Search


Days


Programme Groups

HS4 – Catchment Hydrology

Monday, 3 May
HS4.10
Impact of land use and water management on hydrological processes under varying climatic conditions
Convener: Renata Romanowicz  | Co-Convener: Martijn Booij 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.21
Imprints of physical, chemical and biological patterns in the pioneering phase of catchments
Convener: Christoph Hinz  | Co-Conveners: Manfred Stähli , Wolfgang Schaaf , Hartmut Holländer 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.3
Observational hydrology: Recent developments in distributed sensing techniques and experimental catchments
Convener: Heye Bogena  | Co-Conveners: Markus Weiler , Johan Alexander Huisman , Christof Hübner , Mitja Brilly , Laurent Pfister 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.4
Observational hydrology: Snap-shot sampling of streams and catchments
Convener: Steve Lyon  | Co-Conveners: Jon Olav Skøien , Ross Woods 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.20
Anthropogenic influence on the hydrological cycle. How can we deal with mixed natural and artificialized catchments?
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Giuseppe Tito Aronica , Hervé Andrieu , Hao Wang 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:30  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.6/IG8
Observational hydrology: Recent development in isotope and other tracer methods (co-organized)
Convener: Markus Weiler  | Co-Conveners: Jan Seibert , Laurent Pfister 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
Tuesday, 4 May
HS4.13
Mountain hydrology: Observations, processes and models
Convener: Daniel Viviroli  | Co-Conveners: Carmen de Jong , Wouter Buytaert 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
HS4.15
Water quality at the catchment scale: Prediction and management of nutrient and sediment fluxes
Convener: Michael Rode  | Co-Conveners: Helge Bormann , Karim Abbaspour , Heye Bogena 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.14
Mountain Hydrology: Monitoring and modeling of snow
Convener: Juraj Parajka  | Co-Conveners: Michael Lehning , David Gustafsson 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
HS4.16
Water quality at the catchment scale: Fate and transport of micropollutants
Convener: Christian Stamm  | Co-Conveners: Stefan Reichenberger , Piet Seuntjens 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.2
Improving process understanding, classification, model development and evaluation in hydrology using comparative assessment techniques
Convener: Fabrizio Fenicia  | Co-Conveners: Jim Freer , Tobias Krueger , Koray Kamil Yilmaz 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
HS4.17
Flood management: Floodplain processes and inundation modelling
Convener: Giuliano Di Baldassarre  | Co-Conveners: Roger Moussa , Giuseppe Tito Aronica 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
Wednesday, 5 May
HS4.7
Catchment hydrology and remote sensing: parameter retrieval and integration with models
Convener: Guy J.-P. Schumann  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Wouter Buytaert , Patrick Matgen , Giuliano Di Baldassarre 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.8
Large scale hydrology
Convener: Hannah Cloke  | Co-Conveners: David Hannah , Fredrik Wetterhall 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.12
Hydrological extremes: from droughts to floods
Convener: Gregor Laaha  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Lena M. Tallaksen , Alberto Viglione 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS4.22/EOS13
Hydrology education in a changing world (co-organized)
Convener: Thorsten Wagener  | Co-Conveners: Stefan Uhlenbrook , Jan Seibert , Bellie Sivakumar 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
Thursday, 6 May
HS4.11
Hydrological change: Future projections of hydrological behaviour
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Stefan Hagemann , Murugesu Sivapalan , Bettina Schaefli 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS4.9
Parsimony in hydrological modelling
Convener: Pierluigi Claps  | Co-Conveners: Paola Allamano , Georg Hörmann , Barry Croke 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
Friday, 7 May
HS4.1
Prediction in Ungauged Basins: outlook on the fourth Biennium
Convener: John Pomeroy  | Co-Conveners: ATTILIO CASTELLARIN , Berit Arheimer , Pierluigi Claps 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /