bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


BG – Biogeosciences

DM2

Division Meeting for Biogeosciences (BG)
Convener: Alina Stadnitskaia 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15 / Room G8
BG1 –  General Biogeosciences

BG1.1

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Jürgen Kesselmeier , Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG1.2

Greenhouse gases balance of Tropical and Boreal landscapesPICO Session
Convener: Riccardo Valentini  | Co-Conveners: Albertus J. (Han) Dolman , David Bastviken , Ivan Vasenev 
PICO
 / Mon, 13 Apr, 08:30–08:56 / PICO Spot 1

BG1.3

Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Conveners: Kirstin Dähnke , Gerd Gleixner 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG1.4/AS2.4

Stable isotopes and novel tracers in biogeochemical and atmospheric research (co-organized)
Conveners: Lydia Gentsch , Thomas Röckmann  | Co-Conveners: Matthias Cuntz , Jan Kaiser , Alexander Knohl 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG1.5

Long-term research infrastructures in biogeochemistryPICO Session
Convener: Werner Leo Kutsch  | Co-Conveners: Philippe Ciais , Henry W. Loescher 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 15:30–15:48 / PICO Spot 3

BG1.6

Remote Sensing and data assimilation in the Biogeosciences (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Willem Verstraeten , Jochem Verrelst 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:15 / Room G6
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG1.7

Towards integrating greenhouse gas (GHG) budgets from terrestrial and aquatic ecosystems - co-sponsored by iLEAPS
Convener: Lutz Merbold  | Co-Conveners: Celia Somlai-Haase , Tonya Del Sontro , PENELOPE SERRANO ORTIZ , Bert Gielen 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:30 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

SSS4.20/BG1.8

Insights into phosphorus biogeochemistry from soils and aquatic systems (co-organized)
Convener: Ben Surridge  | Co-Conveners: Tom Jilbert , Federica Tamburini , Daniel Blackburn , Caroline P. Slomp , Christian März 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:15 / Room B12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG1.9

Excitation-emission fluorescence spectroscopy in characterisation of dissolved organic matter in natural and engineered aquatic systems
Convener: Magdalena Bieroza  | Co-Conveners: Andrea Butturini , Elfrida Carstea 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:15 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG1.10

Biosphere-Atmosphere Exchange, Biosynthesis, and Oxidation of Volatile Organic Compounds Across Terrestrial and Marine Ecosystems
Convener: Silvano Fares  | Co-Conveners: Pawel Misztal , Elena Ormeño , Eiko Nemitz 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

AS4.8/BG1.11/CL5.11/HS7.10

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Didier Roche , Francoise Vimeux , Jesper Sjolte , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG1.12

Microbial nitrogen-transformation processes in terrestrial and aquatic ecosystems: advances in pathways-tracing, quantification and process-based modelling
Convener: Dominika Lewicka-Szczebak  | Co-Conveners: Reinhard Well , Christoph Müller , Daniel Weymann 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
BG2 –  Terrestrial Biogeosciences

BG2.1

Biogeochemistry, ecohydrology, and land-use in the tropics
Convener: Alexander Knohl  | Co-Conveners: Edzo Veldkamp , Jonathan Lloyd , E.M. Veenendaal , Gustavo Saiz , Hans Verbeeck 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:30 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Green Posters

BG2.2

Molecular proxies to trace biogeochemical processes in terrestrial ecosystems
Convener: Sandra Spielvogel 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:15 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG2.3

Understanding CO2 and CH4 fluxes from WETLANDS: Reducing the gaps between experimentalists and modellers
Convener: Donatella Zona  | Co-Conveners: Joe Melton , Janne Rinne , Walter C. Oechel 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.4

Biosphere-atmosphere exchange of reactive trace gases and aerosols
Convener: Christof Ammann  | Co-Conveners: Christian Brümmer , Eiko Nemitz 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG2.5

Effects of climate change on forest health, dynamics, and CO2 balancePICO Session
Convener: Fabrizio D'Aprile  | Co-Convener: Nigel Tapper 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 15:30–15:56 / PICO Spot 1

BG2.6

Biosphere-Atmosphere interaction and land management
Convener: Alexander Knohl  | Co-Convener: Mathias Herbst 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG2.7

