bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


ST – Solar-Terrestrial Sciences

DM21

Division Meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)
Convener: Margit Haberreiter 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15 / Room Y5

ML4

Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Jonathan I. Lunine
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 12:15–13:15 / Room Y1

ML13

Hannes Alfvén Medal Lecture by Robert L. Lysak
Convener: Norma B. Crosby 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–14:30 / Room Y5

ML17

Julius Bartels Medal Lecture by Sami Solanki
Convener: Norma B. Crosby 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–11:30 / Room Y5
ST1 –  Sun and Heliosphere

ST1.1

Open Session on the Sun and Heliosphere (including Julius Bartels Medal Lecture)
Convener: Olga Malandraki  | Co-Convener: Volker Bothmer 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room Y11
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST1.2/PS5.3

Multipoint observations and modeling of the heliospheric plasma processes and their effects on the planets (co-organized)
Convener: Volker Bothmer  | Co-Conveners: Manuela Temmer , Andrea Opitz , Christian Möstl 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST1.3

Particle acceleration mechanisms in solar system plasmas: observations and theory
Convener: Alessandro Retinò  | Co-Conveners: Harald Kucharek , Drew Turner , Adam Masters 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS5.2/ST1.4

Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)PICO Session
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 10:30–10:52 / PICO Spot 3
ST2 –  Magnetosphere

ST2.1

Open Session on the Magnetosphere (including Hannes Alfvén Medal Lecture)
Convener: Natalia Ganushkina  | Co-Convener: Yulia Bogdanova 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST2.2

Multi-scale magnetospheric processes with multi-point observations and simulations
Convener: C.-Philippe Escoubet  | Co-Convener: Rumi Nakamura 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST2.3

Understanding the near-Earth space environment using highly accurate measurements of the geomagnetic field - A special session in honor of Hermann Lühr
Convener: Kristian Schlegel  | Co-Conveners: Robert Pfaff , Ari Viljanen 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00 / Room Y11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST2.4

Radiation Belts: The balance of energization and loss processes
Convener: Ioannis A. Daglis  | Co-Conveners: S. Bourdarie , Yuri Shprits 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST2.5

Earth magnetosphere physics and geomagnetic stormsPICO Session
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 10:30–10:44 / PICO Spot 2
ST3 –  Ionosphere and Thermosphere

ST3.1

Open Session on the Ionosphere and Thermosphere
Convener: Jan Laštovička  | Co-Conveners: Carlo Scotto , Dalia Buresova 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

G5.1/ST3.2

Observation-based modeling of the ionosphere - from Sun to Earth (co-organized)
Convener: Marco Limberger  | Co-Conveners: Volker Bothmer , Michael Schmidt , Mahmut Onur Karslioglu , Denise Dettmering 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters
ST4 –  Theory, Simulations, Solar System Plasma Physics

ST4.1

Theory and simulation of solar system plasmas
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: Jörg Büchner , Thierry Passot 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST4.2/NP6.8

Turbulence and Instabilities in Space Plasmas (co-organized)
Convener: Christopher Chen  | Co-Conveners: Luca Sorriso-Valvo , Olga Alexandrova 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS5.1/ST4.3

Planetary Plasma Physics and Interactions in the Solar System (co-organized)
Convener: Philippe Garnier  | Co-Conveners: Aikaterini Radioti , Anna Milillo 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:15 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NP6.4

Turbulence and magnetic reconnection: current results and future experiments.
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: A. Retino , Francesco Valentini 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
ST5 –  Space Weather and Space Climate

ST5.1/NH8.8

Predicting solar storms and their effects on short- and long-term (co-organized)
Convener: Christina Plainaki  | Co-Convener: Susanne Vennerstrom 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST5.2/NH8.7/PS5.4

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application (co-organized)
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Conveners: Jean Lilensten , Andrzej Krankowski 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI2.8/PS1.2

Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers
Convener: Mark Leese  | Co-Conveners: Lutz Richter , Günter Kargl , David Mimoun 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI2.9

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels – EO Research and Innovation
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Convener: Josef Aschbacher 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters