Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16
Administration

Sessions of special interest for ECS

This page lists sessions, courses and meetings, selected by the EGU communications officer in collaboration with the EGU ECS Representatives, that have a strong ECS focus.

SSE – Special scientific events

ML5 ECS

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Bert Wouters
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 12:00–12:30 / Room L3

ML6 ECS

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Kaveh Madani
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–16:00 / Room C

ML7 ECS

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Christian Moestl
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 09:45–10:15 / Room E1

ML8 ECS

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Grace E. Shephard
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:45–11:15 / Room G1

OEM – Outreach, education, and media

EOS4 ECS

Communication and Education in Geoscience: Practice, Research and Reflection
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Heidi Roop , Saskia van Manen 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

EOS5 ECS

Geoethics: theoretical and practical aspects from research integrity to relationships between geosciences and society
Convener: Silvia Peppoloni  | Co-Conveners: Nic Bilham , Eduardo Marone , Marie Charrière , Tony Mayer 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.83
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Hall D

EOS20 ECS

Promoting and supporting equality of opportunities in geosciences
Convener: Claudia Alves de Jesus Rydin  | Co-Conveners: Daniel Conley , Katharine Cashman 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Hall D

EOS21 ECS

Geoscience for Society: Collaborative research management and Communications Strategy
Convener: Luisa Cristini  | Co-Conveners: Sylvia Walter , Anja Reitz , Daniela Henkel , Sofia Alexiou , Hazel Gibson 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall D

SC27/EOS16 ECS

Rhyme-your-research I: Composition (co-organized)
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Esther Posner , Tim van Emmerik 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.85

SC28/EOS17 ECS

Rhyme-your-research II: Performance (co-organized)
Convener: Esther Posner  | Co-Conveners: Sam Illingworth , Tim van Emmerik 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.85

STM – Short courses and topical meetings

SC13/SSS0.1 ECS

Short course: How to convene a session at the EGU 2017 (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Saskia Keesstra , Agata Novara , Axel Don , Antonio Jordán 
Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.85

SC2/TS9.1 ECS

How to write a successful ERC Starting or Consolidator Grant proposal (co-organized)
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: João C. Duarte 
Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.61

SC14/SSS0.2 ECS

Short course: How to write and publish your research in Soil Science journals and new dynamic reference projects (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Eric C. Brevik , Erik Cammeraat , Allan Graubard , Daniel Gimenez 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.32

SC11/GM13.2 ECS

Supervising and tutoring students (co-organized)
Convener: Emma Shuttleworth  | Co-Convener: Peter van der Beek 
Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.85

GM13.1/SC10/SSS12.25 ECS

Digital Terrain Analysis of Anthropogenic Landscapes (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Wolfgang Schwanghart , Tobias Heckmann 
Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room L4/5

SC12/GM13.3 ECS

Meet the Master (co-organized)
Convener: Emma Shuttleworth  | Co-Convener: Peter van der Beek 
Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.85

SC3 ECS

The ins and outs of open access publishing
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: Bárbara Ferreira 
Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC4/GM13.4/TS9.2 ECS

Publishing in Solid Earth and Earth Surface Dynamics: meet the editors (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Convener: Tom Coulthard 
Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.61

SC27/EOS16 ECS

Rhyme-your-research I: Composition (co-organized)
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Esther Posner , Tim van Emmerik 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.85

SC28/EOS17 ECS

Rhyme-your-research II: Performance (co-organized)
Convener: Esther Posner  | Co-Conveners: Sam Illingworth , Tim van Emmerik 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.85

SC30 ECS

Practical tips for applying to the EU Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowships program
Convener: Jannick Ingrin 
Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.61

SC31/HS11.43 ECS

Teaching Hydrology (co-organized)
Convener: Lieke Melsen  | Co-Conveners: Claudia Brauer , Martine Rutten , Fatma Wassar 
Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.85

TM2 ECS

European Research Council (ERC) funding opportunities
Convener: Claudia Alves de Jesus Rydin 
Tue, 19 Apr, 19:00–20:00 / Room -2.85

SMP3 ECS

ECS TS Feedback meeting (public)
Convener: Anne Pluymakers 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.17

SC34/HS11.44 ECS

Meet the expert in hydrology - How do you work multi-, inter-, and/or transdisciplinary? And what are the differences? (Open Discussion) (co-organized)
Convener: Marius Floriancic  | Co-Conveners: Maarten Smoorenburg , Chen Ying-Jung , Daniel Klotz , Tim van Emmerik 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.44

SC35/HS11.45 ECS

How to review a scientific paper in hydrology (co-organized)
Convener: Ina Pohle  | Co-Conveners: Wouter Berghuijs , Hannes Müller , Nilay Dogulu , Maarten Smoorenburg 
Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.44

SC36 ECS

How to navigate EGU: tips & tricks
Convener: Anne Pluymakers  | Co-Conveners: Anouk Beniest , Joao Duarte , Emma Shuttleworth 
Mon, 18 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.85

SC38/HS11.47 ECS

Hydroinformatics for hydrology: introduction to data science including data assimilation (co-organized)
Convener: Maurizio Mazzoleni  | Co-Conveners: Nilay Dogulu , Wouter Berghuijs , Juan Carlos Chacon-Hurtado , Yared Abayneh Abebe , Hannes Müller 
Tue, 19 Apr, 15:30–19:00 / Room -2.61

TM6 ECS

The Science of Climate Change Communication: Engaging the Public, Policymakers, and Journalists
Convener: Matthew Nisbet 
Mon, 18 Apr, 19:00–20:00 / Room G2

SC44 ECS

The communicating geoscientist
Conveners: Laura Roberts Artal , Bárbara Ferreira 
Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.85

SC45 ECS

How to pitch your research to a journalist or editor
Conveners: Laura Roberts Artal , Bárbara Ferreira 
Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.61

SC46 ECS

Finding funding: how to apply for a research grant
Conveners: Laura Roberts Artal , Grant Allen  | Co-Convener: Joao Duarte 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.61

SC47 ECS

Scientists must film!
Convener: Laura Roberts Artal 
Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 0.90

SC48 ECS

Climate workshop for early career scientists: Meet the editors
Convener: Julie Durcan  | Co-Convener: Nanna Bjørnholt Karlsson 
Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.31

SC49 ECS

Climate workshop for early career scientists: Introduction to climate modelling
Convener: Julie Durcan  | Co-Convener: Nanna Bjørnholt Karlsson 
Thu, 21 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.31

SC50 ECS

Climate/Geomorphology workshop for early career scientists: Using Bayesian modelling for integrating geochronologies
Convener: Julie Durcan  | Co-Conveners: Emma Shuttleworth , Rachel Smedley 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.31

SC52 ECS

Working at the science policy interface
Convener: Chloe Hill  | Co-Convener: Sophie Berger 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.85

SC54 ECS

Presentation feedback round
Convener: Roelof Rietbroek  | Co-Conveners: Michelle Cain , Lena Noack , Matthew Agius , Sam Illingworth 
Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.61

SC55 ECS

Seismology for non-seismologists
Convener: Koen Van Noten  | Co-Conveners: Pierre Arroucau , Aurélien Mordret , Thomas Lecocq , Daniela Farrugia , Matthew R. Agius 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.61

SC58/CR6.9 ECS

The Cryosphere -- Publishing Your Work: Meet The Editor! (co-organized)
Convener: Sophie Berger  | Co-Convener: Nanna Bjørnholt Karlsson 
Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.85

SC61 ECS

Meet the Experts - The Future of Solar-Terrestrial Research
Convener: Beate Krøvel Humberset  | Co-Conveners: Jone Peter Reistad , Thomas Gjesteland , Alexander Skeltved 
Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC62 ECS

Going back to school - a helping hand
Convener: Phil Smith 
Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.61

SMP30 ECS

Geoscience and the Sustainable Development Goals: Strategies for Eradicating Global Poverty (public)
Conveners: Joel Gill , Solmaz Mohadjer , Sebastian Mutz 
Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.17

SMP40 ECS

Natural Hazards Education, Communications and Science-Policy-Practice Interface (Open Discussion) (public)
Conveners: Joel Gill , Bruce D. Malamud , Faith Taylor , Marie Charrière , Solmaz Mohadjer 
Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.17

FAN – Feedback and networking

FAN5 ECS

EGU Early Career Scientists' Forum
Conveners: Laura Roberts Artal , Wouter Berghuijs , Lena Noack 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room L7

FAN4 ECS

EGU Medallists and Early Career Scientists Reception (by invitation only)
Conveners: Laura Roberts Artal , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Tue, 19 Apr, 19:00–20:30 / Room F2

DM1 ECS

Division meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Convener: Annica Ekman 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room F2

DM2 ECS

Division meeting for Biogeosciences (BG)
Convener: Alina Stadnitskaia 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room 1.61

DM3 ECS

Division meeting for Climate: Past, Present & Future (CL)
Convener: Thomas Blunier 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room E2

DM4 ECS

Division meeting for Cryospheric Sciences (CR)
Convener: Jürg Schweizer 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L2

DM5 ECS

Division meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)
Convener: Angelo De Santis 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.49

DM6 ECS

Division meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE)
Convener: Christopher Juhlin 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.31

DM8 ECS

Division meeting for Geodesy (G)
Convener: Michael Schmidt 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.20

DM7 ECS

Division meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI)
Convener: Joan Masó 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15 / Room L1

DM9 ECS

Division meeting for Geodynamics (GD)
Convener: Irina Artemieva 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15 / Room G1

DM10 ECS

Division meeting for Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI)
Convener: Francesco Soldovieri 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room L2

DM11 ECS

Division meeting for Geomorphology (GM)
Convener: Peter van der Beek 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L4/5

DM12 ECS

Division meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Mike Burton 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L7

DM13 ECS

Division meeting for Hydrological Sciences (HS)
Convener: Elena Toth 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room B

DM14 ECS

Division meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Giorgio Boni 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room L3

DM15 ECS

Division meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Convener: Shaun Lovejoy 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room L6

DM16 ECS

Division meeting for Ocean Sciences (OS)
Convener: Peter Brandt 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L8

DM17 ECS

Division meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Convener: Özgür Karatekin 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room K2

DM18 ECS

Division meeting for Seismology (SM)
Convener: P. Martin Mai 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room L2

DM19 ECS

Division meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)
Convener: Helmut Weissert 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room L6

DM20 ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room G2

DM21 ECS

Division meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)
Convener: Margit Haberreiter 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room K1

DM22 ECS

Division meeting for Tectonics and Structural Geology (TS)
Convener: Susanne Buiter 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room G1

FAN1 ECS

Opening reception
Convener: Hans Thybo 
Sun, 17 Apr, 18:30–21:00 / Room Foyer E

EGU6 ECS

Meet the EGU Early Career Scientists (ECS) Representatives (Laura Roberts, Lena Noack, Wouter Berghuijs)
Conveners: Laura Roberts Artal , Lena Noack , Wouter Berghuijs 
Tue, 19 Apr, 09:15–10:30 / Room EGU Booth

AS – Atmospheric Sciences

DM1 ECS

Division meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Convener: Annica Ekman 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room F2

BG – Biogeosciences

DM2 ECS

Division meeting for Biogeosciences (BG)
Convener: Alina Stadnitskaia 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room 1.61

CL – Climate: Past, Present, Future

SC48 ECS

Climate workshop for early career scientists: Meet the editors
Convener: Julie Durcan  | Co-Convener: Nanna Bjørnholt Karlsson 
Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.31

SC49 ECS

Climate workshop for early career scientists: Introduction to climate modelling
Convener: Julie Durcan  | Co-Convener: Nanna Bjørnholt Karlsson 
Thu, 21 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.31

SC50 ECS

Climate/Geomorphology workshop for early career scientists: Using Bayesian modelling for integrating geochronologies
Convener: Julie Durcan  | Co-Conveners: Emma Shuttleworth , Rachel Smedley 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.31

DM3 ECS

Division meeting for Climate: Past, Present & Future (CL)
Convener: Thomas Blunier 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room E2

CR – Cryospheric Sciences

SC58/CR6.9 ECS

The Cryosphere -- Publishing Your Work: Meet The Editor! (co-organized)
Convener: Sophie Berger  | Co-Convener: Nanna Bjørnholt Karlsson 
Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.85

DM4 ECS

Division meeting for Cryospheric Sciences (CR)
Convener: Jürg Schweizer 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L2

EMRP – Earth Magnetism & Rock Physics

DM5 ECS

Division meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)
Convener: Angelo De Santis 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.49

ERE – Energy, Resources and the Environment

DM6 ECS

Division meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE)
Convener: Christopher Juhlin 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.31

ESSI – Earth & Space Science Informatics

DM7 ECS

Division meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI)
Convener: Joan Masó 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15 / Room L1

G – Geodesy

DM8 ECS

Division meeting for Geodesy (G)
Convener: Michael Schmidt 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.20

GD – Geodynamics

DM9 ECS

Division meeting for Geodynamics (GD)
Convener: Irina Artemieva 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15 / Room G1

GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

DM10 ECS

Division meeting for Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI)
Convener: Francesco Soldovieri 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room L2

GM – Geomorphology

SC11/GM13.2 ECS

Supervising and tutoring students (co-organized)
Convener: Emma Shuttleworth  | Co-Convener: Peter van der Beek 
Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.85

GM13.1/SC10/SSS12.25 ECS

Digital Terrain Analysis of Anthropogenic Landscapes (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Wolfgang Schwanghart , Tobias Heckmann 
Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room L4/5

SC12/GM13.3 ECS

Meet the Master (co-organized)
Convener: Emma Shuttleworth  | Co-Convener: Peter van der Beek 
Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.85

SC4/GM13.4/TS9.2 ECS

Publishing in Solid Earth and Earth Surface Dynamics: meet the editors (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Convener: Tom Coulthard 
Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.61

SC50 ECS

Climate/Geomorphology workshop for early career scientists: Using Bayesian modelling for integrating geochronologies
Convener: Julie Durcan  | Co-Conveners: Emma Shuttleworth , Rachel Smedley 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.31

DM11 ECS

Division meeting for Geomorphology (GM)
Convener: Peter van der Beek 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L4/5

GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

DM12 ECS

Division meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Mike Burton 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L7

HS – Hydrological Sciences

HS1.2 ECS

Hydrology Pop-Ups: Sharing failures, lessons learned and new ideasPICO Session
Conveners: Tim van Emmerik , Hannes Müller , Anne Fangmann , Ina Pohle  | Co-Conveners: Uwe Haberlandt , Jan Seibert , Giulia Vico , Manuel Felipe Rios Gaona 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 1

SC31/HS11.43 ECS

Teaching Hydrology (co-organized)
Convener: Lieke Melsen  | Co-Conveners: Claudia Brauer , Martine Rutten , Fatma Wassar 
Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.85

SC34/HS11.44 ECS

Meet the expert in hydrology - How do you work multi-, inter-, and/or transdisciplinary? And what are the differences? (Open Discussion) (co-organized)
Convener: Marius Floriancic  | Co-Conveners: Maarten Smoorenburg , Chen Ying-Jung , Daniel Klotz , Tim van Emmerik 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.44

SC35/HS11.45 ECS

How to review a scientific paper in hydrology (co-organized)
Convener: Ina Pohle  | Co-Conveners: Wouter Berghuijs , Hannes Müller , Nilay Dogulu , Maarten Smoorenburg 
Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.44

SC38/HS11.47 ECS

Hydroinformatics for hydrology: introduction to data science including data assimilation (co-organized)
Convener: Maurizio Mazzoleni  | Co-Conveners: Nilay Dogulu , Wouter Berghuijs , Juan Carlos Chacon-Hurtado , Yared Abayneh Abebe , Hannes Müller 
Tue, 19 Apr, 15:30–19:00 / Room -2.61

DM13 ECS

Division meeting for Hydrological Sciences (HS)
Convener: Elena Toth 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room B

NH – Natural Hazards

DM14 ECS

Division meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Giorgio Boni 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room L3

NP – Nonlinear Processes in Geosciences

DM15 ECS

Division meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Convener: Shaun Lovejoy 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room L6

OS – Ocean Sciences

DM16 ECS

Division meeting for Ocean Sciences (OS)
Convener: Peter Brandt 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room L8

PS – Planetary & Solar System Sciences

DM17 ECS

Division meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Convener: Özgür Karatekin 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room K2

SM – Seismology

DM18 ECS

Division meeting for Seismology (SM)
Convener: P. Martin Mai 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room L2

SSP – Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology

DM19 ECS

Division meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)
Convener: Helmut Weissert 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room L6

SSS – Soil System Sciences

SC13/SSS0.1 ECS

Short course: How to convene a session at the EGU 2017 (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Saskia Keesstra , Agata Novara , Axel Don , Antonio Jordán 
Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.85

SC14/SSS0.2 ECS

Short course: How to write and publish your research in Soil Science journals and new dynamic reference projects (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Eric C. Brevik , Erik Cammeraat , Allan Graubard , Daniel Gimenez 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.32

GM13.1/SC10/SSS12.25 ECS

Digital Terrain Analysis of Anthropogenic Landscapes (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Wolfgang Schwanghart , Tobias Heckmann 
Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room L4/5

DM20 ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room G2

ST – Solar-Terrestrial Sciences

SC61 ECS

Meet the Experts - The Future of Solar-Terrestrial Research
Convener: Beate Krøvel Humberset  | Co-Conveners: Jone Peter Reistad , Thomas Gjesteland , Alexander Skeltved 
Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

DM21 ECS

Division meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)
Convener: Margit Haberreiter 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room K1

TS – Tectonics & Structural Geology

SC2/TS9.1 ECS

How to write a successful ERC Starting or Consolidator Grant proposal (co-organized)
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: João C. Duarte 
Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.61

SC4/GM13.4/TS9.2 ECS

Publishing in Solid Earth and Earth Surface Dynamics: meet the editors (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Convener: Tom Coulthard 
Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.61

DM22 ECS

Division meeting for Tectonics and Structural Geology (TS)
Convener: Susanne Buiter 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room G1