Peatlands and the Carbon Cycle
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG2.8

Fire in the Earth System
Convener: Melita Keywood  | Co-Conveners: Johannes Kaiser , Paulo Artaxo , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG2.9/CL5.1

Earth observation for monitoring and modeling the global energy, water and carbon cycles over land using model-data integration (co-organized)
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Nuno Carvalhais , Gabriela Schaepman-Strub , Gianpaolo Balsamo , Matthias Cuntz , Mathias Disney , Roselyne Lacaze , Yiqi Luo , Jan-Peter Muller , Gregor Schürmann 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Green Posters

BG2.10

Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems and drought stress
Convener: Buhalqem Mamtimin  | Co-Convener: Werner Leo Kutsch 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG2.11

Climate extremes, ecosystems and biogeochemical cycles
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Yiqi Luo , Dorothea Frank , Nuno Carvalhais 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.12

Carbon allocation in plants and ecosystems: mechanisms, responses and biogeochemical implications
Convener: Michael Bahn  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Mariah Carbone , Daniel Epron 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:15 / Room G4
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG2.13

Plant traits and biogeochemical cycles
Convener: Jens Kattge  | Co-Conveners: Markus Reichstein , Michael Bahn , Sönke Zaehle , Marjan van de Weg 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

GM6.3/BG2.14/SSS5.8

Linking evolution of landscapes, soils and biogeochemical cycles through models, novel approaches and soil records (co-organized)
Convener: Arnaud Temme  | Co-Conveners: Tony Reimann , Peter Fiener , Tom Vanwalleghem , Kristof Van Oost 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.3/BG2.15/GM4.6/HS10.13

The impact of grazing on soil, landforms, water and biota resources (co-organized)
Convener: Manuel Pulido  | Co-Conveners: Claudio Zucca , Michael Vrahnakis , Francisco Javier Solorio Sánchez 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:15 / Room B13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
BG3 –  Marine Biogeosciences

BG3.1

Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves and impacts of anthropogenic pressures on coastal ecosystem functioning and services
Convener: Helmuth Thomas  | Co-Conveners: Alberto V. Borges , Nathalie Gypens , Marilaure Grégoire 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:15 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG3.2

Understanding the Indian Ocean System: Past, Present and FuturePICO Session
Convener: Tim Rixen  | Co-Conveners: Raleigh Hood , Greg Cowie , Hermann Bange , Birgit Gaye 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 08:30–08:54 / PICO Spot 1

BG3.3

Ocean InterfacesPICO Session
Convener: Hermann Bange  | Co-Conveners: Gernot Friedrichs , Michael Cunliffe , Anke Schneider 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 13:30–13:52 / PICO Spot 1

AS4.21/BG3.4/OS3.2

Air-sea exchanges: Impacts on Biogeochemistry and Climate (co-organized)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Parvadha Suntharalingam , Frank Dentener , Robert Duce , Peter S. Liss , Manmohan Sarin , Lauren Zamora 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters
BG4 –  Freshwater Biogeosciences

BG4.1

Biogeochemistry of ponds, shallow lakes and wetlands
Co-Conveners: Dolly Kothawala , Dominik Zak , Klaus-Holger Knorr , Leon P.M. Lamers 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:15 / Room G5
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Green Posters

SSS2.12/BG4.2/GM4.5/HS12.5

Role of vegetation in soil conservation and hydrological hazards management (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Frank Graf , Federico Preti , Freddy Rey 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.8/BG4.3/GM1.15/HS2.1.7

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, models, experiments and societal implications (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Tobias Heckmann , Ronald Pöppl , Anthony Parsons , Laura Turnbull , Manuel Seeger , Anne Van Loon 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
BG5 –  Earth System Biogeosciences

BG5.1

Environmental, Socio-economic and Climatic Changes in Northern Eurasia and their Feedbacks to the Global Earth System
Convener: Pavel Groisman  | Co-Conveners: Shamil Maksyutov , Evgeny Gordov , Elena Kukavskaya 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Green Posters

SSS9.2/BG5.2/GM4.8/HS12.8

Past and Present post-fire environments. The complex interaction among ash, soils, vegetation recovery and Human intervention. (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Antonio Jordán , Guillermo Rein , Florian Hirsch , Anna Schneider , Tim Brücher 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
BG6 –  Palaeo Biogeosciences

BG6.1

Multiproxy organic geochemical and micropalaeontological appoaches in Earth Sciences
Conveners: Jung-Hyun Kim , Carme Huguet  | Co-Convener: Carys Bennett 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG6.2

Cultivation of symbiont bearing benthic foraminifera: implication for palaeooceanography and the future of the oceans.PICO Session
Convener: Antonino Briguglio  | Co-Conveners: Johann Hohenegger , Carles Ferrandez Canadell , Wolfgang Eder , Julia Woeger , Shunichi Kinoshita 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 13:30–14:02 / PICO Spot 3

SSP3.3.1/BG6.4/CL5.13/GMPV7.3

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Gretchen Früh-Green  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Martin Ziegler 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15 / Room B1
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
BG7 –  Geomicrobiology and Extreme Environments

BG7.1

Methane in the marine and terrestrial realm: geo(physical) aspects, biogeochemical cycling, microbial metabolisms, environmental impacts and climate change
Convener: Helge Niemann  | Co-Conveners: Tomas Feseker , Alina Stadnitskaia 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG7.2/TS5.5

Fluid flow and gas hydrates in continental margins (co-organized)
Convener: Adriano Mazzini  | Co-Conveners: Matteo Lupi , Christian Hensen 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters
BG8 –  Astrobiology and early evolution of life

PS8.1/BG8.1

Origin of life and habitability: From Early Earth to the Solar System and Beyond (co-organized)
Convener: Tilman Spohn  | Co-Conveners: Doris Breuer , Véronique Dehant , Helmut Lammer , Lena Noack , Emmanuelle J. Javaux , Cedric Gillmann , Jean-Yves STORME , Camille François , C. Szopa , Harald Steininger , Zita Martins 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room Y11
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room Y11
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
BG9 –  Industrial Biogeosciences and Technology

BG9.1

Geobiotechnology for subsurface environmentsPICO Session
Convener: Martin Krueger  | Co-Convener: Hans Richnow 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 08:30–09:02 / PICO Spot 3
BG10 –  Co-listed sessions

CL3.2

Climate impacts at different levels of warming. Dealing with uncertainty in multi-model intercomparisons
Convener: Carl-Friedrich Schleussner  | Co-Conveners: Erich Fischer , Christopher Reyer , Dai Yamazaki 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters

HS10.5

Peatland Hydrology
Convener: Bärbel Tiemeyer  | Co-Conveners: Joseph Holden , Björn Klöve , Michel Bechtold 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.7

Quantifying the resilience in coupled ecohydrological, biogeochemical and social systems under environmental and anthropogenic change
Convener: Giulia Vico  | Co-Conveners: Jay Jabro , Michael Kennedy 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.4/GM7.9

Linking river ecology, hydrology, and geomorphology for integrated river management
Convener: Matthew Johnson  | Co-Conveners: Josie Geris , Paolo Perona , Megan Klaar 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room G10
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.6

Redistribution of water and solutes by vegetation: Patterns, processes, and interactions at the soil-atmosphere interface
Convener: Pilar Llorens  | Co-Conveners: Anke Hildebrandt , Jan Friesen , Miriam Coenders-Gerrits , Alexander Zimmermann 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

HS10.2

Lakes and inland seas in a changing environment
Convener: Jana Friedrich  | Co-Conveners: Peter Zavialov , Elena Roget 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SSS4.1/HS8.3.4

Imaging, visualization and quantitative analysis of heterogeneity, water flow and life in soil and the rhizosphere
Convener: Steffen Schlüter  | Co-Conveners: Paul Hallett , Evgenia Blagodatskaya , John Koestel , Simona Hapca , Hannes Schmidt , Andrea Carminati , Martine van der Ploeg 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B5
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP1.3/HS2.3.16

Uncertainty, Sensitivity Analysis and Efficient Diagnostics in Geosciences
Convener: George Petropoulos  | Co-Conveners: Dr. Prashant K. Srivastava , Stefano Tarantola , Mikhail Kanevski , Matthias Cuntz , Juliane Mai , Dmitri Kavetski , Rafael Rosolem 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters