Search


Days


Programme Groups

GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

GMPV4
Complex processes in magmatic and volcanic systems. 1: field and laboratory analysis of volcanic products
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH2.1/GMPV11
Hazardous volcanic flows associated with eruptions and landslides (co-organized)
Co-Conveners: Antonio Costa , Helene Massol , Micol Todesco , Marcel Hürlimann , Alexander Belousov , Oleg Melnik 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GMPV24
Evolution of the subcontinental lithospheric mantle: a petrological and geochemical perspective
Convener: Theodoros Ntaflos  | Co-Convener: Jacek Puziewicz 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS8.5/G19/GD2.10/GMPV43/NH4.6/SM6.6
Crustal faulting and deformation processes observed by interferometric synthetic aperture radar (InSAR) (co-organized)
Co-Conveners: Thomas R. Walter , Riccardo Lanari 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
G10/CL1.23/GD2.7/GMPV45
Glacial Isostatic Adjustment: Observations and Modeling for Earth Rheology, Dynamics, and Environmental Change (co-organized)
Convener: Markku Poutanen  | Co-Conveners: Bert Vermeersen , Volker Klemann 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD6.5/GMPV47/SM6.11
The mantle from surface to core: integrating seismology, mineral physics, geodynamics and petrology (co-organized)
Convener: Saskia Goes  | Co-Conveners: Joya Tetreault , Carolina Lithgow-Bertelloni , Juan Carlos Afonso , Hans-Peter Bunge , Andrew Frassetto 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
BG3.2/ERE4.2/GMPV56/TS5.6
Fluid flow in continental margins (co-organized)
Co-Conveners: Christian Berndt , Christian Bücker 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GMPV5
Complex processes in magmatic and volcanic systems. 2: experiments, theory, and modelling (including Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture)
Convener: Augusto Neri  | Co-Convener: Donald B. Dingwell 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GMPV23/GD2.16
Nature and evolution of the lithospheric mantle - inferences on magma genesis (co-organized)
Conveners: Costanza Bonadiman , Luigi Beccaluva  | Co-Conveners: Marguerite Godard , Gianluca Bianchini 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD6.6/GMPV53/MPRG20/PS9.2/SM6.12
The deep mantle, plumes, and chemical heterogeneity: structure, dynamics, and evolution (co-organized)
Convener: Stephane Labrosse  | Co-Conveners: Daniel Frost , Christine Thomas , Ulrich Hansen , John Tarduno , Paul Tackley 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
ML14
Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture by Mark S. Ghiorso
Convener: Paolo Papale 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–16:15  /
GMPV39/GM4.4/SSS43
Chemistry and physics of the Earth’s surface system: from reactive transport to monitoring of the 'critical zone' (co-organized)
Convener: Jerome Gaillardet  | Co-Convener: Sigurdur Gislason 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
GMPV8
Calderas in UNREST state. Geophysical, volcanological and geochemical aspects of the renewal of their dynamics
Co-Convener: Lucia Civetta 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD5.1/GMPV18/TS6.9
Subduction zone dynamics: A slab's journey in the upper and lower mantle (co-organized)
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: Douwe J. J. van Hinsbergen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
ML18
Petrus Peregrinus Medal Lecture by Jean Pierre Valet
Convener: Mioara Mandea 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 19:00–20:00  /