Search


Days


Programme Groups

GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

Monday, 3 May
GI1
Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: Håkan Svedhem  | Co-Conveners: Ari-Matti Harri , Valery Korepanov 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
GI3
Towards establishing permanent infrastructures for ocean observations: instrumentation, measurement strategies and methods for ocean observatories
Convener: Christoph Waldmann  | Co-Conveners: Ingrid Puillat-Felix , Laura Beranzoli , Ralph Stephen 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:15 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
GI2
Atmosphere, Ocean, Meteorological Instruments and ocean observatory instrumentation
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Christoph Waldmann , Mike Rose 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
GI10
The Operational Sentinels: New Possibilities for Science
Convener: Michael Berger  | Co-Convener: Josef Aschbacher 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:00 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
Tuesday, 4 May
GI4
General System Design, Image Processing and Data Infrastructures
Convener: Walter Schmidt  | Co-Convener: Jean-Luc Josset 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
GI8
Down-hole and polar regions Instrumentation: Technology and Applications
Co-Conveners: Bernard Celerier , Jochem Kück , Sarah Davies , David Meldrum , Mike Rose 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:15 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
ML12
Christiaan Huygens Medal Lecture by Jean-Loup Bertaux
Convener: Ari-Matti Harri 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 19:00–20:00 / Room 39
Wednesday, 5 May
GI9
Integrated non-invasive sensing techniques and geophysical methods for the study and conservation of architectural, archaeological and artistic heritage
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Francesco Soldovieri 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall A
Thursday, 6 May
GI5
Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers
Convener: Mark Leese  | Co-Conveners: Peter Falkner , Günter Kargl , Lutz Richter 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:15 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall A
ESSI15/GI11
From Sensors to Interoperable Sensor Networks (co-organized)
Co-Convener: Walter Schmidt 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:15 / Room 7
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall Z