Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

G – Geodesy

ML32

Vening Meinesz Medal Lecture by Srinivas Bettadpur
Convener: Michael Schmidt 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 19:00–20:00 / Room L3

DM8 ECS

Division meeting for Geodesy (G)
Convener: Michael Schmidt 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.20
G1 –  Geodetic Theory and Algorithms

G1.1

Recent Developments in Geodetic Theory
Convener: Petr Holota  | Co-Conveners: Robert Cunderlik , Bernhard Heck , Nico Sneeuw , Otakar Nesvadba 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

G1.2

Mathematical methods for the analysis of potential field data and geodetic time seriesPICO Session
Convener: Volker Michel  | Co-Conveners: Katrin Bentel , Christian Gerhards , Christian Gerlach , Wieslaw Kosek , Juergen Kusche , Michael Schmidt 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 4

G1.3

High-Precision GNSS Algorithms and Applications in Geosciences
Convener: Pawel Wielgosz  | Co-Conveners: Felix Perosanz , Shuanggen Jin , Anna Krypiak-Gregorczyk , Xingxing Li 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.20
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
G2 –  Reference Frames and Geodetic Observing Systems

G2.1/NH6.8

The Global Geodetic Observing System: Monitoring Geohazards (co-organized)
Convener: Richard Gross  | Co-Conveners: Erricos C. Pavlis , Daniela Thaller 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

G2.2

The International Terrestrial Reference Frame: Elaboration, Usage and Applications
Convener: Tonie van Dam  | Co-Conveners: Zuheir Altamimi , Mathis Bloßfeld , Johannes Boehm 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
G3 –  Geodynamics and Earth fluids

G3.1/CL4.18/CR5.8/GD3.4/GM10.8/TS8.7

Glacial isostatic adjustment: Theory, modelling, observations and related effects (co-organized)
Convener: Holger Steffen  | Co-Conveners: Markku Poutanen , Wouter van der Wal , Willy Fjeldskaar , Pietro Sternai 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

G3.2/CR2.4/HS11.7/OS4.9

Spaceborne geodetic sensor observations: From high-frequency geophysical fluid signals to applications in hydro-geodesy, oceanography, and cryospheric sciences (co-organized)
Convener: Mohammad J. Tourian  | Co-Conveners: Roelof Rietbroek , Henryk Dobslaw , Ernst Schrama , Carmen Boening , Andreas Güntner , Tonie van Dam , Jean-Paul Boy , Michael Schindelegger 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

G3.4

Earth Rotation: Theoretical aspects, observation of temporal variations and physical interpretation
Convener: Florian Seitz  | Co-Conveners: Sigrid Böhm , Chengli Huang , David Salstein 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

G3.5/GD5.9/SM6.4

Monitoring and modelling of geodynamics and crustal deformation: progress during 35 years of the WEGENER initiative (co-organized)
Convener: Haluk Ozener  | Co-Conveners: Susanna Zerbini , Mustapha Meghraoui 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

GMPV5.3/G3.8/GD8.8/TS2.6

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Adelina Geyer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV6.1/G3.9/NH2.11/SM7.4

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: John Pallister , Daniele Carbone 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
G4 –  Satellite Gravimetry, Gravity and Magnetic Field Modeling

G4.1/GD8.6

Acquisition and processing of gravity and magnetic field data and their integrative interpretation (co-organized)
Convener: Bruno Meurers  | Co-Conveners: Jörg Ebbing , Mikhail Kaban , Hans-Jürgen Götze , Carla Braitenberg , Shuanggen Jin 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

G4.2 Media

Satellite Gravimetry: Data Analysis, Results and Future Concepts
Convener: Torsten Mayer-Guerr  | Co-Conveners: Richard Biancale , Ilias Daras , Christoph Dahle 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

G4.3

Frontiers of ultra-high degree gravity field modeling, height system unification, and relativistic geodesy
Convener: WenBin Shen  | Co-Conveners: Cheinway Hwang , C. K. Shum , Pavel Novak 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
G5 –  Geodetic Monitoring of the Atmosphere

G5.1/ST3.4

Observation-based modeling of the ionosphere - from Sun to Earth (co-organized)
Convener: Angela Aragon-Angel  | Co-Conveners: Volker Bothmer , Mahmut Onur Karslioglu , Marco Limberger 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

G5.2/AS4.17/CL2.22

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
G6 –  General Sessions

G6.1

Open session on geodesy
Convener: Michael Schmidt  | Co-Conveners: Athanassios Ganas , Rui Fernandes 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

SM7.2/G6.2

New developments in seismic and geodetic instrumentation (co-organized)
Convener: Joachim Wassermann  | Co-Conveners: Heiner Igel , André Gebauer , Christian Schubert 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1