Search


Days


Programme Groups

CL – Climate: Past, Present, Future

CL1.3
Cenozoic Antarctic and Southern Ocean Climate Evolution
Convener: Fabio Florindo  | Co-Conveners: David Harwood , Carlota Escutia 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL1.22
Biosphere-Atmosphere interactions: feedbacks in the global Earth system in the past, persent, and future (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Martin Claussen  | Co-Convener: Victor Brovkin 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL2.4
Shifting Seasons: Phenological evidence from observations, reconstructions, measurements and models (co-sponsored by PAGES & ILEAPS)
Convener: This Rutishauser  | Co-Convener: Annette Menzel 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CR10.1/CL2.8
Climate change impacts on glaciers, permafrost and related hazards (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Andreas Kääb , Christoph Schneider , Bruce Raup 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
NH7.1/AS4.2/CL2.10
Wildfires, Weather and Climate (co-organized)
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Mike Wotton 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
OS5
The North Atlantic and its role for climate, sea level change, and anthropogenic carbon
Convener: Monika Rhein 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL0
Open Session on Climate: Past, Present and Future (including Hans Oeschger Medal Lecture)
Convener: Denis-Didier Rousseau  | Co-Convener: Marie-Alexandrine Sicre 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
 / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL1.5
Dynamics of the Greenhouse - Icehouse transition
Co-Conveners: Robert DeConto , Steven Bohaty 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL1.9
Reanalyses and assimilation of climate data: from the last centuries to the Ice Ages
Conveners: Martin Widmann , André Paul  | Co-Conveners: Rob Allan , Philip Brohan , Hugues Goosse , Martin Losch , Olivier Marchal 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL3.1
Monthly, seasonal and decadal forecasting
Convener: Geert Jan van Oldenborgh  | Co-Conveners: Francisco J. Doblas-Reyes , Mark A. Liniger 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
NH7.3/AS3.20/BG2.18/CL4.17
Fire in the Earth System: Impacts and Feedbacks (co-organized)
Convener: Allan Spessa  | Co-Conveners: Johannes Kaiser , Jose Gomez-Dans 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:15  /
 / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL1.6
Climate and seasonality in a Pliocene warm world
Convener: Mark Williams  | Co-Conveners: Ulrich Salzmann , Andrew Johnson , Jan Zalasiewicz 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
BG6.2
Natural and anthropogenic environmental change as evidenced in high-resolution continental archives
Co-Convener: André F. Lotter 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SSP1.6/BG3.4
An interdisciplinary approach to Oceanic Anoxic Events – data, models, and modern “analogues” (co-sponsored by IAS)
Convener: Christian März  | Co-Convener: Sandra Arndt 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–16:45  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL2.7/HS5.6
Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Bart van den Hurk  | Co-Conveners: Sonia Seneviratne , Philippe Ciais 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS5.4/AS4.1/CL2.14
Hydrological change versus climate change (co-organized)
Co-Conveners: Manfred Mudelsee , Demetris Koutsoyiannis 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL3.3
Geoengineering
Convener: Alan Robock  | Co-Conveners: Hauke Schmidt , Simone Tilmes 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CR1.4
State of the cryosphere: observations and modelling
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Frank Pattyn , Stephan Gruber , Michiel van den Broeke 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
OS15
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (ESF EUROCORES Programmes)
Convener: Jean Pierre Henriet  | Co-Conveners: Gert J. De Lange , Gilbert Camoin , Paola Campus 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
ML8
Hans Oeschger Medal Lecture by Françoise Gasse
Convener: Denis-Didier Rousseau 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:45–14:30  /
CL1.24
Climate response to orbital forcing
Convener: Alan Haywood  | Co-Convener: Erin McClymont 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL4.11/AS4.13/GMPV15
Volcanic Activity and the Earth System (co-organized)
Convener: Claudia Timmreck 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /