Search


Days


Programme Groups

HS – Hydrological Sciences

HS3.4
Ground water stochastic hydrology
Convener: A. Guadagnini  | Co-Convener: X. Sanchez-Vila 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
HS5.6/NH2.3
Floodplain mapping and flood prevention techniques in the 21st century (co-organized)
Convener: G. Di Baldassarre  | Co-Conveners: M. Disse , F. Pappenberger , R. Moussa , G. J.-P. Schumann 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
HS5.17
Hydrological Change: Future Projections of Hydrological Behaviour
Convener: H. Kunstmann  | Co-Convener: S. Hagemann 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
HS6.1
Integrated water resources assessment and management: Developing countries, environment and legal frameworks
Convener: N. van de Giesen  | Co-Conveners: C. Gandolfi , Mostert , D. Rosbjerg , H. Assaf , W. Buytaert 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.2/HS11.7
Hydrological processes in landslide research: analysis and quantification (co-organized)
Convener: T. Bogaard  | Co-Conveners: E. Zehe , J.-P. Malet , F. Lindenmaier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
BG1.4/HS13.04
Water transfer, element fluxes and carbon export from soils to streams and rivers: Processes, modelling and implications at the catchment scale (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: Köhler  | Co-Convener: Futter 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–09:45  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
AS2.1
Air-Land Interactions (General Session)
Convener: T. Foken  | Co-Convener: A. Ibrom 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
GM8.2
Sediment transport, erosion, and channel morphology
Convener: J. Turowski  | Co-Conveners: P. Molnar , Carling , Richardson 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NH1.1
Precipitation Science
Convener: E. A. Smith  | Co-Conveners: A. Mugnai , G. J. Tripoli , E. Foufoula-Georgiou , G. Boni , M.-C. Llasat 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–19:00  /
 / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
NP3.4
Geophysical Extremes: Scaling representations and their applications
Convener: D. Koutsoyiannis  | Co-Conveners: A. A. Carsteanu , A. Langousis 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
SSS1
The scale problem in soil erosion studies
Convener: A. Cerdà  | Co-Conveners: M. Nearing , Brazier , J. de Vente 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NP3.5/HS13.08
Scales and scaling in surface and subsurface hydrology (co-organized)
Convener: J. de Lima  | Co-Conveners: M. Marani , W. Krajewski 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
HS1.1
New instrumentations and data analysis techniques for a developing hydrology (invited speakers only)
Convener: A. Montanari  | Co-Convener: J. Freer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:30  /
HS3.2
Fissured and karstified aquifers
Convener: F. Gabrovsek  | Co-Conveners: T. Graf , S. Birk 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
HS4.1
Monitoring and Modelling for Transfer Processes in the Soil-Plant-Atmosphere Continuum
Convener: N. Romano  | Co-Conveners: R. Angulo-Jaramillo , C. K. Macleod 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CR8.3/HS13.06/NH7.4
Glacial Lake Outburst Floods: Current issues - future concerns (co-organized)
Convener: J. Reynolds  | Co-Conveners: D. J. Quincey , C. Huggel 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
NP3.8/HS13.09
Solid Earth geocomplexity: surface processes, morphology and natural resources over wide ranges of scale (co-organized)
Co-Convener: Q. Cheng 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–14:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
EOS4
The future of European engineering: education and research
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: Baveye , Perrier , J. M. Redondo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
BG5.3
Water isotopes in hydrological processes (co-sponsored by EAG)
Convener: A. Benthien  | Co-Conveners: E. Schefuß , M. Werner 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
GM1.3/NP3.10
Stochastic Transport and Emergent Scaling on the Earth's Surface
Convener: E. Foufoula-Georgiou 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NP5.1
Predictability, model error dynamics, and high impact events
Convener: Z. Toth  | Co-Convener: S. Vannitsem 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
HS6.2
Integrated Water Resources Management and Climate Change (including Outstanding Young Scientist Lecture)
Convener: H. Assaf  | Co-Convener: C. Gandolfi 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:30  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NP3.9/SSS39
Complexity and nonlinearity in soils
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: R. M. Lark , Perrier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
IG8
Isotope tracers in catchment hydrology
Convener: Hughes  | Co-Convener: M. Weiler 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
ML27
Outstanding Young Scientist Lecture by Junguo Liu
Convener: A. Montanari 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–16:00  /
NH4.7/HS2.7
Natural and anthropogenic hazards related to water reservoirs (co-organized)
Session Details
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
HS5.2/EOS7
Teaching Hydrology, Water Resources Management and Hydrologic Modelling (poster only) (co-organized)
Convener: G. Hörmann  | Co-Convener: T. Wagener 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
SC4
Meet the expert in hydrology - Round tables among young and established scientists
Convener: J. Freer 
Session Details
Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NP8.1/CL58
Uncertainty, Random Dynamical Systems, Climate Trends and Stochastic Modeling in Geophysics
Convener: I. Pavlyukevich  | Co-Conveners: D. Schertzer , J. Duan , Penland , X. Wang 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
ML2
Alfred Wegener Medal Lecture by Lennart Bengtsson
Convener: G. M. Ganssen 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–18:15  /