bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


AS – Atmospheric Sciences

DM1

Division Meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Convener: Annica Ekman 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15 / Room B9

ML1

Alexander von Humboldt Medal Lecture by Hubert H. G. Savenije
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 12:15–13:15 / Room Y1

ML2

Alfred Wegener Medal Lecture by Sergej Zilitinkevich
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 12:15–13:15 / Room Y1

ML2

Alfred Wegener Medal Lecture by Sergej Zilitinkevich
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 12:15–13:15 / Room Y1
AS1 –  Meteorology

AS1.1

Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Gwendal Rivière  | Co-Conveners: Olivia Romppainen-Martius , Vanda Grubišić , Hanna Joos , Helen Dacre 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room B9
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.2

Numerical weather prediction, data assimilation and ensemble forecasting
Convener: Haraldur Ólafsson  | Co-Convener: Jian-Wen Bao 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS4.3/AS1.3/NH1.3

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Conveners: Sara Liguori , Maria-Helena Ramos  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Schalk Jan van Andel , Giovanni Battista Chirico 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

CL3.4/AS1.4/CR6.5/OS1.9

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Cecilia Bitz , Virginie Guemas , Ed Hawkins , Matthieu Chevallier , Torben Koenigk , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL2.5/AS1.5

Atmospheric Circulation, Arctic Climate Change and Mid-latitude Weather Extremes (co-organized)
Convener: Halldór Björnsson  | Co-Conveners: Gudrun Nina Petersen , Judah Cohen , Nedjeljka Zagar 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP6.7/AS1.6/OS5.3

Recent developments in geophysical fluid dynamics: Waves, Turbulence and Transport in the Atmosphere and Ocean (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Joe LaCasce , Michael Kurgansky , Andreas Will , Wolf-Gerrit Fruh , Francois Schmitt , Pilar López González-Nieto , Luca Sorriso-Valvo , Claudia Cherubini 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP2.2

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Henk A. Dijkstra , Frank Kwasniok , Thierry Huck , Klaus Dethloff , Anna von der Heydt , Michel Crucifix 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

NP3.2

Subgrid modeling and parameterization in nonlinear geosystems
Convener: Isabel de Lima  | Co-Convener: Fernando Porté-Agel 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

AS1.7

Atmospheric processes over complex terrain
Convener: Dino Zardi  | Co-Conveners: Ivana Stiperski , Stefano Serafin 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.8

Clouds, Aerosols and Radiation (General Session)
Convener: Philip Stier  | Co-Conveners: Heike Wex , Nicolas Bellouin 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B16
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.9

Observing and modeling processes in moderately supercooled clouds
Convener: Vaughan Phillips  | Co-Conveners: Constantin Andronache , Franz Conen , Trude Storelvmo 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

AS1.10

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Gail Jackson , Vincenzo Levizzani , Yukari Takayabu 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B14
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS7.1/AS1.11/NH1.7/NP9.4

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Eric Wood , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

HS7.2/AS1.12/CL2.10/NH1.5/NP3.7

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

AS1.13

Atmospheric Convection: Dynamics, Lifecycle, Chemistry, and Transport
Convener: Cathy Hohenegger  | Co-Conveners: Leo Donner , Holger Tost , Jun-Ichi Yano , Silke Troemel 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

AS1.15

Tropical Meteorology

Convener: Jean Philippe Duvel  | Co-Conveners: Eric Maloney , Enrico Scoccimarro 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

AS1.16

The global monsoon system: variability, dynamics and prediction
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.17/CL2.13

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized)PICO Session
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Franz-Josef Lübken 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 08:30–09:18 / 10:30–10:52 / PICO Spot 1

AS1.18

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.19

Dynamics and chemistry of the upper troposphere and stratosphere: observations and models
Conveners: Peter Braesicke , Peter Hoor  | Co-Conveners: Harald Boenisch , Thomas Birner , Ulrike Langematz , Johannes Laube 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B10
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS1.20

Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere: sudden stratospheric warmings and tropospheric predictability
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Dann Mitchell , Om Tripathi 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL2.1/AS1.21

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology (co-organized)
Convener: Konstantinos Kourtidis  | Co-Conveners: Koen De Ridder , Sorin Cheval , Matei Georgescu , Hendrik Wouters 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

HS4.1/AS1.22/GM7.12/NH1.10

Flash floods, hydro-geomorphic response, forecasting and risk management (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marco Borga , Marcel Hürlimann , Massimiliano Zappa , Francesc Gallart , Jonathan Gourley 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

CL3.6/AS1.25

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
AS2 –  Boundary Layer Processes

NP8.1/SSS11.9

Chaotic and Stochastic Geosciences
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Petra Friederichs , Paul Williams , Balasubramanya Nadiga , R M Lark 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters

AS2.1

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Thomas Foken  | Co-Convener: Andreas Ibrom 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

OS1.5

Air-Sea Energy and Mass Exchanges and their Impacts on the Ocean and Atmosphere
Convener: Sergey Gulev  | Co-Convener: Bernard Barnier 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS2.2

Turbulence in Atmospheric and Oceanic Boundary Layers
Convener: Arakel Petrosyan 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS2.3

Boundary Layers in High Latitudes: Exploring Physics and Chemistry across Scales
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Susanne Preunkert , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:15 / Room B12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG1.4/AS2.4

Stable isotopes and novel tracers in biogeochemical and atmospheric research (co-organized)
Conveners: Lydia Gentsch , Thomas Röckmann  | Co-Conveners: Matthias Cuntz , Jan Kaiser , Alexander Knohl 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

NP6.2

Turbulence in the Atmosphere
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Conveners: Francesco Tampieri , Maria Antonia Jimenez Cortes 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
AS3 –  Atmospheric Chemistry and Aerosols

AS3.1

Gas Phase Composition and Reactivity
Convener: Hartwig Harder  | Co-Conveners: Luc Vereecken , Terry Dillon , Daniel Stone 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.2

Halogens in the Troposphere
Convener: Roland von Glasow  | Co-Conveners: Rolf Sander , Alfonso Saiz-Lopez 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.3

Aerosol Chemistry and Microphysics
Convener: Markus Kalberer  | Co-Conveners: Ulrich Krieger , Francis Pope 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room B16
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.4

Cloud-Aerosol-Precipitation Interactions
Convener: Annica Ekman  | Co-Convener: Wei-Kuo Tao 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.5

Atmospheric Ice Particles
Convener: Martina Krämer  | Co-Conveners: Manfred Wendisch , Christiane Voigt , Hinrich Grothe 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.7

Megacities: Air Quality and Climate Impacts from Local to Global Scales
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Luisa Molina , Michael Gauss 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.8

Air Pollution Modelling
Convener: Jørgen Brandt  | Co-Conveners: Pedro Jimenez-Guerrero , Andrea Pozzer , Ulas Im 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.9

Atmospheric composition variability and trendsPICO Session
Convener: Oksana Tarasova  | Co-Conveners: Sophie Szopa , Euan Nisbet , Pedro Jimenez-Guerrero , Andrea Pozzer 
PICO
 / Mon, 13 Apr, 13:30–14:06 / 15:30–16:06 / PICO Spot 1

AS3.10

Atmospheric transport of trace species and aerosols: Modeling and observations
Convener: Heiko Bozem  | Co-Conveners: Harald Sodemann , Ignacio Pisso , Sabine Eckhardt , Daniel Kunkel , Petra Seibert 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL2.4/AS3.11

Intercontinental transport of mineral dust across the Atlantic Ocean (co-organized)
Convener: Bernadett Weinzierl  | Co-Conveners: Ina Tegen , Olga Mayol , Paola Formenti 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.12

Polar Ozone and Polar Stratospheric Clouds
Convener: Farahnaz Khosrawi  | Co-Conveners: Geir O. Braathen , Marc von Hobe , Bjoern-Martin Sinnhuber , Michael Pitts 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.13/GI2.3

MAX-DOAS: Towards vertical profiles of aerosols and tropospheric trace gases (co-organized)
Convener: Steffen Beirle  | Co-Conveners: Folkard Wittrock , Thomas Wagner , Julia Remmers , Michel Van Roozendael 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.14

Satellite observations of tropospheric composition and pollution, analyses with models and applications
Convener: Cathy Clerbaux  | Co-Conveners: Andreas Richter , Pieternel Levelt 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

AS3.15

Remote-Sensing of Atmospheric Carbon Dioxide and Methane
Convener: Sander Houweling  | Co-Conveners: Michael Buchwitz , Justus Notholt , Hartmut Boesch , Dietrich G. Feist 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.16

Remote Sensing of Clouds and Aerosols: Techniques and Applications
Convener: Jan Cermak  | Co-Conveners: Gerrit de Leeuw , Alexander Kokhanovsky 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.17/GI2.2

Lidar and Applications (co-organized)
Convener: Matthias Wiegner  | Co-Conveners: Doina Nicolae , Vassilis Amiridis , Rodanthi-Elisavet Mamouri 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.18/CL2.14

Radiative effects of atmospheric aerosols (co-organized)
Convener: David Fahey  | Co-Conveners: Andreas Petzold , Bernadett Weinzierl 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

NH2.1/AS3.19

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Shona Mackie  | Co-Conveners: Stefano Corradini , Elisa Carboni 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

