Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

CR – Cryospheric Sciences

ML22

Louis Agassiz Medal Lecture Thierry Fichefet
Convener: Jürg Schweizer 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 19:00–20:00 / Room L3

DM4 ECS

Division meeting for Cryospheric Sciences (CR)
Convener: Jürg Schweizer 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L2
CR1 –  The state of the Cryosphere: Past, Present and Future

CR1.1 Media

State of the Cryosphere: Observations and Modelling (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture)
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Frank Pattyn , Stephan Gruber , Michiel van den Broeke , Julienne Stroeve 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:30 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.2/CL4.19 Media

Ice-sheet and climate interactions (co-organized)
Convener: Heiko Goelzer  | Co-Conveners: Philippe Huybrechts , Andrey Ganopolski 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall X4

CR1.3

Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling
Convener: Irina Rogozhina  | Co-Conveners: Lev Tarasov , Arjen Stroeven , John Jansen 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

CR1.4/AS4.3 Media

Glaciers and ice caps under climate change (co-organized)
Convener: Jon Ove Hagen  | Co-Conveners: Georg Kaser , Matthias Huss , Nicholas Barrand , Willem Jan van de Berg , Thomas Mölg 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE4.6/CL3.02/AS1.18/CR1.9/OS1.8

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Cecilia Bitz , Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CL4.10/CR1.10/OS1.7 Media

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova , Detlef Stammer , Felix Landerer 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE4.2/CL4.03/CR1.11/OS1.15 Media

Processes and Impacts of climate change in the Arctic realm: from past to future (co-organized)
Convener: Anne de Vernal  | Co-Conveners: Paul G. Myers , Michal Kucera , Georg Schwamborn , Paul Knutz , Brice Rea , Marit-Solveig Seidenkrantz , Hugues Goosse , Eric Wolff 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CL4.08/AS1.13/BG4.14/CR1.12/HS11.5

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Andreas Gobiet  | Co-Conveners: Wolfgang Schöner , Douglas Maraun , Sven Kotlarski , Heimo Truhetz , Nick Pepin , Walter Immerzeel , Elisa Palazzi , Michael Stoelzle , Erin Gleeson 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL1.11/AS4.12/CR1.14/OS1.21

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary (co-organized)
Convener: Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Antoon Kuijpers , Marie-Alexandrine Sicre , Mads Faurschou Knudsen , Camilla S. Andresen , Kaarina Weckström , Christof Pearce 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CL5.08/CR1.16/HS2.4.6/SSS12.21

Linkages between climate and impact models: uncertainty analytics to substantiate contextual demands (co-organized)PICO Session
Convener: Ole Rössler  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Andreas Fischer , Renate Wilcke , Annelie Holzkämper , Nadine Salzmann , Juan José Gómez-Navarro 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 3

CL1.12/CR1.17/OS1.11 Media

Antarctic palaeoclimates, sea level change and ice dynamics in past warm episodes: marrying models and data (co-organized)
Convener: Peter Bijl  | Co-Conveners: Carlota Escutia , Aisling Dolan 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
CR2 –  Instrumental observation of the cryosphere

CR2.1 Media

Remote sensing of the cryosphere
Conveners: Andrew Shepherd , Stef Lhermitte  | Co-Conveners: Marco Tedesco , Stefanie Linow , Wolfgang Rack 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR2.2

Glacier Monitoring from In-situ and Remotely Sensed Observations
Convener: Isabelle Gärtner-Roer  | Co-Conveners: Martin Hoelzle , Richard Armstrong , Ben Marzeion 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CR2.3

Applied Geophysics in Cryosphere SciencesPICO Session
Convener: Reinhard Drews  | Co-Conveners: Nanna Karlsson , Olaf Eisen 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 2

G3.2/CR2.4/HS11.7/OS4.9

Spaceborne geodetic sensor observations: From high-frequency geophysical fluid signals to applications in hydro-geodesy, oceanography, and cryospheric sciences (co-organized)
Convener: Mohammad J. Tourian  | Co-Conveners: Roelof Rietbroek , Henryk Dobslaw , Ernst Schrama , Carmen Boening , Andreas Güntner , Tonie van Dam , Jean-Paul Boy , Michael Schindelegger 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GI0.3/EOS13/AS4.33/BG1.13/CL5.01/CR2.5/EMRP4.11/ERE1.11/GMPV8.7/HS11.8/NH9.15

Application of Open-Source Microcontroller-Based Kits in Geosciences and Education (co-organized)
Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Christian Panton , Hera Guðlaugsdóttir , Max Berkelhammer , Clement Miege , Samuel Monk 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
CR3 –  Snow and ice: properties, processes, hazards

CR3.1

MicroSnow: From quantitative stratigraphy to microstructure-based modelling of snow
Convener: Samuel Morin  | Co-Conveners: Henning Loewe , Richard L.H. Essery , Charles Fierz 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CR3.3

Snow, snow cover processes and avalanche formationPICO Session
Convener: Alec van Herwijnen  | Co-Conveners: Jürg Schweizer , Johan Gaume , Pascal Hagenmuller 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 1

CR3.4/NH8.4 Media

Snow in ski resorts and snow avalanches: measuring and modelling (co-organized)PICO Session
Convener: Florence Naaim  | Co-Conveners: Emma Surinach , Mohamed NAAIM , Thierry Faug , Ulrich Strasser , Samuel Morin , Marc Pons , Thomas Grünewald , Alexander Prokop 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1

TS2.2/CR3.6/EMRP4.14

Analysis of microstructure, texture and deformation mechanisms in nature and experiment (co-organized)
Convener: Renée Heilbronner  | Co-Conveners: Rüdiger Kilian , Florian Fusseis , Holger Stunitz , Ilka Weikusat , Thomas Mitchell 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

CR3.7/NH8.5 Media

Risks from a changing cryosphere (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Jeffrey Kargel , Katherine Barnhart 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3
CR4 –  Permafrost, rock glaciers, debris-covered glaciers and geomorphology

CR4.1/GM10.9

Permafrost Open Session (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Sebastian Westermann , Annett Bartsch , Reginald Muskett 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR4.3

Debris-covered glaciers
Convener: Lindsey Nicholson  | Co-Conveners: Ann Rowan , D.J. Quincey , Pierre Lardeux 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CR4.4/GM10.6

Subglacial landform and terrain morphometry, genesis, and glaciological significance (co-organized)
Convener: Marco G. Jorge  | Co-Conveners: Tracy Brennand , John K. Hillier , Matteo Spagnolo , Robert Storrar 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GM10.3/CL1.26/CR4.6

Glacial landforms and their palaeoclimatical/chronological interpretation (co-organized)
Convener: Stefan Winkler  | Co-Conveners: Lasafam Iturrizaga , Jürgen Reitner 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM10.4/CR4.7/HS11.18/NH3.20/SSS9.27

Sediment dynamics and meltwater processes in proglacial environments (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Kathryn Adamson , Varyl Thorndycraft , Jacob Bendle , Jan Henrik Blöthe , Tracy Brennand , Miriam Dühnforth , Tobias Heckmann , Philip Marren , David Morche , Ronald Pöppl , Fiona Tweed 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:15 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM10.1/CR4.8

Glacial and cold-regions landscape evolution: observations, models, and implications (co-organized)
Convener: Darrel Swift  | Co-Conveners: Isabelle Gärtner-Roer , Vivi Kathrine Pedersen , Sven Lukas , Mauro Werder , Matteo Spagnolo 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
CR5 –  Ice sheets, ice shelfs and glaciers

CR5.1

Modelling ice sheets and glaciers
Convener: Gael Durand  | Co-Conveners: Frank Pattyn , Guðfinna Aðalgeirsdóttir 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR5.2

Subglacial Environments of Ice Sheets and Glaciers
Convener: Bryn Hubbard  | Co-Conveners: Stefan W. Vogel , Robert Bingham 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR5.3/OS2.10

Ice shelves and tidewater glaciers - dynamics, interactions, observations, modelling (co-organized)
Convener: Adrian Jenkins  | Co-Conveners: Andreas Vieli , Angelika Humbert 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR5.4/OS1.24

Marginal ice zone processes (co-organized)
Convener: Craig Lee  | Co-Convener: Jeremy Wilkinson 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR5.6

Characterizing glacier and snow melt dynamics in semi-arid mountain regions
Convener: Eric Sproles  | Co-Conveners: Shelley MacDonell , Simon Gascoin , J. Ignacio López-Moreno 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

G3.1/CL4.18/CR5.8/GD3.4/GM10.8/TS8.7

Glacial isostatic adjustment: Theory, modelling, observations and related effects (co-organized)
Convener: Holger Steffen  | Co-Conveners: Markku Poutanen , Wouter van der Wal , Willy Fjeldskaar , Pietro Sternai 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
CR6 –  Open topics in cryospheric sciences

CR6.1/OS1.25 Media

Rapid changes in sea ice: processes and implications (co-organized)
Convener: Daniel Feltham  | Co-Conveners: Daniela Flocco , Andrew Wells 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CR6.4/AS1.19

Clouds and precipitation in polar regions (co-organized)
Convener: Irina V. Gorodetskaya  | Co-Conveners: Susanne Crewell , Tom Lachlan-Cope 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS2.4/CR6.5/OS5.4/SSS9.22

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

CL2.02/AS4.10/CR6.6/OS1.22

Taking the temperature of Earth: Variability, trends and applications of observed surface temperature data across all domains of Earth's surface (co-organized)
Convener: Darren Ghent  | Co-Conveners: Nick Rayner , Stephan Matthiesen , Simon Hook , G.C. Hulley , Janette Bessembinder 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL1.08/BG4.12/CR6.7/OS2.9 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass , Matthias Forwick 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

BG1.1/AS4.8/CR6.8/ERE1.15/GI2.15/GMPV1.6/HS11.42/OS3.4/SSS4.13 Media

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

SC58/CR6.9 ECS

The Cryosphere -- Publishing Your Work: Meet The Editor! (co-organized)
Convener: Sophie Berger  | Co-Convener: Nanna Karlsson 
Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.85