Search


Days


Programme Groups

BG – Biogeosciences

BG2.8
The remote sensing signal of terrestrial ecosystems. Biogeophysical parameters, modelling, data assimilation and atmospheric interactions.
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Willem Verstraeten , Inge Jonckheere , Klaus Scipal 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
BG5.1
Environmental, socio-economic and climatic changes in Northern Eurasia and their feedbacks to the Global Earth System
Convener: Pavel Groisman  | Co-Convener: Vladimir Romanovsky 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
SSP4.2
Deep time terrestrial ecosystems (co-sponsored by PalAss)
Convener: Wolfram Michael Kürschner  | Co-Conveners: Marco Vecoli , Darren R. Gröcke , Robert Spicer , Ulrich Heimhofer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
IG4
Tree ring and isotopes, a multi proxy matrix reflecting environmental impacts
Convener: Rolf Siegwolf 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
BG2.9/AS4.20
Biosphere-Atmosphere interactions: Carbon and water cycles at multiple spatial and temporal scales (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Dario Papale 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
BG3.1
Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves - including Biogeochemistry during the International Polar Year (IPY)
Convener: Helmuth Thomas  | Co-Convener: Alberto V. Borges 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL1.10
Quaternary carbon cycle mysteries: the known knowns, known unknowns, and unknown unknowns of glacial CO2 (including Milutin Milankovic Medal Lecture)
Convener: Joy Singarayer  | Co-Convener: Andy Ridgwell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GD1.3/BG8.1/GMPV58/MPRG24/SSP1.8
Early Earth: from deep dynamics to surface life (co-organized)
Convener: Jeroen van Hunen  | Co-Conveners: Emmanuelle J. Javaux , Martin Whitehouse , Nicholas T. Arndt 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
BG2.12
Stabilization of organic matter in soils, sediments and marine dissolved organic matter
Convener: Michael W. I. Schmidt  | Co-Convener: Samuel Abiven 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /