Search


Days


Programme Groups

BG2 – Terrestrial Biogeosciences

Monday, 20 Apr
NH9.1/BG2.10/SSS44
Heavy-metal contamination of water, air, soil, and foodcrops (co-organized)
Convener: J. A. Holden  | Co-Conveners: Kostarelos , B. D. Malamud , L. Li 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
 / Attendance Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
BG2.11
Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems
Convener: Dr. Mamtimin  | Co-Convener: F. X. Meixner 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
BG2.1
Cropland GHG emissions and related uncertainties
Convener: M. Wattenbach  | Co-Convener: P Smith 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
SSS18/BG2.8/NH8.3
Wildfire in Forest Landscapes: Desertification, Degradation, Debris Flows, & Damage Control (co-organized)
Convener: Wittenberg  | Co-Convener: Bautista 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
Tuesday, 21 Apr
NH8.1/BG2.9
Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: R. Lasaponara  | Co-Conveners: L. Telesca , McKenzie , Millington 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Wednesday, 22 Apr
BG2.7
Remote Sensing of Vegetation Systems. Measuring, modelling and managing vegetation responses
Convener: WW Verstraeten  | Co-Conveners: Prof. dr. Veroustraete , PhD Jonckheere 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
BG2.2
Land-Atmosphere-Cryosphere Interactions in Northern Eurasia
Convener: P. Groisman  | Co-Convener: Reissell 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Thursday, 23 Apr
BG2.6
From biogenic primary exchange to atmospheric fluxes of reactive trace gases
Convener: J. Rinne  | Co-Conveners: J. Kesselmeier , Schnitzler 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Friday, 24 Apr
BG2.4
Inter-annual variability of terrestrial ecosystem CO2, H2O and energy exchange
Convener: G. Wohlfahrt  | Co-Conveners: Cescatti , A.D. Richardson 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00  /
BG2.3
Synthesis Efforts From the Global Network of Ecosystem-Atmosphere CO2, Water and Energy Exchange (FLUXNET)
Convener: M. Reichstein  | Co-Conveners: D. Papale , Baldocchi 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
BG2.5
Impact of atmospheric nitrogen deposition on terrestrial carbon balance
Convener: Magnani 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /