Search


Days


Programme Groups

SSS – Soil System Sciences

SSS23
Applications and new developments of magnetic resonance techniques in soil science
Co-Conveners: A. E. Berns , A. Pohlmeier 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
SSS29
Biogeochemical Interfaces in Soil
Convener: K. U. Totsche  | Co-Convener: T. Rennert 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 24
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
BG1.7/SSS42
Long-term platforms as tool for understanding biogeochemical cycles under climate change (co-organized)
Convener: A. Chabbi  | Co-Convener: C. Rumpel 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Poster Area BG
AS1.14
African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA)
Convener: C. Taylor  | Co-Conveners: H. Kunstmann , B. Marticorena 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 12
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Halls X/Y
HS11.3
Sediment response to catchment disturbances
Convener: E.L. Petticrew  | Co-Conveners: P.N. Owens , M. van der Perk 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 2
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
SSS28
Soil organic matter supplies: impacts and implications
Convener: C. Ciavatta 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
BG1.3
Stability and Functions of Mountain Soils
Convener: C. Alewell 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Poster Area BG
CR6.3
Biogeochemistry and Soil genesis in seasonally snow-covered areas
Convener: M. Freppaz  | Co-Convener: G. Corti 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–11:45 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Halls X/Y
HS3.5
Subsurface flow, solute transport, and energy processes: concepts, modelling, and observations
Convener: W. Durner  | Co-Convener: E. Zechner 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 33
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
GI8
Down hole Instrumentation: Technology and Applications
Co-Conveners: B. Celerier , J. Kück 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Halls X/Y