Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
PC login

FAN – Feedback and networking

FAN1 ECS

Early Career Scientists Networking & Careers Reception (by invitation only)
Conveners: Laura Roberts Artal , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:30 / Room F2

FAN2 ECS

EGU Early Career Scientists' Forum
Conveners: Laura Roberts Artal , Lena Noack , Roelof Rietbroek 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room L2

FAN3

EGU Blog Network meeting (by invitation only)
Convener: Laura Roberts Artal 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room 3.34
DM –  Division meetings

DM1/AS ECS

Division meeting for Atmospheric Sciences (AS) (co-organized)
Convener: Annica Ekman 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room F1

DM2/BG ECS

Division meeting for Biogeosciences (BG) (co-organized)
Conveners: Alina Stadnitskaia , Giuliana Panieri 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.20

DM3/CL ECS

Division meeting for Climate: Past, Present & Future (CL) (co-organized)
Conveners: Thomas Blunier , Didier Roche 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room F2

DM4/CR ECS

Division meeting for Cryospheric Sciences (CR) (co-organized)
Conveners: Jürg Schweizer , Olaf Eisen 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room G2

DM5/EMRP ECS

Division meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP) (co-organized)
Convener: Angelo De Santis 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room K2

DM6/ERE ECS

Division meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE) (co-organized)
Conveners: Christopher Juhlin , Sonja Martens 
Fri, 28 Apr, 12:15–13:15 / Room M1

DM7/ESSI ECS

Division meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI) (co-organized)
Conveners: Joan Masó , Helen Glaves 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room M2

DM8/G ECS

Division meeting for Geodesy (G) (co-organized)
Conveners: Michael Schmidt , Johannes Boehm 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room G2

DM9/GD ECS

Division meeting for Geodynamics (GD) (co-organized)
Conveners: Irina Artemieva , Paul Tackley 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room 1.61

DM10/GI ECS

Division meeting for Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI) (co-organized)
Convener: Francesco Soldovieri 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room M2

DM11/GM ECS

Division meeting for Geomorphology (GM) (co-organized)
Convener: Peter van der Beek 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room N1

DM12/GMPV ECS

Division meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV) (co-organized)
Convener: Mike Burton 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room M2

DM13/HS ECS

Division meeting for Hydrological Sciences (HS) (co-organized)
Convener: Elena Toth 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room B

DM14/NH ECS

Division meeting for Natural Hazards (NH) (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room L6

DM15/NP ECS

Division meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP) (co-organized)
Conveners: Shaun Lovejoy , Stéphane Vannitsem 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room M1

DM16/OS ECS

Division meeting for Ocean Sciences (OS) (co-organized)
Convener: Peter Brandt 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room G1

DM17/PS ECS

Division meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS) (co-organized)
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room L6

DM18/SM ECS

Division meeting for Seismology (SM) (co-organized)
Convener: P. Martin Mai 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room K1

DM19/SSP ECS

Division meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP) (co-organized)
Convener: Helmut Weissert 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room L7

DM20/SSS ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS) (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room D3

DM21/ST ECS

Division meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST) (co-organized)
Convener: Margit Haberreiter 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room L3

DM22/TS ECS

Division meeting for Tectonics and Structural Geology (TS) (co-organized)
Conveners: Susanne Buiter , Claudio Rosenberg 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room G1
EGU –  Meet EGU

EGU1

Meet the Co-editor-in-chief of Climate of the Past (Marie-France Loutre)
Convener: Marie-France Loutre 
Mon, 24 Apr, 08:30–09:15 / EGU Booth

EGU2

Meet the EGU Division President of Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (Mike Burton)
Convener: Mike Burton 
Mon, 24 Apr, 13:30–14:15 / EGU Booth

EGU3

Meet the executive editors of Natural Hazards and Earth System Sciences (Heidi Kreibich, Bruce D. Malamud, Uwe Ulbrich)
Conveners: Heidi Kreibich , Bruce D. Malamud , Uwe Ulbrich 
Mon, 24 Apr, 15:00–15:30 / EGU Booth
Tue, 25 Apr, 15:00–15:30 / EGU Booth

EGU4

Meet the EGU Division President of Climate: Past, Present, Future / Galileo Conferences Coordinator (Thomas Blunier)
Convener: Thomas Blunier 
Mon, 24 Apr, 15:00–15:30 / EGU Booth
Tue, 25 Apr, 10:00–10:30 / EGU Booth
Thu, 27 Apr, 13:30–14:15 / EGU Booth

EGU5 ECS

Meet the EGU Division President and the ECS Representative of Earth Magnetism & Rock Physics (Angelo De Santis, Stephanie Zihms)
Conveners: Angelo De Santis , Stephanie Zihms 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / EGU Booth

EGU6

Meet the EGU Division President of Earth Magnetism & Rock Physics (Angelo De Santis)
Convener: Angelo De Santis 
Thu, 27 Apr, 12:00–13:30 / EGU Booth

EGU7 ECS

Meet the ECS Representative of Energy, Resources and the Environment (Luke Griffiths)
Convener: Luke Griffiths 
Tue, 25 Apr, 10:00–10:30 / EGU Booth

EGU8 ECS

Meet the EGU Division Presidents and the ECS Representative for Energy, Resources & the Environment (Chris Juhlin, Sonja Martens and Luke Griffiths)
Conveners: Christopher Juhlin , Sonja Martens , Luke Griffiths 
Tue, 25 Apr, 10:30–11:15 / EGU Booth

EGU9 ECS

Meet the EGU Early Career Scientists (ECS) Representatives (Lena Noack, Roelof Rietbroek) & Laura Roberts Artal
Conveners: Lena Noack , Roelof Rietbroek , Laura Roberts Artal 
Tue, 25 Apr, 11:15–12:45 / EGU Booth

EGU10 ECS

Meet the EGU Division President and the ECS Representative of Seismology (P. Martin Mai, Laura Parisi)
Conveners: P. Martin Mai , Laura Parisi 
Tue, 25 Apr, 12:00–13:30 / EGU Booth
Thu, 27 Apr, 12:00–13:30 / EGU Booth

EGU12

Meet the EGU Division President of Soil System Sciences (Saskia Keesstra)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 25 Apr, 14:15–15:00 / EGU Booth

EGU13

Meet the Co-editor-in-chief of The Cryosphere (Thomas Mölg)
Convener: Thomas Mölg 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / EGU Booth

EGU14

Meet the EGU Division President of Geomorphology (Peter van der Beek)
Convener: Peter van der Beek 
Wed, 26 Apr, 09:15–10:00 / EGU Booth
Wed, 26 Apr, 10:30–11:15 / EGU Booth

EGU15

Meet the EGU Division Presidents of Biogeosciences (Alina Stadnitskaia and Giuliana Panieri)
Conveners: Alina Stadnitskaia , Giuliana Panieri 
Wed, 26 Apr, 12:00–12:45 / EGU Booth

EGU16

Meet the executive editor of Solid Earth (Elias Samankassou)
Convener: Elias Samankassou 
Wed, 26 Apr, 13:30–14:15 / EGU Booth

EGU17 ECS

Meet the EGU Division President and the ECS Representative of Geodesy (Johannes Böhm, Roelof Rietbroek)
Convener: Johannes Boehm 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / EGU Booth

EGU19

Meet the EGU Division President of Cryospheric Sciences / EGU Topical Events Committee Chair (Jürg Schweizer)
Convener: Jürg Schweizer 
Wed, 26 Apr, 15:00–15:30 / EGU Booth

EGU20 ECS

Meet the ECS Representative of Ocean Sciences (Maribel I. García-Ibáñez)
Convener: Maribel I. García-Ibáñez 
Wed, 26 Apr, 15:00–17:00 / EGU Booth

EGU21 ECS

Meet the EGU Division President and the ECS Representatives of Cryospheric Sciences (Olaf Eisen, Nanna Karlsson, Emma Smith)
Conveners: Olaf Eisen , Nanna Karlsson 
Thu, 27 Apr, 08:30–09:15 / EGU Booth

EGU23

Meet the editor-in-chief of Annales Geophysicae (Christoph Jacobi)
Convener: Christoph Jacobi 
Thu, 27 Apr, 10:30–11:15 / EGU Booth

EGU24

Meet the EGU Division Presidents of Tectonics and Structural Geology (Susanne Buiter, Claudio Rosenberg)
Conveners: Susanne Buiter , Claudio Rosenberg 
Thu, 27 Apr, 13:30–14:15 / EGU Booth

EGU25

Meet the executive editors of Solid Earth (Fabrizio Storti and CharLotte Krawczyk)
Conveners: Fabrizio Storti , CharLotte Krawczyk 
Thu, 27 Apr, 13:30–14:15 / EGU Booth

EGU26 ECS

Meet the EGU Division President and the ECS Representative of Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology (Helmut Weissert, Guilhem Amin Douillet)
Conveners: Helmut Weissert , Guilhem Amin Douillet 
Thu, 27 Apr, 14:15–15:00 / EGU Booth

EGU28 ECS

Meet the EGU Division President and the ECS Representatives of Tectonics and Structural Geology (Claudio Rosenberg, Anne Pluymakers and João Duarte)
Conveners: Anne Pluymakers , Joao Duarte , Claudio Rosenberg 
Thu, 27 Apr, 14:15–15:00 / EGU Booth

EGU29

Meet the executive editor of Ocean Science (John Huthnance)
Convener: John M. Huthnance 
Thu, 27 Apr, 15:00–15:30 / EGU Booth
Fri, 28 Apr, 10:00–10:30 / EGU Booth

EGU30

Meet the EGU Programme Committee Chairs (Gerrit de Rooij, Susanne Buiter)
Convener: Gerrit H. de Rooij 
Fri, 28 Apr, 11:15–12:00 / EGU Booth

EGU31

Meet the EGU Division President of Atmospheric Sciences (Annica Ekman)
Convener: Annica Ekman 
Fri, 28 Apr, 11:15–12:00 / EGU Booth

EGU32

Meet the EGU Division President of Natural Hazards (Giorgio Boni)
Convener: Giorgio Boni 
Thu, 27 Apr, 15:30–16:15 / EGU Booth

EGU33 ECS

Meet the ECS Representative of Solar-Terrestrial Sciences (Jone P. Reistad)
Convener: Jone Peter Reistad 
Tue, 25 Apr, 13:30–14:15 / EGU Booth

EGU35 ECS

Meet the EGU Division President and the ECS Representative of Earth & Space Science Informatics (Helen Glaves, Jennifer Roelens)
Conveners: Helen Glaves , Jennifer Roelens 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / EGU Booth

EGU37 ECS

Meet the EGU Division Presidents and the ECS Representative of Planetary & Solar System Sciences (Özgür Karatekin, Stephanie C. Werner, Maike Neuland)
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner , Maike Brigitte Neuland 
Tue, 25 Apr, 13:30–14:15 / EGU Booth

EGU39

Meet the EGU Executive Secretary (Philippe Courtial)
Convener: Philippe Courtial 
Mon, 24 Apr, 08:30–09:15 / EGU Booth

EGU40 ECS

Meet the EGU Division President and the ECS Representative of Hydrological Sciences (Elena Toth, Shaun Harrigan)
Conveners: Elena Toth , Shaun Harrigan 
Wed, 26 Apr, 11:15–12:00 / EGU Booth