Search


Days


Programme Groups

AS4 – Interdisciplinary sessions in Atmospheric Sciences

Monday, 3 May
NH7.1/AS4.2/CL2.10
Wildfires, Weather and Climate (co-organized)
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Mike Wotton 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
NH1.7/AS4.10
Extreme events induced by extreme weather and climate change: Evaluation and forecasting of disaster risk and proactive planning (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS5.4/AS4.1/CL2.14
Hydrological change versus climate change (co-organized)
Co-Conveners: Manfred Mudelsee , Demetris Koutsoyiannis 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL4.11/AS4.13/GMPV15
Volcanic Activity and the Earth System (co-organized)
Convener: Claudia Timmreck 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
Tuesday, 4 May
NH1.5/AS4.5/CL4.13
Assessment of Weather-related Risk on Agricultural Production and Agribusiness (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Convener: NIcolas R. Dalezios 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NP2.3/AS4.15/CL4.5/OS13
Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System (co-organized)
Convener: Stefano Pierini  | Co-Conveners: Klaus Dethloff , Christoph C. Raible 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
BG2.9/AS4.20
Biosphere-Atmosphere interactions: Carbon and water cycles at multiple spatial and temporal scales (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Dario Papale 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
Wednesday, 5 May
NH1.3/AS4.14
Lightning: physics, detection and atmospheric effects (co-organized)
Convener: Hans D. Betz  | Co-Conveners: Karen Aplin , Colin Price , Yoav Yair , Serge Soula 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
BG2.3/AS4.17
Biosphere-atmosphere interactions: Trends and spatio-temporal variability in biogeochemical surface fluxes (co-organized)
Convener: Paul Stoy  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Sebastiaan Luyssaert 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
Thursday, 6 May
BG2.5/AS4.18
Biosphere-Atmosphere interactions: Improving measurements and models of soil respiration and its components (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Jens-Arne Subke  | Co-Convener: Paul Stoy 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS4.11
Hydrological change: Future projections of hydrological behaviour
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Stefan Hagemann , Murugesu Sivapalan , Bettina Schaefli 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NP3.8
Geophysical Downscaling Methods
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Victor Venema , Douglas Maraun , Erika Coppola 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
BG2.2/AS4.16
Biosphere-Atmosphere Interactions: From biogenic primary exchange to atmospheric fluxes of reactive trace gases (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Jürgen Kesselmeier  | Co-Conveners: Janne Rinne , Jörg-Peter Schnitzler 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
IG3/AS4.3
Stable Isotopes in Atmospheric Research (co-organized)
Convener: Ralf Koppmann  | Co-Conveners: Astrid Kiendler-Scharr , Thomas Röckmann 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
Friday, 7 May
HS11.1/AS4.4/NH1.13
Flash floods: Observations, modelling, forecasting and impacts (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Rolf Weingartner , Giuseppe Tito Aronica , Günter Blöschl 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
AS4.7
Aeolian dust: initiator, player, and recorder of environmental change
Convener: Peter Knippertz  | Co-Convener: Jan-Berend Stuut 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
SM2.6/AS4.8
Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring (co-organized)
Convener: Dr. Andreas Becker  | Co-Conveners: David Brown , Charles Estabrook , Martin Kalinowski , Lars Ceranna , Karl Koch 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
AS4.6
Patterns in Soil-Vegetation-Atmosphere Systems: Monitoring, Modelling, and Data Assimilation
Convener: Clemens Simmer  | Co-Conveners: Michael Herbst , Jan Vanderborght , Jörg Schwinger 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
AS4.9
Infrasound monitoring for atmospheric studies
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Convener: Läslo G. Evers 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /