Search


Days


Programme Groups

SSS – Soil System Sciences

SSS7
Soil erosion and sediment control with vegetation and bioengineering on severely eroded terrain
Convener: F. Rey  | Co-Conveners: H. P. Rauch , Bochet , J. Poesen 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSS27
Soils and pedosediments as environmental archives
Convener: P. Kühn  | Co-Convener: Terhorst 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
EOS2
New, original and successful ideas for teaching on Earth Sciences
Convener: A. Cerdà  | Co-Conveners: M. Manea , Sparrow 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
SSS8
Treated waste water reuse for soil irrigation. Modification of soil properties
Convener: F. García-Orenes  | Co-Conveners: M. Lado , E. van den Elsen 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSS25
Diffuse reflectance spectroscopy in soil science and land resource assessment
Co-Convener: C. Guerrero 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NP3.9/SSS39
Complexity and nonlinearity in soils (co-organized)
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: R. M. Lark , Perrier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
BG1.5
Biogeochemistry of dissolved organic matter: characterisation, distribution and ecosystem roles
Convener: G. Uher 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP3.8/HS13.09
Solid Earth geocomplexity: surface processes, morphology and natural resources over wide ranges of scale
Co-Convener: Q. Cheng 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–14:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
SSS10
Management strategies to increase water use efficiency in soils
Convener: M. Lado  | Co-Convener: Ben-Hur 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSS19
Soil fauna, carbon cycle and climate change
Convener: E. Cammeraat  | Co-Conveners: J. Frouz , Jurgensen , Forschler 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSS37
X-ray Computed Tomography in Geo-sciences: 3D visualization and quantification
Convener: Papadopoulos  | Co-Conveners: Carminati , H.-J. Vogel , Mooney 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSS14/HS11.8
Tracing sediments and colloids in the environment (co-organized)
Convener: J. Quinton  | Co-Conveners: J. A. Gomez , M. Nearing , Michaelides 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSS20
Soil degradation and Abandoned Lands in Mediterranean environments
Convener: E. Cammeraat  | Co-Conveners: J. B. Ries , J. D. Ruiz Sinoga 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
HS4.6
Large lysimeter studies for flow and transport model validation
Convener: W. Durner  | Co-Conveners: T. Puetz , J. Fank 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:30  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /