Search


Days


Programme Groups

NH – Natural Hazards

NH1.4
Extreme Events Induced by Weather and Climate Change: Evaluation, Forecasting and Proactive Planning
Convener: A. Loukas  | Co-Conveners: M.-C. Llasat , U. Ulbrich 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
HS10.2/NH2.5
Flash flood events: observations, processes and forecasting (co-organized)
Convener: M. Borga  | Co-Conveners: G. T. Aronica , G. Blöschl , J. Szolgay , R. Weingartner 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH2.9
Alluvial fans and debris cones: Risk assessment and Climate Change Impacts
Convener: Rudolf-Miklau  | Co-Conveners: M. Stoffel , J. Huebl 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.13
Terrain Instability Analysis and Mass Movement Prevention
Convener: X. Meng  | Co-Conveners: J. Ma , Wang 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
GM7.2/NH9.4
Karst systems: dynamics, evolution and paleoenvironmental recordings (co-organized)
Convener: Gilli  | Co-Convener: J. De Waele 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
CL41
Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: G. C. Leckebusch  | Co-Conveners: U. Ulbrich , J. G. Pinto 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.9
Landslides monitoring and characterization using high resolution DEM, LIDAR and other DEM techniques
Convener: M. Jaboyedoff  | Co-Conveners: M.-H. Derron , C. Froese 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH9.1/BG2.10/SSS44
Heavy-metal contamination of water, air, soil, and foodcrops (co-organized)
Convener: J. A. Holden  | Co-Conveners: Kostarelos , B. D. Malamud , L. Li 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
 / Attendance Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
NH9.2/GM7.3
Natural and anthropogenic hazards in karst areas (co-organized)
Convener: M. Parise  | Co-Conveners: J. De Waele , Gutierrez 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
 / Mon, 20 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH9.5
Radon, health and natural hazards
Convener: G. Gillmore  | Co-Conveners: R. Crockett , T. Przylibski 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
HS8.1/AS4.1/NH1.2/NP3.6
Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: R. Uijlenhoet  | Co-Conveners: C. Onof , P. Burlando , G. Grossi , A. A. Carsteanu 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH1.5/HS13.01
Assessment of Weather-related Risk on Agricultural Production and Agribusiness (co-organized)
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Convener: N. R. Dalezios 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.12
Remote sensing and geophysical techniques for investigating unstable slopes
Convener: J. Wasowski  | Co-Conveners: V. Del Gaudio , H.-B. Havenith 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH5.1/SM4.5
Earthquake Risk and Loss Estimates: New Directions (including Sergey Soloviev and Plinius Medal Lectures) (co-organized)
Co-Convener: Wiemer 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:05  /
 / Thu, 23 Apr, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
ML26
Sergey Soloviev Medal Lecture by Jochen Zschau
Convener: B. D. Malamud 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:45–14:30  /
SM4.2/NH6.2
Earthquake and Tsunami Early Warnings (co-organized)
Co-Convener: S. Tinti 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
SSS18/BG2.8/NH8.3
Wildfire in Forest Landscapes: Desertification, Degradation, Debris Flows, & Damage Control (co-organized)
Convener: Wittenberg  | Co-Convener: Bautista 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
GM9.1
Coastal zone geomorphologic interactions: natural versus human-induced driving factors
Convener: M. Stancheva  | Co-Conveners: A. Baas , Anfuso 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
GI1/MPRG22
Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: H. Svedhem  | Co-Conveners: V. Korepanov , A.-M. Harri 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NH2.8
Quantitative Methods for Desertification Monitoring and Assessment
Convener: A. Sepehr  | Co-Convener: Hassanli 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /