Search


Days


Programme Groups

HS – Hydrological Sciences

HS1.1
Interdisciplinarity in hydrology
Convener: Alberto Montanari  | Co-Convener: Gerrit H. de Rooij 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00  /
GM10.1/HS3.3
Coasts and estuaries (co-organized)
Convener: Andreas Baas  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Marco Toffolon 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS3.7
Climate-soil and vegetation interactions in ecological-hydrological processes
Convener: Salvatore Manfreda  | Co-Conveners: Murugesu Sivapalan , Vito Iacobellis , Keith Smettem , Nicola Montaldo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.7
Catchment hydrology and remote sensing: parameter retrieval and integration with models
Convener: Guy J.-P. Schumann  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Wouter Buytaert , Patrick Matgen , Giuliano Di Baldassarre 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS7.3
Subsurface flow, solute transport, and energy processes: Concepts, modelling, and observations
Convener: Steffen Birk  | Co-Convener: Wolfgang Durner 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
SSS1
Rainfall simulation as a tool for soil erosion and soil hydrology studies
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Peter Fiener , Xinping Wang , Rob Loch , Fred Pierson , Jose Carlos Gonzalez-Hidalgo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00  /
 / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.8
Large scale hydrology
Convener: Hannah Cloke  | Co-Conveners: David Hannah , Fredrik Wetterhall 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS7.1
Groundwater recharge and near-surface hydrology
Convener: Mark Bakker  | Co-Conveners: Mike Kirkby , John Nieber 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS3.1
Restored river corridor dynamics: experiments, observations and modelling
Convener: Paolo Perona  | Co-Conveners: Philipp Schneider , Niklas Linde , Edith Durisch-Kaiser , Mario Schirmer , Jörg Luster , Edward Mitchell 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.12
Hydrological extremes: from droughts to floods
Convener: Gregor Laaha  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Lena M. Tallaksen , Alberto Viglione 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS6.7
The role of interfaces in flow and transport in porous media
Convener: Peter Lehmann  | Co-Convener: Insa Neuweiler 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS11.4/AS1.22/NH1.12
Towards practical applications in ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Yi He  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Albrecht Weerts , Michael Bruen , Maria-Helena Ramos 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
NP3.5/HS13.2
Scales and scaling in surface and subsurface hydrology (co-organized)
Convener: João de Lima  | Co-Conveners: Witold Krajewski , Marco Marani 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS13.13/NH3.16
Hydrological processes in landslide research: analysis and quantification (co-organized)
Convener: Thom Bogaard  | Co-Conveners: Jean-Philippe Malet , Erwin Zehe , Falk Lindenmaier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
GM10.2
Coastal zone geomorphologic interactions: natural versus human-induced driving factors
Convener: Margarita Stancheva  | Co-Conveners: Andreas Baas , Giorgio Anfuso 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
SSS29
Applications of preferential flow
Convener: Antonio Coppola  | Co-Convener: Horst H. Gerke 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS4.22/EOS13
Hydrology education in a changing world (co-organized)
Convener: Thorsten Wagener  | Co-Conveners: Stefan Uhlenbrook , Jan Seibert , Bellie Sivakumar 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS6.9
Biosphere-atmosphere Interactions: :Production, transport, and emission of trace gases from the vadose zone to the atmosphere (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Lutz Weihermueller 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.15
Water quality at the catchment scale: Prediction and management of nutrient and sediment fluxes
Convener: Michael Rode  | Co-Conveners: Helge Bormann , Karim Abbaspour , Heye Bogena 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.16
Water quality at the catchment scale: Fate and transport of micropollutants
Convener: Christian Stamm  | Co-Conveners: Stefan Reichenberger , Piet Seuntjens 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.17
Flood management: Floodplain processes and inundation modelling
Convener: Giuliano Di Baldassarre  | Co-Conveners: Roger Moussa , Giuseppe Tito Aronica 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS5.3/CL2.17/NP1.4
Climate, water and health (co-organized)
Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Emmanouil Anagnostou 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS7.2
Hydrogeophysics in subsurface hydrology
Convener: Harry Vereecken  | Co-Convener: Ty P. A. Ferre 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS7.9
Advancing climate projections for the protection of groundwater resources
Convener: Makoto Taniguchi  | Co-Convener: Kevin Hiscock 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
SC5
How to write (and publish) a scientific paper in hydrology
Convener: Francesco Laio  | Co-Convener: Stefania Tamea 
Session Details
Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
SC6
Meet the expert in hydrology - Round tables among young and established scientists
Convener: Elena Toth 
Session Details
Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
TS8.1/G16/GD2.11/GM1.2/GMPV46/HS13.1/MPRG18/NH4.5/SM7.1
One year after the Abruzzo 2009 earthquake (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Sergio Vinciguerra , Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
CR12.1/HS13.5
Cold regions hydrology in a changing climate (co-organized)
Convener: daqing yang 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
ML2
Alfred Wegener Medal Lecture by Jean-Yves Parlange
Convener: Tuija Pulkkinen 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 18:30–19:15  /