Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 

NH – Natural Hazards

DM14/NH ECS

Division meeting for Natural Hazards (NH) (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room L6

ML24/NH

Plinius Medal Lecture by Bruno Merz (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 11:00–12:00 / Room L6

ML27/NH

Sergey Soloviev Medal Lecture by Augusto Neri (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–14:30 / Room L6

ML42/NH

NH Division Outstanding ECS Award Lecture by James E. Daniell (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–13:45 / Room 2.31
NH1 –  Hydro-Meteorological Hazards

NH1.1/AS4.28/HS11.24

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH1.2/AS1.6/SSS9.29 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Colin Price , Y. Takahashi , R.Giles Harrison 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH1.3/HS11.25

Flood risk and uncertainty (including Plinius Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH1.6/AS1.4/HS4.9

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH1.7/CL2.23/HS11.28

Addressing the challenge of compound events, multi-risk modelling and cross-risk assessment methods (co-organized)
Convener: Jakob Zscheischler  | Co-Conveners: Marleen de Ruiter , Seth Westra , Xuebin Zhang , Bart van den Hurk , Olivia Romppanien-Martius , Philip Ward , Michael Leonard , Thomas Wahl , Gabriele Hegerl , Lisa Alexander , robert vautard , Sonia Seneviratne , James Daniell 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

HS7.5/NH1.8

Hydroclimatic extremes under change: advancing the science and implementation in hazard prevention and control (co-organized)
Convener: Simon Michael Papalexiou  | Co-Conveners: Chris Onof , Efi Foufoula-Georgiou , Caspar Honegger , John K. Hillier , Amir AghaKouchak 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.9/CL2.17/CR6.9/NH1.9

Water infrastructure risks under climate variability and change: role of data analysis, operating approaches, hydro-meteorological and multi-sectoral forecasts (co-organized)
Convener: Xun Sun  | Co-Conveners: Michelle Ho , Stefano Galelli , Bruno Merz , Francesco Cioffi , Upmanu Lall , Paul Block , Daniela Anghileri 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.1/AS4.35/GM9.11/NH1.10

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.2/NH1.11

Predictability, predictive uncertainty estimation and decision-making in hydrologic forecasting (co-organized)
Convener: Albrecht Weerts  | Co-Conveners: Henrik Madsen , Giovanni Battista Chirico , Oldrich Rakovec , Rodolfo Alvarado Montero , Joshua K. Roundy , Hamid Moradkhani , Jan Verkade 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.3/AS4.36/NH1.12

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Schalk Jan van Andel , Maria-Helena Ramos , Jan Verkade , Kolbjorn Engeland , Rodrigo Paiva , Tomasz Niedzielski 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–16:45 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.5/NH1.13

Operational forecasting and warning systems for natural hazards: challenges and innovation (co-organized)PICO session
Convener: Femke Davids  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Michael Cranston , Ilias Pechlivanidis 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot A

HS7.2/AS1.9/CL2.15/NH1.14/NP10.1

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Roberto Deidda , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Jérôme Benveniste , Simone Fatichi 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.1/AS1.11/NH1.15/NP10.11

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Eric Wood , Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Tim Bellerby , Taha Ouarda 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room B
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.2.2/AS4.15/CL2.07/CR3.6/NH1.16

Mountains and snow: Advances in large-scale land surface, hydrological and climate modelling (co-organized)PICO session
Convener: Nora Helbig  | Co-Conveners: Vincent Vionnet , Richard L.H. Essery , Michael Schirmer 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

HS7.7/NH1.17

Hydroclimatic and hydrometeorologic stochastics: Extremes, scales, probabilities (co-organized)PICO session
Convener: Alberto Viglione  | Co-Conveners: Rui A. P. Perdigão , Marco Borga , Andreas Langousis , Xiaolan L. Wang , Salvatore Grimaldi , Auguste Gires 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot A

HS1.9/NH1.18 Media

Hydrological risk under a gender and age perspective (co-organized)PICO session
Convener: Enrica Caporali  | Co-Conveners: Elena Toth , Bruce D. Malamud 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot A

HS3.2/NH1.19

Spatio-temporal and/or geostatistical analysis of hydrological events, extremes, and related hazards (co-organized)
Convener: Gerald A Corzo P  | Co-Conveners: Emmanouil Varouchakis , Andràs Bàrdossy , Mikhail Kanevski , Dionissios Hristopulos , Gerard Heuvelink , Gonzalo Espinoza 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room C
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

SSS9.4/HS11.54/NH1.20

Threats and potentials in urban and peri-urban areas: soil and water degradation, ecosystem services and risk management (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Sarah Pariente , Zahra Kalantari , Rory Walsh , Paulo Pereira 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
NH2 –  Volcanic Hazards

NH2.1/AS3.5/GMPV5.6 Media

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Elisa Carboni  | Co-Conveners: Lieven Clarisse , Stefano Corradini , Guangliang Fu 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH2.2/GMPV5.5

Volcano Records and Quantification of Volcanic Hazards (including Sergey Soloviev Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Jacopo Selva  | Co-Conveners: Mark Bebbington , Henry Odbert , Susanna Jenkins , Sebastien Biass , Jan Lindsay , Ting Wang , Simona Scollo , Shinji Takarada , Antonio Costa , Laura Sandri 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GMPV5.2/NH2.4/NP10.10

Hazard monitoring during effusive eruption: data, modelling and uncertainties (co-organized)
Convener: Gaetana Ganci  | Co-Conveners: Annalisa Cappello , Alexis Herault , Mike James , Klemen Zakšek , Diego Coppola 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV4.2/NH2.5

Magma ascent, degassing and eruptive dynamics: linking experiments, models and observations (sponsored by European Association of Geochemistry, AGU-VGP and VERTIGO) (co-organized)
Convener: Mattia de’ Michieli Vitturi  | Co-Conveners: Mike Burton , Andrea Di Muro , Pierre-Yves Tournigand , Stefano Alois 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV4.7/NH2.7

Volcano Geology and Intrusion-induced Uplift (co-organized)
Convener: CLaudia Principe  | Co-Conveners: Federico Lucchi , Craig Magee , Benjamin van Wyk de Vries 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GMPV5.1/G6.4/GD3.5/GI1.11/NH2.8/SM5.10 Media

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Vala Hjörleifsdóttir , Evgenia Ilyinskaya , Thomas R. Walter , Kristín Jónsdóttir , Halldór Geirsson , Ivan Lokmer , A. Ozgun Konca 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

SSP4.7/CL1.08/NH2.9/SM1.4 Media

Integrating stratigraphy, sedimentology, paleontology and paleoclimate in human evolution and dispersal studies - from early hominins to the Anthropocene (co-organized)
Convener: Verena E. Foerster  | Co-Conveners: Melissa S. Chapot , Guilhem Amin Douillet , Josephine Joordens , Annett Junginger , Frank Lehmkuhl , Helmut Weissert , Keith Wilkinson , Christian Zeeden 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2
NH3 –  Landslide Hazards

NH3.1/HS2.3.8

Landslide hydrology: from hydrology to pore water pressure and slope deformation (co-organized)
Convener: Thom Bogaard  | Co-Conveners: Roberto Greco , Paolo Frattini , Jean-Philippe Malet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH3.2/SM8.6/SSS9.30

Mechanisms and processes of landslides in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Hiroshi Fukuoka , Chyi-Tyi Lee 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH3.3/GI3.11/SSS2.27

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Marc-Henri Derron , Denis Jongmans , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH3.5

Large slope instabilities: characterisation, dating, triggering, monitoring and modelling
Convener: Giovanni Crosta  | Co-Conveners: Michel Jaboyedoff , Federico Agliardi , Irene Manzella 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH3.6

Prediction and forecasting of landslides
Convener: Filippo Catani  | Co-Convener: Fausto Guzzetti 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH3.7/GM8.5/SSS2.24

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH3.8

Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measuresPICO session
Convener: Luca Franzi  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Massimo Arattano , Velio Coviello 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 1

NH3.9

Uncertainty and quality evaluation in landslide hazard and risk assessment
Convener: Paola Reichenbach  | Co-Conveners: Andreas Günther , Mihai Micu 
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH3.11/GM8.4/SSS2.25

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Anja Dufresne , Stuart Dunning , Samuel McColl , Daniel Draebing 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH3.12

Landslide and Landslide Susceptibility Interactions with Transport LinesPICO session
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Paolo Tarolli , Bruce D. Malamud 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1

SSS9.5/NH3.13

Landslide early warning systems: monitoring systems, rainfall thresholds, warning models, performance evaluation and risk perception. (co-organized)
Convener: Luca Piciullo  | Co-Conveners: Stefano Luigi Gariano , Søren Boje , Samuele Segoni 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:30 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

