Search


Days


Programme Groups

OS – Ocean Sciences

OS2
Open Session on Shelf Seas and Coastal Seas
Convener: J. van der Molen  | Co-Convener: H. E. de Swart 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 15:30–19:00  /
OS13
Temporal variability of ocean temperature (heat content) and salinity (freshwater content)
Convener: Levitus  | Co-Convener: V. Artale 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
CL7
Monthly, seasonal and decadal forecasting (including Outstanding Young Scientist Lecture)
Convener: M. A. Liniger  | Co-Conveners: G. J. van Oldenborgh , F. J. Doblas-Reyes 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NP3.1
Scale, scaling and nonlinear variability in aquatic sciences
Convener: F. Schmitt  | Co-Conveners: V. Nikora , A. Turiel 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
OS20
Preparing for ESA’s Soil Moisture and Ocean Salinity Mission
Convener: S. Mecklenburg  | Co-Convener: Y. Kerr 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
BG1.10
Towards a process based understanding of Biomineralization (co-sponsored by EAG)
Convener: G. Nehrke  | Co-Conveners: Meibom , J. Stolarski , A. Shemesh 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
GI2
Atmoshere, Ocean, Meteorological Instruments and ocean observatory instrumentation
Convener: J. Vivekanandan  | Co-Conveners: M. Rose , C. Waldmann 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
OS1
Open Session on Ocean Circulation
Co-Convener: R. Steinfeldt 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
 / Mon, 20 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 15:30–19:00  /
GI3
Instrumentation for Ocean Observatories and Early Warning Systems
Convener: C. Waldmann  | Co-Convener: I. Puillat 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NP2.3
Nonlinear Dynamics of the Ocean Circulation
Convener: S. Pierini 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
CL34
Production, flux and burial of silica, and the regulation of global (paleo)cycles (co-sponsored by EAG, SSP, OS)
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
OS3
Strong Ocean Currents: Honoring the science of Fritz Schott (including Fridtjof Nansen Medal Lecture)
Co-Convener: Johns 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GI1/MPRG22
Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: H. Svedhem  | Co-Conveners: V. Korepanov , A.-M. Harri 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /