Search


Days


Programme Groups

OS – Ocean Sciences

OS16
Ocean Margin Processes
Convener: Georgy Shapiro  | Co-Convener: Rodney Forster 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
OS20
Ocean modelling: developments, applications, and observation-based assessment
Convener: David Ham  | Co-Conveners: Anne Marie Tréguier , Ekaterina Popova , Richard Signell , Sergey Danilov , Thierry Penduff 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
CL2.1
Climate of the Polar Regions
Convener: Peter Wadhams  | Co-Convener: Kate Thatcher 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
OS4
Operational Oceanography: Skill Assessment, Error Analysis and Service Delivery (including Outstanding Young Scientist Lecture)
Co-Convener: Richard Allard 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:15  /
 / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
OS17
Dense water cascades and overflows: physical, geological, chemical and biological related processes
Convener: Sandro Carniel 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
ML33
Outstanding Young Scientist Lecture by Alexander Barth
Convener: Bernard Barnier 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 11:45–12:15  /
AS2.2
Air-Sea Interactions (General Session)
Convener: Vladimir K. Makin  | Co-Convener: Neil Wells 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
OS11
Ocean Science in Support of Marine Renewable Energy
Convener: Daniel Conley 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
OS14
Small Scale Processes and their parameterisation
Convener: Achim Wirth 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
AS2.3
Basic Studies on Turbulence in Atmospheric and Oceanic Boundary Layers (General Session)
Convener: Arakel Petrosyan 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:30  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
OS6
Changes in Arctic sea ice and ocean: observations, simulations and outlook
Convener: Ursula Schauer  | Co-Convener: Wieslaw Maslowski 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–10:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
OS7
The Southern Ocean and its Role in the Global Climate System
Convener: Hartmut Hellmer  | Co-Convener: Young Hyang Park 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
OS10/CL2.16
Global and regional sea level changes and their impacts in coastal oceans (co-organized)
Convener: Anny Cazenave  | Co-Conveners: Jens Schröter , Nicole Lenôtre , Philip Woodworth , Svetlana Jevrejeva , Aslak Grinsted 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–11:45  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
ESSI5
Earth System Modeling: Strategies and Software
Convener: Reinhard Budich  | Co-Convener: René Redler 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
ESSI4
Informatics in Oceanography
Convener: Giuseppe M.R. Manzella  | Co-Conveners: Athanasia Iona , Dick M. A. Schaap 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
G7
Satellite Gravimetry: GRACE, GOCE and Future Missions
Convener: Thomas Gruber  | Co-Conveners: Richard Biancale (deceased) , Frank Flechtner , Torsten Mayer-Guerr 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /