Search


Days


Programme Groups

ST – Solar-Terrestrial Sciences

Monday, 20 Apr
ST5
Open session on the magnetosphere (including Julius Bartels Medal Lecture)
Convener: S. E. Milan  | Co-Convener: N. Ganushkina 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
 / Mon, 20 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
ST11
Ionosphere and radio systems
Convener: A. Bourdillon  | Co-Conveners: J. Laštovička , A. Belehaki 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
ML7
Julius Bartels Medal Lecture by Jean-André Sauvaud
Convener: I. Dandouras 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–16:15  /
ST3
Microscopic and Macroscopic processes in the solar atmosphere and solar wind
Co-Convener: P. Hellinger 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Tuesday, 21 Apr
ST2
On the three dimensional morphology and dynamics of coronal mass ejections
Co-Convener: N. Srivastava 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
GI4/ESSI7
General System Design, Image Processing and Data Infrastructures
Convener: W. Schmidt  | Co-Convener: J.-L. Josset 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
ST1
Open session on the Sun and heliosphere (including Hannes Alfvén Medal Lecture)
Convener: B. Heber  | Co-Convener: V. Bothmer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
ML5
Hannes Alfvén Medal Lecture by Lev Zelenyi for Albert A. Galeev
Convener: I. Dandouras 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–14:15  /
ST9
Open session on the ionosphere and thermosphere
Co-Conveners: A. Aruliah , J. Laštovička 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
ST10
Magnetophere and atmosphere coupling into the ionosphere
Convener: Dr. Buresova  | Co-Conveners: D. Pancheva , O. Amm 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Wednesday, 22 Apr
ST4/PS5.1
Large-scale solar wind structures and their impact on Earth and other planets (co-organized)
Convener: B. Lavraud  | Co-Conveners: Borovsky , Wood 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
GI5
Space Instrumentation
Convener: M. Leese  | Co-Conveners: G. Kargl , P. Falkner 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
ST12
EURIPOS: Observing and modeling the Earth's ionosphere and plasmasphere
Convener: A. Belehaki  | Co-Convener: P. Briole 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
GI6
Planetary Exploration by Landers and Rovers
Convener: L. Richter 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
Thursday, 23 Apr
ST6/PS5.3
Theory and simulations of solar system plasmas (co-organized)
Convener: J. Büchner  | Co-Convener: G. Belmont 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
ST7
Waves as a Diagnostic Tool for Basic Plasma Processes
Convener: R.P. Pottelette  | Co-Conveners: J. S. Pickett , B. Tsurutani 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
ST8
Generation and propagation of field-aligned currents in magnetospheres
Co-Conveners: R. J. Strangeway , R. Nakamura 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
ST13
Energy transport and conversion in space plasmas
Convener: M. Palmroth  | Co-Conveners: R. Vainio , Anderson 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
Friday, 24 Apr
ST14/NH9.6
Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Applications (co-organized)
Convener: N. B. Crosby  | Co-Convener: M. Voiculescu 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00  /