Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
PC login

CR – Cryospheric Sciences

DM4/CR ECS

Division meeting for Cryospheric Sciences (CR) (co-organized)
Conveners: Jürg Schweizer , Olaf Eisen 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room G2

ML19/CR

Louis Agassiz Medal Lecture by Eric Rignot (co-organized)
Conveners: Jürg Schweizer , Olaf Eisen 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 19:00–20:00 / Room D2

ML34/CR

CR Division Outstanding ECS Award Lecture by Ricarda Winkelmann (co-organized)
Conveners: Jürg Schweizer , Olaf Eisen 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 11:00–11:15 / Room G2
CR1 –  The state of the Cryosphere: Past, Present and Future

CR1.1/CL2.18 Media

State of the Cryosphere: Observations and Modelling (co-organized)
Convener: Julienne Stroeve  | Co-Conveners: Stephan Gruber , Michiel van den Broeke , Frank Pattyn 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.2/CL4.09

Ice-sheet and climate interactions (co-organized)
Convener: Heiko Goelzer  | Co-Conveners: Philippe Huybrechts , Andrey Ganopolski 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.3/GM10.4

Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling (co-organized)
Convener: Irina Rogozhina  | Co-Conveners: Julien Seguinot , Lev Tarasov , Arjen Stroeven , John Jansen , Jesse Johnson , Jonathan Harbor 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.4/CL2.19 Media

Glaciers and ice caps under climate change (co-organized)
Convener: Jon Ove Hagen  | Co-Conveners: Georg Kaser , Matthias Huss , Nicholas Barrand 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR1.5/AS4.22/CL2.22

Atmosphere – Cryosphere interaction, poster only. (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Convener: Thomas Mölg 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL3.03/AS1.22/CR1.6/OS1.15

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth , Rym Msadek , Helge Goessling 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.01/AS4.9/CR1.12/HS7.9/OS1.13

Into the Anthropocene; Observing and interpreting the historical record of temperature and other climate indicators (co-organized)
Conveners: Gabriele Hegerl , Darren Ghent  | Co-Conveners: Stefan Bronnimann , Stephan Matthiesen , Janette Bessembinder , Nick Rayner , G.C. Hulley , Simon Hook 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.10/CR1.13/OS1.12 Media

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova , Detlef Stammer , Marta Marcos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

IE1.1/CR1.14/AS4.21/BG9.66 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction in the Arctic, high latitudes and mountains: Transport and deposition of aerosols, eScience and ensemble methods (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Andreas Stohl , Alberto Carrassi , Helmut Neukirchen , Ignacio Pisso 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5
CR2 –  Instrumental observation of the cryosphere

CR2.1 Media

Remote sensing of the cryosphere
Convener: Stef Lhermitte  | Co-Conveners: Bert Wouters , Wolfgang Rack 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR2.2

Glacier Monitoring from In-situ and Remotely Sensed Observations
Convener: Horst Machguth  | Co-Conveners: Liss M. Andreassen , Etienne Berthier , Bruce Raup 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR2.3

Applied geophysics and in-situ methods in cryospheric sciencesPICO session
Convener: Nanna Karlsson  | Co-Conveners: Olaf Eisen , Reinhard Drews , Michael Krautblatter 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 08:30–08:54 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

G3.2/CR2.4/HS11.8/OS4.12

Fluid signatures in the hydrosphere, ocean and cryosphere from space geodesy and Earth rotation monitoring (co-organized)
Convener: Roelof Rietbroek  | Co-Conveners: Mohammad J. Tourian , Henryk Dobslaw , Carmen Boening , David Salstein , Sigrid Böhm , Chengli Huang , Florian Seitz 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GI3.9/BG9.22/CR2.5/ESSI1.11/GM3.8

Close-Range Sensing of Environment and 3D Point Clouds in Geosciences (co-organized)
Convener: Martin Rutzinger  | Co-Conveners: Roderik Lindenbergh , Francesco Pirotti , Marco Scaioni , Bernhard Höfle , Balázs Székely , Norbert Pfeifer , Christian Briese 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GM1.5/CR2.6/GI3.14/NH4.10/SM4.7

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Florent Gimbert , Wei-An Chao , Velio Coviello , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

NH6.1/CR2.7/GI2.8/HS11.29/SM5.7/SSS12.20

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Luca Pulvirenti , Matthew Blackett , Bailly Jean-Stéphane 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CL1.11/AS4.18/CR2.8

The state-of-the-art in ice coring sciences (co-organized)
Convener: Paul Vallelonga  | Co-Conveners: Barbara Stenni , James White , Bernhard Bereiter 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5
CR3 –  Snow and ice: properties, processes, hazards

CR3.1

MicroSnow: From quantitative stratigraphy to microstructure-based modelling of snow
Convener: Samuel Morin  | Co-Conveners: Richard L.H. Essery , Charles Fierz , Henning Loewe , Neige Calonne 
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR3.2

Snow, snow cover processes and avalanche formationPICO session
Convener: Alec van Herwijnen  | Co-Conveners: Johan Gaume , Pascal Hagenmuller 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot A

CR3.3/NH8.5 Media

Snow in ski resorts and snow avalanches: measuring and modelling (co-organized)PICO session
Convener: florence naaim  | Co-Conveners: Emma Surinach , Ulrich Strasser , Thierry Faug , Samuel Morin , Alexander Prokop , Thomas Grünewald , Mohamed NAAIM , Marc Pons 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot A

CR3.4/NH8.6 Media

Risks from a changing cryosphere (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Katherine Barnhart , Fiona Tweed , Michael Krautblatter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

HS2.2.2/AS4.15/CL2.07/CR3.6/NH1.16

Mountains and snow: Advances in large-scale land surface, hydrological and climate modelling (co-organized)PICO session
Convener: Nora Helbig  | Co-Conveners: Vincent Vionnet , Richard L.H. Essery , Michael Schirmer 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3
CR4 –  Permafrost, rock glaciers, debris-covered glaciers and geomorphology

CR4.1/GM10.5

Permafrost Open Session (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Annett Bartsch , Reginald Muskett , Sebastian Westermann 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall X5

CR4.2

Quantification of permafrost and hydrological interactions in a changing climate.
Convener: Andrew Frampton  | Co-Conveners: Victor Bense , Huijun Jin , Martine van der Ploeg , Jorien Vonk 
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall X5

CR4.3

Debris-covered glaciers
Convener: Adina Racoviteanu  | Co-Conveners: Lindsey Nicholson , Fanny Brun , C. Scott Watson 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall X5

GM10.2/CR4.4 Media

Cold regions geomorphology (co-organized)
Convener: Sven Lukas  | Co-Conveners: Isabelle Gärtner-Roer , Andreas Kellerer-Pirklbauer 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

HS2.2.4/CR4.5

Monitoring and modelling water flow paths, supply and quality in a changing mountain cryosphere (co-organized)
Convener: Giulia Zuecco  | Co-Conveners: Luca Carturan , Michael Engel , Helen Dahlke , Stephan Gruber , Ulrike Nickus 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot A

SSS9.13/BG9.45/CL4.06/CR4.7

Soils in cold-climate regions (co-organized)
Convener: Alevtina Evgrafova  | Co-Conveners: Sebastian Zubrzycki , Marc Oliva , João Canario , Paulo Pereira , Jesús Ruiz Fernández 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM10.1/CL1.33/CR4.8

The Legacy of Mountain Glaciations – Glacial landforms and their palaeoclimatic interpretation (co-organized)
Convener: Stefan Winkler  | Co-Conveners: Martin Brook , Lasafam Iturrizaga , Jürgen Reitner , Giovanni Monegato , Tim Davies 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

CR4.10/GM10.3

Subglacial landform genesis and (palaeo) glaciological significance (co-organized)
Convener: Jeremy Ely  | Co-Conveners: John K. Hillier , Tracy Brennand , Anna Hughes , John Maclachlan 
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall X5
CR5 –  Ice sheets, ice shelfs and glaciers

CR5.1

Modelling ice sheets and glaciers
Convener: Gael Durand  | Co-Conveners: Frank Pattyn , Stephen Cornford 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR5.2

Subglacial Environments of Ice Sheets and Glaciers
Convener: Robert Bingham  | Co-Conveners: Bryn Hubbard , Christine Dow , Harold Lovell 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR5.3/OS2.11 Media

Ice shelves and tidewater glaciers - dynamics, interactions, observations, modelling (co-organized)
Convener: Adrian Jenkins  | Co-Conveners: Andreas Vieli , Angelika Humbert , Inga Monika Koszalka 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GD6.2/CL1.32/CR5.6/EMRP4.29/SM10.6/TS9.7

Unveiling the structure, evolution and influence of the Antarctic Lithosphere (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Joachim Jacobs , Douglas Wiens 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
CR6 –  Open topics in cryospheric sciences

CR6.1/OS1.18 Media

Rapid changes in sea ice: processes and implications (co-organized)
Convener: Daniel Feltham  | Co-Conveners: Daniela Flocco , Andrew Wells 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X5

CR6.2/AS1.23

Clouds and precipitation in the Polar Regions: sources, processes and impacts (co-organized)
Convener: Irina V. Gorodetskaya  | Co-Conveners: Susanne Crewell , Tom Lachlan-Cope , Manfred Wendisch , Nicole van Lipzig 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.23/BG9.14/CR6.3/OS2.5 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS2.3/CR6.4/OS5.5/SSS9.27

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Stefania Argentini , Christopher Cox 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:15 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GD8.2/CR6.5/SM10.3

The Earth’s thermal state and heat budget of crustal metamorphism (co-organized)
Convener: MASSIMO Verdoya  | Co-Conveners: Irina Artemieva , Niels Balling , Said GACI , Odleiv Olesen , Evangelos Moulas , Dimitrios Kostopoulos , Stefan Markus Schmalholz 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GD6.1/CR6.6/SM6.10/SSP1.5/TS9.6

The Arctic connection - geodynamic, geologic and oceanographic development of the Arctic (co-organized)
Convener: Grace E. Shephard  | Co-Conveners: Sergei Lebedev , Kai Berglar , Matt O'Regan , Alexey Shulgin 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

OS1.4/CR6.8

Changes in the Arctic Ocean, sea ice and subarctic seas systems: Observations, Models and Perspectives (co-organized)
Convener: Yevgeny Aksenov  | Co-Conveners: Markus Janout , Agnieszka Beszczynska-Möller , Benjamin Rabe , Paul A. Dodd , Craig Lee , Julienne Stroeve 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

HS5.9/CL2.17/CR6.9/NH1.9

Water infrastructure risks under climate variability and change: role of data analysis, operating approaches, hydro-meteorological and multi-sectoral forecasts (co-organized)
Convener: Xun Sun  | Co-Conveners: Michelle Ho , Stefano Galelli , Bruno Merz , Francesco Cioffi , Upmanu Lall , Paul Block , Daniela Anghileri 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

G3.1/CL5.14/CR6.10/GD3.4/GM10.6/NH8.3/OS1.17

How much does glacial isostatic adjustment contribute to earth system modelling? (co-organized)
Convener: Holger Steffen  | Co-Conveners: Maaria Nordman , Pietro Sternai , Wouter van der Wal 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE1.2/CR6.11/AS4.23

Cross Disciplinary Observations for an Integrated Understanding of the Arctic system (co-organized)PICO session
Convener: Christopher Cox  | Co-Conveners: Taneil Uttal , Timo Vihma , Wolfgang Schöner , William Neff , Jeff Key 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5b

SC56/CL6.04/CR6.13 ECS

Communicating Climate Change - blogging as a group (co-organized)
Convener: Céline Heuzé  | Co-Convener: Sophie Berger 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC66/CL6.05/CR6.14 ECS

Polar Science Career Panel (EGU Cryosphere and APECS) (co-organized)
Convener: Emma C. Smith  | Co-Conveners: Clara Burgard , Liv Heinecke 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16

SC32/CR6.15 ECS

Quantarctica User Workshop (co-organized)
Convener: George Roth 
Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.31
SSE –  Special scientific events

UMI0 ECS

Plenary
Convener: Hans Thybo 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

US0 ECS

EGU Award Ceremony
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room E1

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cedo Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB6 ECS

Should early career scientists be judged by their publication record? A set of group debates
Conveners: Samuel Illingworth , Lena Noack , Laura Roberts Artal , Mathew Stiller-Reeve , Marie Charrière 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:30 / Room G1