Search


Days


Programme Groups

GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

Monday, 3 May
GMPV6
Monitoring and observations of active volcanoes using in-situ and remote sensing techniques
Convener: Mike Burton  | Co-Conveners: Alessandro Bonaccorso , Jurgen Neuberg 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall XL
SM1.0/G25/GD2.17/GM1.5/GMPV37/NH4.0/NH5.3/SSP1.9/TS8.4
Large Magnitude Earthquakes and Tsunami Activity in 2010: Views on The Haiti and Chile Events (co-organized)
Conveners: Mourad Bezzeghoud , Ramon Carbonell , Stefano Tinti 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00 / 18:45–19:45 / Room D
TS6.5/GD5.10/GMPV55
Ophiolites, blueschists and mélanges in convergent margin tectonics (co-organized)
Co-Conveners: Manuel Pubellier , Philippe Agard , Gian Andrea Pini 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
GM4.3/SSS37
Erosion, land degradation and terrestrial carbon cycling
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Rolf Aalto , Thomas Hoffmann , Andreas Lang , Timothy Quine , Martin Evans , Erik Cammeraat , Maria Martínez-Mena , Artemi Cerdà 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00 / Room 21
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall A
GMPV21/GD2.12
Granitoid Magmatism and Geodynamics (co-organized)
Co-Conveners: Vojtěch Janoušek , J.D. Clemens 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV38
Geochemistry of hydrothermal systems
Convener: Yuri Taran  | Co-Convener: Salvatore Inguaggiato 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV7
Volcanic ash: an agent in Earth systems
Convener: Ulrich Kueppers  | Co-Conveners: Jacopo Taddeucci , Pierre Delmelle , Yan Lavallée 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall XL
CL4.11/AS4.13/GMPV15
Volcanic Activity and the Earth System (co-organized)
Convener: Claudia Timmreck 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:00 / Room 17
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
PS9.0/GMPV42/TS3.3
Volcanism, Tectonics and Faulting in the Solar System (co-organized)
Convener: Thomas Platz  | Co-Conveners: Matteo Massironi , Harald Hiesinger , Thomas R. Walter 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:15 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV12
Glaciovolcanism as a climate proxy: progress and problems
Co-Convener: John Smellie 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall XL
Tuesday, 4 May
GMPV1
Formation, evolution and properties of Melts and Magmas: from lab to Nature
Conveners: Max Wilke , Diego Perugini  | Co-Convener: Cristina De Campos 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV19/GD2.14
Interplay of Magmatism, Metamorphism, and Geodynamics: A symposium in memory of Leonid L. Perchuk (co-organized)
Convener: Leonid Aranovich  | Co-Conveners: Alexei Perchuk , Taras Gerya 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV2
Magma generation and differentiation: Field, analytical, experimental and numerical investigation of magmatic and volcanic systems
Co-Conveners: Ralf Gertisser , Carmela Freda 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV28
Mineral formation and metasomatic transformation of minerals and rocks - reaction mechanisms and kinetics
Conveners: Timm John , Martin Dietzel  | Co-Conveners: Andrew Putnis , Stephan Köhler 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall XL
MPRG17/GD7.2/GMPV34/PS9.3
Diversity in planetary magnetism and dynamos (co-organized)
Convener: Doris Breuer  | Co-Convener: Johannes Wicht 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
GMPV36
Diamond genesis: Insights from natural samples and experiments
Convener: Maya Kopylova  | Co-Conveners: Chris Smith , Galina Bulanova 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall XL
TS8.1/G16/GD2.11/GM1.2/GMPV46/HS13.1/MPRG18/NH4.5/SM7.1
One year after the Abruzzo 2009 earthquake (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Sergio Vinciguerra , Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00 / Room 30
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall A
GD4.1/GMPV52
Two-phase dynamics of mid-ocean ridges and other systems: theory and observation (co-organized)
Co-Conveners: Nobukazu Seama , Ondřej Šrámek , Douglas Wiens 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
GMPV32
Structures and properties of Earth Materials (co-sponsored by EMU)
Co-Conveners: Ross Angel , Razvan Caracas 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall XL
MPRG13/GMPV54/NH10.6
Rock Physics and Natural Hazards (co-organized)
Convener: Sergio Vinciguerra  | Co-Conveners: Philip Benson , Dan Faulkner , Georg Dresen , Luigi Burlini 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
GD1.3/BG8.1/GMPV58/MPRG24/SSP1.8
Early Earth: from deep dynamics to surface life (co-organized)
Convener: Jeroen van Hunen  | Co-Conveners: Emmanuelle J. Javaux , Martin Whitehouse , Nicholas T. Arndt 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
GMPV14
Volcanic and non-volcanic degassing of volatiles: Sources, mechanisms, applications and atmospheric impact
Convener: Christoph Kern  | Co-Convener: Marie Edmonds 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV30
Open poster session
Convener: Paolo Papale  | Co-Convener: Herbert Pöllmann 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall XL
MPRG23/GMPV57/SM6.14/TS3.4
Elastic and Inelastic Properties under in situ High P-T Conditions (co-organized)
Co-Convener: Hans J. Mueller 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall A
ML17
Louis Néel Medal Lecture by Teng-fong Wong
Convener: Mioara Mandea 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 19:00–20:00 / Room 42
Wednesday, 5 May
GMPV9/TS3.5
Volcano deformation, dynamics, and deep structure (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Giuseppe Puglisi , Agust Gudmundsson , Thomas R. Walter 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV25/GD1.8
New insights into the mineralogy and petrology of the Deep Earth (co-sponsored by EMU) (co-organized)
Convener: Yingwei Fei  | Co-Conveners: Larissa Dobrzhinetskaya , Daniel Frost , Jannick Ingrin , Monika Koch-Müller , Sylvia-Monique Thomas , Richard Wirth 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GM3.1
Quantifying erosion and weathering rates across spatial and temporal scales
Convener: Peter van der Beek  | Co-Convener: Friedhelm von Blanckenburg 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
TS3.1
Deformation processes: microstructures, textures, rheology and fluid migration
Convener: Hans de Bresser  | Co-Conveners: Luca Menegon , Georg Dresen , Holger Stunitz , Renée Heilbronner , Florian Fusseis , Donna Whitney , Christian Teyssier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall A
GMPV16/GD5.9
Subduction zone devolatilization: petrology, fluid composition and flow, and tectonic implications (co-organized)
Co-Conveners: Taras Gerya , James Connolly , Catherine Chauvel 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV10/NH2.5
Understanding and forecasting of volcanic hazards and risks: paradigms and progress (co-organized)
Convener: Warner Marzocchi  | Co-Convener: Gordon Woo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:30–17:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
Thursday, 6 May
GMPV4
Complex processes in magmatic and volcanic systems. 1: field and laboratory analysis of volcanic products
Co-Convener: Raffaello Cioni 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
NH2.1/GMPV11
Hazardous volcanic flows associated with eruptions and landslides (co-organized)
Co-Conveners: Antonio Costa , Helene Massol , Micol Todesco , Marcel Hürlimann , Alexander Belousov , Oleg Melnik 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00 / Room 4
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
GMPV24
Evolution of the subcontinental lithospheric mantle: a petrological and geochemical perspective
Convener: Theodoros Ntaflos  | Co-Convener: Jacek Puziewicz 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
TS8.5/G19/GD2.10/GMPV43/NH4.6/SM6.6
Crustal faulting and deformation processes observed by interferometric synthetic aperture radar (InSAR) (co-organized)
Co-Conveners: Thomas R. Walter , Riccardo Lanari 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall A
G10/CL1.23/GD2.7/GMPV45
Glacial Isostatic Adjustment: Observations and Modeling for Earth Rheology, Dynamics, and Environmental Change (co-organized)
Convener: Markku Poutanen  | Co-Conveners: Bert Vermeersen , Volker Klemann 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00 / Room 7
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Halls X/Y
GD6.5/GMPV47/SM6.11
The mantle from surface to core: integrating seismology, mineral physics, geodynamics and petrology (co-organized)
Convener: Saskia Goes  | Co-Conveners: Joya Tetreault , Carolina Lithgow-Bertelloni , Juan Carlos Afonso , Hans-Peter Bunge , Andrew Frassetto 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00 / Hall A
BG3.2/ERE4.2/GMPV56/TS5.6
Fluid flow in continental margins (co-organized)
Co-Conveners: Christian Berndt , Christian Bücker 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room 23
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Poster Area BG
GMPV5
Complex processes in magmatic and volcanic systems. 2: experiments, theory, and modelling (including Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture)
Convener: Augusto Neri  | Co-Convener: Donald B. Dingwell 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GMPV23/GD2.16
Nature and evolution of the lithospheric mantle - inferences on magma genesis (co-organized)
Conveners: Costanza Bonadiman , Luigi Beccaluva  | Co-Conveners: Else-Ragnhild Neumann , Marguerite Godard , Gianluca Bianchini 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GD6.6/GMPV53/MPRG20/PS9.2/SM6.12
The deep mantle, plumes, and chemical heterogeneity: structure, dynamics, and evolution (co-organized)
Convener: Stephane Labrosse  | Co-Conveners: Daniel Frost , Christine Thomas , Ulrich Hansen , John Tarduno , Paul Tackley 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00 / Hall A
ML14
Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture by Mark S. Ghiorso
Convener: Paolo Papale 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–16:15 / Room 20
GMPV39/GM4.4/SSS43
Chemistry and physics of the Earth’s surface system: from reactive transport to monitoring of the 'critical zone' (co-organized)
Convener: Jerome Gaillardet  | Co-Convener: Sigurdur Gislason 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00 / Hall XL
GMPV8
Calderas in UNREST state. Geophysical, volcanological and geochemical aspects of the renewal of their dynamics
Convener: Francesca Bianco  | Co-Convener: Lucia Civetta 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
GD5.1/GMPV18/TS6.9
Subduction zone dynamics: A slab's journey in the upper and lower mantle (co-organized)
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: Douwe J. J. van Hinsbergen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall A
ML18
Petrus Peregrinus Medal Lecture by Jean Pierre Valet
Convener: Mioara Mandea 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 19:00–20:00 / Room 42
Friday, 7 May
TS5.1/GD4.5/GMPV41
Continental rifting: mechanisms of deformation, sedimentation, and magmatism (co-organized)
Convener: Gwenn Peron-Pinvidic  | Co-Conveners: Richard Corfield , Laurent Geoffroy , Ulrich Anton Glasmacher , Matthias Hinderer , Graham Leslie , Dieter Mertz , Georg Rümpker , Timothy Reston , Alastair Robertson , Cecile Robin 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00 / Room 30
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00 / Hall A
GMPV13/GD2.13/SSP4.8
Large Igneous Provinces and Extinctions (co-organized)
Convener: Henrik Svensen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00 / Room 20
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00 / Hall XL