Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
PC login Convener login

GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

DM10/GI ECS

Division meeting for Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI) (co-organized)
Convener: Francesco Soldovieri 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room M2

ML11/GI

Christiaan Huygens Medal Lecture by Riccardo Lanari (co-organized)
Convener: Francesco Soldovieri 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–11:30 / Room L2

ML38/GI

GI Division Outstanding ECS Award Lecture by Fabio Tosti (co-organized)
Convener: Francesco Soldovieri 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–14:30 / Room 0.49
GI0 –  General Sessions on Geoscience Instrumentation

GI0.1

Open Session on Geosciences Instrumentation and Methods (including Christiaan Huygens Medal Lecture)
Convener: Walter Schmidt  | Co-Conveners: Jens Klump , Valery Korepanov , Michael Diepenbroek , Håkan Svedhem 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–11:30 / Room L2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
GI1 –  Data networks and analysis

GI1.1/EMRP4.16/SSS12.25

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali OUADFEUL  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room D2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI1.2/AS4.47/BG9.20/ERE1.8/HS11.9/NH8.4/OS4.11/SSS8.12

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Michio Aoyama , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Elena Korobova , Gerhard Wotawa 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:10 / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI1.3/AS4.41/CL5.17/EMRP4.39/HS11.7/NH6.9/SM5.9

Environmental sensor networks (co-organized)
Convener: Misha Krassovski  | Co-Convener: Walter Schmidt 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI1.4/GMPV5.4/NH6.12/SM5.6

New frontiers of multiscale monitoring, analysis and modeling of environmental systems (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Francesca Bianco , Nemesio M. Pérez , D'Auria Luca , Susi Pepe , Raffaele Castaldo , Antonello Bonfante 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE4.2/NH9.11/GI1.5/GMPV5.7/SM5.11/TS5.8

The GEO Geohazards Supersite initiative: improving science uptake in Disaster Risk Reduction (co-organized)
Convener: Stefano Salvi  | Co-Conveners: Freysteinn Sigmundsson , Nurcan Meral Ozel , Giuseppe Puglisi , Sven Borgstrom 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

SM5.1/ESSI2.10/GI1.6

Integrated research infrastructures and services in geosciences (co-organized)
Convener: Massimo Cocco  | Co-Conveners: Carmela Freda , Florian Haslinger , Helen Glaves 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

EMRP3.2/GI1.7

Geomagnetic field variations in ancient times: new paleo/archeomagnetic data and models (co-organized)
Convener: F. Javier Pavón-Carrasco  | Co-Conveners: Miriam Gomez-Paccard , Julie Carlut , Anita Di Chiara 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

NH9.9/GI1.8

Monitoring and modelling of dangerous phenomena, and innovative techniques for hazard evaluation and risk mitigation (co-organized)
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Christoph Aubrecht , Manuel Pastor , D. Cohen 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GMPV5.1/G6.4/GD3.5/GI1.11/NH2.8/SM5.10 Media

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Vala Hjörleifsdóttir , Evgenia Ilyinskaya , Thomas R. Walter , Kristín Jónsdóttir , Halldór Geirsson , Ivan Lokmer , A. Ozgun Konca 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

EMRP2.1/ESSI1.15/GI1.12

Unveiling hidden features of the geomagnetic field: measurements, data analysis and modelling (co-organized)
Convener: Foteini Vervelidou  | Co-Conveners: Georgios Balasis , Barbara Leichter , Peter Kovacs , Ramon Egli , Erwan Thebault 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
GI2 –  Atmosphere and ocean monitoring, space instrumentation

GI2.1/AS4.42/BG9.21/CL5.16/NH6.10/PS1.6/ST3.7

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI2.3/ESSI2.11/G5.4/NH6.7 Media

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Simon Jutz , Claus Zehner , Alessandra Tassa 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room D2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI2.4/NH6.5

Sentinel 1 and 2 for Science (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Yngvar Larsen , Pau Prats , Riccardo Lanari , Raphaël GRANDIN , Michael Foumelis , Andrew Hooper , Bianca Hoersch , Benjamin Koetz , Olivier Arino , Patrick Hostert 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room D2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI2.6/AS4.48/EMRP4.5/NH8.7

Geoscience applications of environmental radioactivity (co-organized)
Convener: Susana Barbosa  | Co-Conveners: Gideon Steinitz , Katalin Zsuzsanna Szabó , Hovav Zafrir , Heiko Woith , Michael Schubert 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS3.11/GI2.7

MAX-DOAS and other scattered light DOAS systems: instruments, techniques and applications (co-organized)
Convener: Thomas Wagner  | Co-Conveners: Folkard Wittrock , Michel Van Roozendael M , Steffen Beirle 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH6.1/CR2.7/GI2.8/HS11.29/SM5.7/SSS12.20

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Luca Pulvirenti , Matthew Blackett , Bailly Jean-Stéphane 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS1.7/GI2.9

Atmospheric applications in microwave radiometry (co-organized)
Convener: Francisco Navas-Guzmán  | Co-Conveners: Stefan Buehler , Domenico Cimini , Susanne Crewell , Bernhard Pospichal 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH6.3/AS4.43/GI2.10/HS11.31/SM5.8/SSS12.21

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GM3.2/GI2.12/GMPV6.4/HS11.13/NH8.9/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mark Smith , Damià Vericat , Mike James , Andreas Kaiser 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

SSS12.6/GI2.13/GM3.9

Unmanned Aerial Systems: Platforms, Sensors and Applications in Soil, Agriculture and Geosciences (co-organized)
Convener: Michael Smith  | Co-Conveners: Mike James , Damià Vericat , Karen Anderson 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 5b

TS8.1/G6.3/GI2.14/GM3.6/SSP1.4.

Digital mapping and 3D visualization approaches in the Earth Sciences (co-organized)
Convener: Deta Gasser  | Co-Conveners: Simon Buckley , Graham Ferrier 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5a

PS1.2/GI2.15

Instrument Design and Development (co-organized)PICO session
Convener: Maike Brigitte Neuland  | Co-Convener: Luca Bianchini Ciampoli 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5a
GI3 –  Earth surface investigation methods

GI3.1

Civil Engineering Applications of Ground Penetrating Radar
Convener: Lara Pajewski  | Co-Conveners: Andrea Benedetto , Andreas Loizos , Fabio Tosti 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.2/EMRP4.17/ESSI1.12/NH6.11

Sensing techniques, geophysical methods, sensor network architectures and data analysis methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics (co-organized)
Convener: Jean Dumoulin  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , F.C. Ponzo , Jan Vilhelm 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room D2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.3/EMRP4.35/ESSI1.10/NH9.20 Media

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage (co-organized)
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.5/EMRP4.36

Innovative instrumentation and data processing methods in near surface geophysics (co-organized)
Convener: Raffaele Persico  | Co-Conveners: Salvatore Piro , Neil Linford 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.6/EMRP4.18/ERE5.9/SSP1.7/SSS12.27

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , Suvi Heinonen , María de los Ángeles García Juanatey 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSP1.3/EMRP4.37/GI3.7 Media

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Jan Behrmann  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Maria Ask , Antje Voelker , Nicolas Waldmann , Mimonitu Opuwari 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GI3.8/HS11.10/SSS12.19

Broadband and multi/hyper-spectral IR sensing techniques for the retrieval of land surface temperature and emissivity; IR sensing for environmental studies (i.e geo-hazards, agriculture, atmosphere and urban) (co-organized)
Co-Conveners: Stefano Pignatti , Eyal Ben Dor , M. Schlerf , Angelo Palombo 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.9/BG9.22/CR2.5/ESSI1.11/GM3.8

Close-Range Sensing of Environment and 3D Point Clouds in Geosciences (co-organized)
Convener: Martin Rutzinger  | Co-Conveners: Roderik Lindenbergh , Francesco Pirotti , Marco Scaioni , Bernhard Höfle , Balázs Székely , Norbert Pfeifer , Christian Briese 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH3.3/GI3.11/SSS2.27

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Marc-Henri Derron , Denis Jongmans , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GM1.5/CR2.6/GI3.14/NH4.10/SM4.7

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Florent Gimbert , Wei-An Chao , Velio Coviello , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

EMRP1.1/ERE1.10/GI3.15

Evaluation of coupled reservoir processes: laboratory experiments and numerical modelling (co-organized)
Convener: Guido Blöcher  | Co-Conveners: Antoine Jacquey , Mauro Cacace , Harald Milsch , Jerome Fortin , Florian Wellmann , Michael Kühn 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

EMRP1.3/GI3.16/GMPV6.1/SM2.4/TS5.6

Earthquakes: from slow to fast, from the field to the laboratory (incl. Division Outstanding ECS Award Lecture by Marie Violay) (co-organized)
Convener: R. Paul Young  | Co-Conveners: Alexandre Schubnel , Cristiano Collettini , Chris Marone , Jessica Hawthorne , Philip Benson , Thomas Gobel 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM3.1/GI3.17/NH4.11

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized)
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Susan Conway 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 5b

EMRP1.2/GI3.18/SM2.5

Multi-scale measurements of the Earth’s properties and imaging techniques: from laboratory to large-scale Earth phenomena (co-organized)
Convener: Luca De Siena  | Co-Conveners: Stephanie Zihms , Laura Spina , Elma Charalampidou , Philip Benson , David Healy , Nicola Tisato 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
SSE –  Special scientific events

UMI0 ECS

Plenary
Convener: Hans Thybo 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

US0 ECS

EGU Award Ceremony
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room E1

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cedo Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB6 ECS

Should early career scientists be judged by their publication record? A set of group debates
Conveners: Samuel Illingworth , Lena Noack , Laura Roberts Artal , Mathew Stiller-Reeve , Marie Charrière 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:30 / Room G1