G4.1/EMRP4.1/GD8.7/NH3.14/TS8.9

Acquisition and processing of gravity and magnetic field data and their integrative interpretation (co-organized)
Convener: Jörg Ebbing  | Co-Conveners: Carla Braitenberg , Claire Bouligand , Mikhail Kaban 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GM4.2/HS11.14/NH3.16/SSS9.35

Erosion and Sedimentation in Mountain Landscapes (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Jan Henrik Blöthe , Kristen Cook , Christoff Andermann , Luca C Malatesta , Antonius Golly , Jens Turowski 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

EMRP1.4/GD7.6/NH3.17/SM6.3

Rock physics and geomechanical characterisation of rocks from micro to macroscale: the role of anisotropy and hydro-mechanical coupling (co-organized)
Convener: John Browning  | Co-Conveners: Sophie Harland , David Healy , Thomas Mitchell , Patrick Baud , Philip Meredith , Anthony Lamur , Federico Agliardi , Christian Zangerl , Giovanni Crosta , Sergio Vinciguerra , Kerry Leith 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
NH4 –  Earthquake Hazards

NH4.1/OS4.14/SM3.4 Media

Earthquake and Tsunami disaster mitigation (co-organized)
Convener: Yoshiyuki Kaneda  | Co-Convener: Nurcan Meral OZel 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH4.2/SM3.11

Seismic Hazard and Disaster Risk: Assessment, Testing, and Implementation (co-organized)
Convener: Antonella Peresan  | Co-Conveners: Alik Ismail-Zadeh , Renata Rotondi , Warner Marzocchi , Vladimir Kossobokov , J.D. Zechar , Jens-Uwe Klügel , Mihaela Kouteva 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH4.3/SM9.2

Statistical analysis of spatio-temporal properties of earthquake occurrence (co-organized)
Convener: Stefania Gentili  | Co-Conveners: Gert Zöller , Álvaro González , Robert Shcherbakov , Rita Di Giovambattista 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH4.5/AS4.31/EMRP4.4/SM9.3

Short-term Earthquakes Forecast (StEF) and multi-parametric time-Dependent Assessment of Seismic Hazard (t-DASH) (co-organized)
Convener: Valerio Tramutoli  | Co-Conveners: Pier Francesco Biagi , Katsumi Hattori , Jann-Yenq Liu , Vladimir Kossobokov , Gerassimos Papadopoulos , Dimitar Ouzounov , Giovanni Martinelli 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH4.6/SM3.10/SSS2.36

Soil liquefaction; susceptibility, hazard and mitigation measures (co-organized)PICO session
Convener: Harun Sonmez  | Co-Convener: George Papathanassiou 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 1

SM1.2/NH4.7/TS5.5 Media

The 2016 Central Italy Seismic sequence: Overview of data analyses and source models (co-organized)
Convener: Aldo Zollo  | Co-Conveners: P. Martin Mai , Damiano Pesaresi , Daniela Pantosti , Elisa Tinti 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

TS5.4/NH4.8/SM6.6

Advances in understanding earthquake processes and hazards in regions of slow lithospheric deformation (co-organized)
Convener: Ryan Gold  | Co-Conveners: Susana Custódio , Pierre Arroucau , Sierd Cloetingh , Simon Kübler , Gordana Vlahovic 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

TS5.3/EMRP4.3/NH4.9/SM3.3

Active faulting, surface deformation, the earthquake cycle and the implication on seismic hazard assessment (Fault2SHA) (co-organized)
Convener: Esther Hintersberger  | Co-Conveners: Kris Vanneste , Angela Landgraf , Silke Mechernich , Romain Le Roux-Mallouf , Oona Scotti , Danijel Schorlemmer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM1.5/CR2.6/GI3.14/NH4.10/SM4.7

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Florent Gimbert , Wei-An Chao , Velio Coviello , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM3.1/GI3.17/NH4.11

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized)PICO session
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Susan Conway 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 5b

SM2.2/EMRP4.13/GD5.8/NH4.13/TS5.7

Understanding large subduction earthquakes by integrating geological and geophysical observations, laboratory results, and numerical modeling (co-organized)
Convener: Shane Murphy  | Co-Conveners: Elena Spagnuolo , Antonio Scala , Fabrizio Romano , Giulio di Toro , Jean-Pierre Vilotte , Shuichi Kodaira , Ryota Hino , Christine Regalla , Michael Strasser 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

TS7.4/GD5.7/NH4.15

Probing the subduction plate interface (co-organized)
Convener: Philippe Agard  | Co-Conveners: César R. Ranero , Timm John 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room D3
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
NH5 –  Sea & Ocean Hazards

NH5.1/OS4.13/SM2.6

Tsunami (co-organized)
Convener: Helene Hebert  | Co-Conveners: Alberto Armigliato , Ira Didenkulova , Gerassimos Papadopoulos , Stefano Lorito , Finn Løvholt , Elizabeth Madden , Stefan Vater 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH5.2/OS5.7

Extreme seas and non-linear waves (co-organized)
Convener: Alexey Slunyaev  | Co-Conveners: Efim Pelinovsky , Alessandro Toffoli , Elzbieta Bitner-Gregersen 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH5.3/GM12.8/OS5.8/SSP3.14

Geological records of extreme wave events (co-organized)
Convener: Ed Garrett  | Co-Conveners: Dominik Brill , Simon Matthias May , Jessica Pilarczyk , Max Engel 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH5.4/AS4.30/OS2.7 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Joern Behrens  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Renske de Winter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH5.6/SM10.7

Submarine landslide hazard and marine paleoseismology: regional and global implications (co-organized)
Convener: Oded Katz  | Co-Conveners: Stefano Tinti , Gerassimos Papadopoulos , Miquel Canals , Michael Clare , Alina Polonia , Michael Strasser 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH5.7/NP10.2/OS5.3

Extreme Internal Wave Events: Generation, Transformation, Breaking and Interaction with the Bottom Topography (co-organized)
Convener: Kateryna Terletska  | Co-Conveners: Oxana Kurkina , Tatiana Talipova 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
NH6 –  Remote Sensing & Hazards

NH6.1/CR2.7/GI2.8/HS11.29/SM5.7/SSS12.20

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Luca Pulvirenti , Matthew Blackett , Bailly Jean-Stéphane 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH6.3/AS4.43/GI2.10/HS11.31/SM5.8/SSS12.21

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH6.4/BG9.34/CL2.24/HS11.32

Assessment of climate hazards’ impact on natural and cultural environment: Remote sensing and GIS applications (co-organized)
Convener: Dimitrios Alexakis  | Co-Conveners: Athos Agapiou , Branka Cuca , Luigi Barazzetti , Ioannis Tsanis , Diofantos G. Hadjimitsis 
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GI2.4/NH6.5

Sentinel 1 and 2 for Science (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Yngvar Larsen , Pau Prats , Riccardo Lanari , Raphaël GRANDIN , Michael Foumelis , Andrew Hooper , Bianca Hoersch , Benjamin Koetz , Olivier Arino , Patrick Hostert 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room D2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI2.3/ESSI2.11/G5.4/NH6.7 Media

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Simon Jutz , Claus Zehner , Alessandra Tassa 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room D2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI1.3/AS4.41/CL5.17/EMRP4.39/HS11.7/NH6.9/SM5.9

Environmental sensor networks (co-organized)
Convener: Misha Krassovski  | Co-Convener: Walter Schmidt 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI2.1/AS4.42/BG9.21/CL5.16/NH6.10/PS1.6/ST3.7

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.2/EMRP4.17/ESSI1.12/NH6.11

Sensing techniques, geophysical methods, sensor network architectures and data analysis methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics (co-organized)
Convener: Jean Dumoulin  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , F.C. Ponzo , Jan Vilhelm 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room D2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI1.4/GMPV5.4/NH6.12/SM5.6

New frontiers of multiscale monitoring, analysis and modeling of environmental systems (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Francesca Bianco , Nemesio M. Pérez , D'Auria Luca , Susi Pepe , Raffaele Castaldo , Antonello Bonfante 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
NH7 –  Wildfire Hazards

NH7.1/SSS2.26

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Marj Tonini , Nikos Koutsias 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3
NH8 –  Biological, Environmental & Other Hazards

NH8.1/SSS8.11

Environmental contamination: heavy metals, minerals, radionuclides and dusts (co-organized)
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Loretta Li , Gavin Gillmore , Robin Crockett 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

G3.1/CL5.14/CR6.10/GD3.4/GM10.6/NH8.3/OS1.17

How much does glacial isostatic adjustment contribute to earth system modelling? (co-organized)
Convener: Wouter van der Wal  | Co-Conveners: Maaria Nordman , Pietro Sternai , Holger Steffen 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GI1.2/AS4.47/BG9.20/ERE1.8/HS11.9/NH8.4/OS4.11/SSS8.12

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Michio Aoyama , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Elena Korobova , Gerhard Wotawa 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:10 / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR3.3/NH8.5 Media

Snow in ski resorts and snow avalanches: measuring and modelling (co-organized)PICO session
Convener: Florence Naaim  | Co-Conveners: Emma Surinach , Ulrich Strasser , Thierry Faug , Samuel Morin , Alexander Prokop , Thomas Grünewald , Mohamed NAAIM , Marc Pons 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot A

CR3.4/NH8.6 Media

Risks from a changing cryosphere (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Katherine Barnhart , Fiona Tweed , Michael Krautblatter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GI2.6/AS4.48/EMRP4.5/NH8.7

Geoscience applications of environmental radioactivity (co-organized)
Convener: Susana Barbosa  | Co-Conveners: Gideon Steinitz , Katalin Zsuzsanna Szabó , Hovav Zafrir , Heiko Woith , Michael Schubert 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GM1.6/BG9.38/HS11.11/NH8.8/TS4.7

Perturbation of earth surface systems by rare events (co-organized)
Convener: Kristen Cook  | Co-Conveners: Maarten Lupker , Sean Gallen , Christoff Andermann 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM3.2/GI2.12/GMPV6.4/HS11.13/NH8.9/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mark Smith , Damià Vericat , Mike James , Andreas Kaiser 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM12.4/NH8.10

Integrating short term (years) to long term (millennial) rock coast evolution (co-organized)
Convener: Vincent Regard  | Co-Conveners: Larissa Naylor , Anne Duperret , Martin D. Hurst 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM4.3/HS11.15/NH8.12/SSS2.30

Hillslope and fluvial denudation, source-to-sink fluxes and sedimentary budgets under changing climate and other perturbations (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Katja Laute , Luca Mao , Sara Savi , David Morche 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
NH9 –  Natural Hazards & Society

NH9.1/CL2.26

Natural hazard event analyses for risk reduction and adaptation (co-organized)
Convener: Kai Schröter  | Co-Conveners: Michael Kunz , Heidi Kreibich , Daniela Molinari , James Daniell , Adriana Keating 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.2 Media

Costs of Natural Hazards
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Conveners: Laurens Bouwer , Daniela Molinari , Thomas Thaler 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE4.1/NH9.3/EOS16

Natural Hazards Education, Communications and Science-Policy-Practice Interface (co-organized)PICO session
Convener: Bruce D. Malamud  | Co-Conveners: Faith Taylor , Joel Gill , Marie Charrière , Solmaz Mohadjer 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5a

NH9.4 Media

Natural hazard impacts on technological systems and infrastructures
Conveners: Martin Klose , Elena Petrova  | Co-Conveners: Benjamin Postance , Michal Bíl , Elisabeth Krausmann , Maria Bostenaru Dan , Bruce D. Malamud , Bodo Damm 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.5/AS4.32/CL2.27/HS11.38/SM3.9/SSS13.3

Natural Hazard and Risk Assessment in Developing Countries (co-organized)PICO session
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Andreas Günther 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1

NH9.6

Resilience and vulnerability assessments in natural hazards and risk analysis
Convener: Sven Fuchs  | Co-Conveners: Margreth Keiler , Thomas Glade , Maria Papathoma-Koehle 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.7/AS4.33/CL2.28/HS11.34

Urban Resilience Studies –Risk Mapping (co-organized)
Convener: Damien Serre  | Co-Convener: Bruno Barroca 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.9/GI1.8

Monitoring and modelling of dangerous phenomena, and innovative techniques for hazard evaluation and risk mitigation (co-organized)
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Christoph Aubrecht , Manuel Pastor , Denis Cohen 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.10/SM10.10

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice (co-organized)
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell , Hannah Cloke , Melanie J. Duncan 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE4.2/NH9.11/GI1.5/GMPV5.7/SM5.11/TS5.8

The GEO Geohazards Supersite initiative: improving science uptake in Disaster Risk Reduction (co-organized)
Convener: Stefano Salvi  | Co-Conveners: Freysteinn Sigmundsson , Nurcan Meral Ozel , Giuseppe Puglisi , Sven Borgstrom 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE4.3/NH9.12

Methods and Tools for Risk Management and Communications – Innovative ways of delivering information to end users and sharing data among the scientific community (co-organized)
Convener: Raffaele Albano  | Co-Conveners: Jonathan Rizzi , Valeria Cigala , Animesh Kumar Gain , Iulya Craciun , Martin Hammitzsch 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.16

Uncertainty Quantification in Natural Hazard and Risk Assessments: Best practices and lessons learned across different hazardsPICO session
Convener: Jeremy Rohmer  | Co-Conveners: J. T. Rougier , Thorsten Wagener , Bruce D. Malamud 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 1

NH9.17/SM3.5

Increasing Resilience to Natural Hazards in Earthquake Prone Regions in China (IRNHiC) (co-organized)
Convener: Lu Zhuo  | Co-Conveners: Dawei Han , Ningsheng Chen 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE2.1/NH9.19/ESSI3.12 Media

Citizen science and observatories for environmental monitoring, planning, and disaster resilience building (co-organized)
Convener: Wouter Buytaert  | Co-Conveners: Joan Masó , W. Liu , David Hannah , Steffen Fritz , Uta Wehn 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.3/EMRP4.35/ESSI1.10/NH9.20 Media

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage (co-organized)
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS1.7/AS4.49/CL5.20/HS11.44/NH9.21

“Lighthouse” examples, illustrating soil relevance for the UN Sustainable Development Goals (SDG’s) (co-organized)PICO session
Convener: Johan Bouma  | Co-Convener: Anna Smetanova 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

SSS1.6/AS4.51/BG9.13/CL3.06/HS11.43/NH9.22

European Environmental Policies and Sustainability (co-organized)
Convener: Panos Panagos 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS11.5/ESSI4.10/HS11.61/NH9.23

Communication of uncertain information in earth sciences: data, models and visualization (co-organized)PICO session
Convener: Alice Milne  | Co-Conveners: Niklas Röber , Jon Blower , Michael Böttinger 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1

SSS2.22/HS9.12/NH9.24

Advances and gaps in understanding, predicting and preventing hydrological and erosional risks in fire-affected watersheds. (co-organized)
Convener: Jonay Neris Tomé  | Co-Conveners: Stefan Doerr , Gary Sheridan 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.5/GM4.6/HS9.10/NH9.25

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Conveners: Saskia Keesstra , Manuel López-Vicente  | Co-Conveners: Rens Masselink , John Wainwright , Ronald Pöppl 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.8/BG9.8/GM6.5/NH9.26

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Jane Willenbring 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
NH10 –  Short courses

SC6/NH10.1

How to apply and interpret the Fast Fourier Transform (FFT) for Time-Series Analysis (co-organized)
Convener: Robin Crockett 
Mon, 24 Apr, 19:00–20:00 / Room N2

SC34/NH10.2 ECS

Open-source software for simulating hillslope hydrology and stability (co-organized)
Convener: Luigi Lombardo  | Co-Conveners: Giuseppe Formetta , Francesco Serafin , Riccardo Rigon , Raffaele Albano 
Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.16

SC55/NH10.3 ECS

Serious games for Natural Hazards: understand the different roles in natural hazard prevention through a simple exercise (co-organized)
Convener: Valeria Cigala  | Co-Conveners: Jonathan Rizzi , Graziella Devoli , Raffaele Albano 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC75/NH10.4

Training on the SBAS-DInSAR web tool for Earth surface deformation analysis through the ESA Geohazards Exploitation Platform (co-organized)
Convener: Francesco Casu  | Co-Conveners: Claudio De Luca , Riccardo Lanari , Michele Manunta , Ivana Zinno 
Thu, 27 Apr, 10:30–13:15 / Room -2.91

SC88/NH10.5

Satellite optical processing pipelines for Earth surface motion analysis (co-organized)
Convener: Jean-Philippe Malet  | Co-Conveners: André Stumpf , David Michea 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room -2.91
SSE –  Special scientific events

UMI0 ECS

Plenary
Convener: Hans Thybo 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

US0 ECS

EGU Award Ceremony
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room E1

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cedo Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB6 ECS

Should early career scientists be judged by their publication record? A set of group debates
Conveners: Sam Illingworth , Lena Noack , Laura Roberts Artal , Mathew Stiller-Reeve , Marie Charrière 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:30 / Room G1