co-organized)
Convener: Stephen McCarron  | Co-Conveners: Daniel Praeg , Dayton Dove 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS9.7/GM7.7/SSP3.1.17/SSS7.10

Revisiting techniques for quantifying sources and travel times of fine sediment from catchment to coast (co-organized)
Convener: Hugh Smith  | Co-Conveners: Will Blake , Philip Owens , Olivier Evrard 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

SSS0.8/BG9.6/ESSI1.10/GI3.10/GM2.5/GMPV60/HS8.3.6/SSP3.1.18/TS9.14

Platforms, Sensors and Applications with Unmanned Aerial Systems in the geosciences (co-organized)
Convener: Niels Anders  | Co-Conveners: Lammert Kooistra , Saskia Keesstra , Manuel Seeger , Harm Bartholomeus , Paolo Paron 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.5/GM6.10/HS8.3.7/SSP3.1.20

The behaviour of soils, sediments and water within the 3D landscape: The use and mis-use of modelling and other approaches. (co-organized)
Convener: Jeroen M. Schoorl  | Co-Conveners: Victor Jetten , Wolfgang Fister , Belinda Bates , Philippe Frey 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS3.1/GM1.13/SSP3.1.21

Soil and sediments micromorphology: reconstruction of palaeoenvironments, anthropogenic processes, or more recent human impact on ecosystems (co-organized)
Convener: Luca Trombino  | Co-Convener: Martine Gérard 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.14 / Wed, 30 Apr, 12:15–13:00 / Room B7 

SSS9.9/GM6.3/HS9.14/SSP3.1.23

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: how do we move forwards? (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Ronald Pöppl , R.E. Brazier , Laurent Pfister , Tobias Heckmann , Willemijn Appels , Jantiene Baartman , Laura Turnbull , Anne Van Loon , Willem Vervoort 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP3.2 –  Sedimentary basin analysis

GD1.2/SM6.1/SSP3.2.1/TS6.6

Lithosphere dynamics, intraplate deformation, and sedimentary basins - in memory of P. Ziegler (co-organized)
Convener: Sierd Cloetingh  | Co-Conveners: Hans Thybo , Sean Willett 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00 / 13:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.10 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room R5 

GM7.3/HS9.9/SSP3.2.2

Sedimentary source-to-sink fluxes and sediment budgets (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Armelle Decaulne , David Morche , Katja Laute 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM8.2/SSP3.2.3/TS4.9

Seafloor- and Subseafloor Expression of Tectonic and Geomorphic Processes (co-organized)
Convener: Sebastian Krastel  | Co-Conveners: Roger Urgeles , John K. Hillier , Michael Strasser 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS8.1.6/SM5.3/SSP3.2.5/TS2.5

Fluid processes on different spatiotemporal scales: from colloids to sedimentary basins (co-organized)
Convener: Nina Kukowski  | Co-Convener: Kai Uwe Totsche 
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.8 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room R5 

TS4.1/GM3.3/SSP3.2.6

Tectonics, surface processes and sedimentation from mountain belts to sedimentary basins (co-sponsored by GSA-SGT) (co-organized)
Convener: Alex Whittaker  | Co-Conveners: Sebastien Castelltort , Christian Heine , Judith Sippel 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.33 / Wed, 30 Apr, 09:30–10:15 / Room B4 

TS4.4/OS2.7/SSP3.2.8

Capturing a Salt Giant: causes, processes and impacts of the Messinian Salinity Crisis in the Mediterranean realm (co-sponsored by IAS) (co-organized)
Convener: Daniel Garcia-Castellanos  | Co-Conveners: Rachel Flecker , Angelo Camerlenghi , Christian Huebscher , Judith A. McKenzie , Johanna Lofi , Sean Willett 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS6.1/GD5.3/GMPV68/SM6.12/SSP3.2.9

Rifts and rifted margins: The sedimentary, volcanic and crustal architecture (co-organized)
Convener: Gwenn Peron-Pinvidic  | Co-Conveners: Timothy Reston , Susanne Buiter , Nick Kusznir , Jean Braun , Nicolas Bellahsen 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS9.2/GI3.12/GM2.4/SSP3.2.11/SSS11.9

Digital Field Mapping (Posters only) (co-organized)
Convener: Alan Gibbs 
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.31 / Wed, 30 Apr, 14:30–15:15 / Room R5 
SSP4 –  Palaeoenvironments & Palaeontology

SSP4.1

Conservation paleobiology and biodiversity dynamics (Sponsored by PalAss)
Convener: Barbara Mohr  | Co-Convener: Anna Sanson Barrera 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP4.2

Always look on the bright side… - Environmental constrains of early human expansions (Sponsored by PalAss)
Convener: Finn Viehberg  | Co-Convener: Angela Bruch 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP4.4

Mesozoic and Cenozoic Foraminifera: biostratigraphy, palaeoenvironments, palaeo/climats, palaeo/biogeography, phylogeny (Sponsored by PalAss)
Co-Conveners: Silvia Spezzaferri , Isabella Premoli Silva , Frederique Eynaud 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG1.1/AS4.26/CL5.15/ERE5.5/HS10.9/IG10/OS3.4/SSP4.7/SSS4.12

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Jürgen Kesselmeier , Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Tina Treude , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Green Posters
SSP5 –  Co-listed Sessions

CR3.2/GM9.6

Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling
Convener: Irina Rogozhina  | Co-Conveners: Arjen Stroeven , Lev Tarasov 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD15.4 / Tue, 29 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 

GM1.7

Non-continuous palaeoenvironmental archives – pros and cons
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Markus Fuchs , Pierre Antoine , Tony Brown 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM7.2

The Quaternary History of the River Nile
Convener: Jamie Woodward  | Co-Convener: Eduardo Garzanti 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM8.1

Coastal zone geomorphologic interactions: natural versus human-induced driving factors
Convener: Margarita Stancheva  | Co-Conveners: Andreas Baas , Hannes Tõnisson 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS2.3.6

Water quality at the catchment scale: measuring and modeling of nutrients, sediment and eutrophication impacts
Convener: Britta Schmalz  | Co-Conveners: Andrew Wade , Ype van der Velde , Michael Rode 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS9.4/GM7.10

Measurement and monitoring techniques for evaluating sediment transport and dynamic processes in open-water environments
Convener: Stefan Haun  | Co-Conveners: Axel Winterscheid , Gabriele Harb , Stephan Dietrich 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–15:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

HS9.8/GM7.6

Transfer of sediments and associated substances in catchment and river systems
Convener: Ulrike Scherer  | Co-Conveners: Will Blake , Marcel van der Perk , Ellen Petticrew , Saskia Keesstra , Axel Winterscheid 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

SSS0.3

Geosciences and wine: the environmental processes that regulate the terroir effect in space and time
Convener: Edoardo Costantini  | Co-Conveners: Stefano Mocali , Emmanuelle Vaudour 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS1.2/GM1.12

Geoheritage: Integrating geo- and biodiversity research
Convener: Emmanuel Reynard  | Co-Conveners: Grazina Skridlaite , Hanneke van den Ancker 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters

US2

Lithosphere dynamics, intraplate deformation, and sedimentary basins
Convener: Sierd Cloetingh  | Co-Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room R1