PS2.5

Atmospheres of Terrestrial Planets
Convener: Anni Määttänen  | Co-Conveners: Francisco González-Galindo , Emmanuel Marcq 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
AS4 –  Inter-disciplinary

AS4.1/GI2.5

Advanced Spectroscopic Measurement Techniques for Atmospheric Science (co-organized)
Convener: Weidong Chen  | Co-Conveners: Paul Seakins , Dean Venables 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GI2.1/AS4.2

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

OS5.1/AS4.3

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Riwal Plougonven  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Chantal Staquet 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.4

Acoustic-gravity waves: From ocean and land to space
Convener: Oleg Godin  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Takashi Maruyama , Nikolay Zabotin 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

AS4.5

Infrasound and atmospheric dynamics
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Läslo G. Evers 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

G5.2/AS4.6/CL2.11

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.8/BG1.11/CL5.11/HS7.10

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Didier Roche , Francoise Vimeux , Jesper Sjolte , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.9

Mediterranean aerosol and gazeous precursors: from processes to regional impacts
Convener: Nikos Hatzianastassiou  | Co-Conveners: Nikolaos Mihalopoulos , Pinhas Alpert , Alcide di Sarra , JEAN SCIARE , Stéphane Sauvage 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL4.8/AS4.10

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Convener: Peter Knippertz 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

AS4.12

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning.
Convener: Sebastien Celestin  | Co-Conveners: Thomas Gjesteland , Martino Marisaldi 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Blue Posters

AS4.13/HS12.12/NH1.12/OS4.8

Integrated Environmental Prediction: Seamless coupled modelling of the dynamics and chemistry of the atmosphere, ocean and land (co-organized)
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell , Huw Lewis , Thorsten Wagener , Pierre Pellerin 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15 / Room B16
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP5.1/AS4.14

Inverse Problems, Data Assimilation, Coupled Initialisation, and Impact of initial and model Errors and Predictability (co-organized)
Convener: Olivier Talagrand  | Co-Conveners: Amos Lawless , Matthew Martin , Alberto Carrassi , Stéphane Vannitsem , Wansuo Duan 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

ESSI1.8

Earth system and space science applications on current and emerging high performance computing architectures
Convener: Xavier Lapillonne  | Co-Conveners: Ebru Bozdag , Valentine Anantharaj , Oliver Fuhrer , R. S. Nanjundiah , Peter Düben , Mike Ashworth 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:30 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NP3.3/CL5.14

Scale, scaling and uncertainty in the climate, climate and
 climate models, in the ocean, atmosphere and hydrosphere
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Costas Varotsos , Nathalie Fagel , Anne de Vernal , Isabel de Lima , Christian Franzke , Sabine Lennartz-Sassinek , Francois Schmitt 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Susana Barbosa , Andrea Toreti 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.16/CL3.8

Climate engineering: new insights from (Solar) Radiation Management studies (co-organized)
Convener: Helene Muri  | Co-Conveners: Simon Driscoll , Peter Irvine 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG1.7

Towards integrating greenhouse gas (GHG) budgets from terrestrial and aquatic ecosystems - co-sponsored by iLEAPS
Convener: Lutz Merbold  | Co-Conveners: Celia Somlai-Haase , Tonya Del Sontro , PENELOPE SERRANO ORTIZ , Bert Gielen 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:30 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG7.1

Methane in the marine and terrestrial realm: geo(physical) aspects, biogeochemical cycling, microbial metabolisms, environmental impacts and climate change
Convener: Helge Niemann  | Co-Conveners: Tomas Feseker , Alina Stadnitskaia 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

GMPV5.8/AS4.18/CL3.9

Volcanic Gas Emissions (co-organized)
Convener: Nicole Bobrowski  | Co-Conveners: Tobias Fischer , Ulrich Platt , Hiroshi Shinohara , Alessandro AIUPPA 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.19/GI2.4

Aircraft-based observation of the atmosphere and atmosphere-surface exchange processes (co-organized)
Conveners: Jean-Daniel Paris , Manfred Lange  | Co-Conveners: Andreas Volz-Thomas , Andreas Petzold 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM1.4/AS4.20

Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring (co-organized)
Convener: Andreas Becker  | Co-Conveners: Martin Kalinowski , Lars Ceranna , Yan Jia , David Brown 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GI1.4/SSS0.27

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Michio Aoyama , Elena Korobova 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

AS4.21/BG3.4/OS3.2

Air-sea exchanges: Impacts on Biogeochemistry and Climate (co-organized)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Parvadha Suntharalingam , Frank Dentener , Robert Duce , Peter S. Liss , Manmohan Sarin , Lauren Zamora 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

HS7.4/AS4.23/CL2.8

Change in climate, hydrology and society (co-organized)
Convener: Demetris Koutsoyiannis  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , C. Cudennec 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NP2.1

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters