Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

ML11

Christiaan Huygens Medal Lecture by Karl U. Schreiber
Convener: Francesco Soldovieri 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 11:00–12:00 / Room -2.31

DM10 ECS

Division meeting for Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI)
Convener: Francesco Soldovieri 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room L2
GI0 –  General Sessions on Geoscience Instrumentation

GI0.1

Open Session on Geosciences Instrumentation and Methods (including Christiaan Huygens Medal Lecture)
Convener: Håkan Svedhem  | Co-Conveners: Walter Schmidt , Jens Klump , Stephan Matthiesen , Valery Korepanov , Michael Diepenbroek 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–11:00 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

PS1.2/GI0.2

Instrument Design and Development (co-organized)
Convener: Maike Brigitte Neuland  | Co-Convener: Martin Wieser 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 4

GI0.3/EOS13/AS4.33/BG1.13/CL5.01/CR2.5/EMRP4.11/ERE1.11/GMPV8.7/HS11.8/NH9.15

Application of Open-Source Microcontroller-Based Kits in Geosciences and Education (co-organized)
Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Christian Panton , Hera Guðlaugsdóttir , Max Berkelhammer , Clement Miege , Samuel Monk 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

EMRP1.3/GI0.5/SM1.6

Integrating new and emergent multi-scale measurements and images of the physical properties of the Earth from laboratory experiments to the Deep Earth (co-organized)
Convener: Luca De Siena  | Co-Conveners: Sid-Ali OUADFEUL , David Healy , Philip Benson , Laura Spina 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
GI1 –  Data networks and analysis

GI1.1/EMRP4.17/SSS12.22

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali OUADFEUL  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–19:00 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

ESSI4.3/GI1.2

3D Point Clouds in Geosciences: Capturing, Analysis and Visualization (co-organized)
Convener: Bernhard Höfle  | Co-Conveners: Balázs Székely , Norbert Pfeifer , Christian Briese 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:15 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI1.4/AS3.17/BG5.6/ERE2.4/GMPV8.6/HS11.9/NH8.3/OS2.7/SSS5.14 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–11:45 / 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

ESSI3.5/GI1.5

Free and Open Source Software (FOSS) for Geoinformatics and Geosciences (co-organized)PICO Session
Convener: Jens Klump  | Co-Conveners: Dominik E. Reusser , Peter Löwe , Markus Neteler , Edzer Pebesma 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 4

ESSI2.6/GI1.6

20 years of persistent identifiers - where do we go next? (co-organized)
Convener: Jens Klump  | Co-Conveners: Tobias Weigel , Fiona Murphy , Mark Parsons 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:15 / Room 2.61
 / Fri, 22 Apr, 08:30–09:45 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Hall A
GI2 –  Atmosphere and ocean monitoring, space instrumentation

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI2.2/PS1.4 Media

Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers (co-organized)
Convener: Günter Kargl  | Co-Conveners: David Mimoun , Maike Brigitte Neuland 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI2.4

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels
Convener: Josef Aschbacher  | Co-Convener: Yves-Louis DESNOS 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI2.5

Sentinel 1 for Science, INSAR results
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Pau Prats , Yngvar Larsen 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI2.6

Sentinel 2 for Science, First results
Convener: Bianca Hoersch  | Co-Conveners: Sophie Bontemps , Patrick Hostert 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

PS1.1/GI2.8

New missions and techniques for planetary exploration (co-organized)PICO Session
Convener: Christian Muller  | Co-Conveners: Manuel Grande , Bernard Foing , Kim Reh 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 2

AS1.7/GI2.10

Atmospheric applications in microwave radiometry (co-organized)
Convener: Francisco Navas-Guzmán  | Co-Conveners: Stefan Buehler , Ulrich Löhnert , Domenico Cimini , Susanne Crewell 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS4.16/GI2.12

Advanced Spectroscopic Measurement Techniques for Atmospheric Science (co-organized)
Convener: Weidong CHEN  | Co-Conveners: Dean Venables , Paul Seakins 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall X2

AS3.9/GI2.13

MAX-DOAS and other scattered light DOAS systems: instruments, techniques and applications (co-organized)
Convener: Steffen Beirle  | Co-Conveners: Folkard Wittrock , Thomas Wagner , Michel Van Roozendael M 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Hall X2

AS3.25/BG3.6/CL2.13/GI2.14/OS1.13

Quantifying greenhouse gas fluxes on local, regional and global scales using atmosphere, ocean and biosphere measurements (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Paul Palmer , Mathew Williams , Andrew J. Watson , Sylvia Toet , Simon O'Doherty , Phil DeCola , James Butler 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

BG1.1/AS4.8/CR6.8/ERE1.15/GI2.15/GMPV1.6/HS11.42/OS3.4/SSS4.13 Media

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M
GI3 –  Earth surface investigation methods

GI3.1

Civil Engineering Applications of Ground Penetrating Radar
Convener: Lara Pajewski  | Co-Conveners: Andreas Loizos , Fabio Tosti , Andrea Benedetto 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–18:45 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI3.2/EMRP4.18/ESSI1.7/NH8.6

Sensing techniques, geophysical methods, sensor network architectures and data analysis methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics (co-organized)
Convener: Jean Dumoulin  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , F.C. Ponzo 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI3.3/ESSI1.9 Media

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage (co-organized)
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI3.4

Applications of Ground Penetrating Radar in Geosciences
Convener: Said GACI  | Co-Convener: Olga Hachay 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GI3.5/EMRP4.19

Innovative instrumentation and data processing methods in near surface geophysics (co-organized)
Convener: Raffaele Persico  | Co-Conveners: Salvatore Piro , Neil Linford 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall A

GM2.1/GI3.7/NH3.17/SSS12.26

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized)PICO Session
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Susan Conway 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 2

SC19/BG1.15/GI3.8/SSS0.7

Short course: Analytical techniques for revealing the nature and chemical properties of natural organic matter (co-organized)
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: Agustin Merino , José María De la Rosa , José González-Pérez 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.61

ESSI3.8/GI3.9 Media

Citizen-empowered science and crowdsourcing in the geosciences. Uncertainty and user perception. (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Norman Kerle , Bernhard Höfle , Pierre-Philippe MATHIEU , Martin Rutzinger , Georg Gartner , Rémy Bossu , Hans Keune , William Lahoz , Ayelet Tsabari , Alexa Wilkie , Fintan Hurley 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

EMRP1.2/ERE3.9/GI3.10

Thermo-hydro-mechanical couplings and deep geothermal energy (co-organized)
Convener: Marie Violay  | Co-Conveners: Michael Heap , Patrick Baud , Brice Lecampion , Claudio Madonna , Sergio Vinciguerra 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

EMRP3.4/GI3.11

Rock magnetism: theory, experiments and observations (co-organized)
Convener: Adrian Muxworthy  | Co-Conveners: Ramon Egli , Jessica Till , Annika Ferk 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE1.4/NP3.7/GI3.12/SSS9.32

Multiscale modeling and analysis of environmental processes (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Antonello Bonfante , Anna Brook , D'Auria Luca 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4