Search


Days


Programme Groups

SPM – Splinter Meetings

Monday, 3 May
SPM1.16
ERI Alumni party (public)
Convener: Teruyuki Kato 
Session Details
Mon, 03 May, 10:30–13:15 / Room SM1
SPM1.28
Grid in Geosciences (public)
Convener: Monique Petitdidier  | Co-Convener: Horst Schwichtenberg 
Session Details
Mon, 03 May, 10:30–12:00 / Room SM2
SPM1.62
NP3 business meeting (public)
Convener: Shaun Lovejoy 
Mon, 03 May, 10:30–12:00 / Room SM5
SPM2.52
EU Deep Sea Frontier (by invitation only)
Convener: Achim Kopf 
Session Details
Mon, 03 May, 10:30–13:30 / Room SM4
SPM1.3
WDMAM Meeting (public)
Convener: Juha V. Korhonen 
Session Details
Mon, 03 May, 12:15–13:15 / Room SM5
SPM1.22
DAURE Field Campaign Meeting (public)
Convener: Jose-Luis Jimenez  | Co-Conveners: Xavier Querol , Andre S. H. Prevot 
Session Details
Mon, 03 May, 12:15–13:15 / Room SM3
Tue, 04 May, 08:30–09:30 / Room SM1
SPM1.36
Discussion of outer planet magnetotails (public)
Convener: Caitriona Jackman 
Session Details
Mon, 03 May, 12:15–13:15 / Room SM7
SPM2.5
COST Action ES0701 MC meeting (by invitation only)
Convener: Matt King 
Session Details
Mon, 03 May, 12:15–15:00 / Room SM2
SPM2.29
PSS Editorial Board Meeting (by invitation only)
Session Details
Mon, 03 May, 12:15–15:00 / Room SM6
Tue, 04 May, 12:15–13:15 / Room SM6
Wed, 05 May, 12:15–15:00 / Room SM7
SPM1.51
Water management and reuse and their impact on irrigated soils (public)
Convener: Marcos Lado  | Co-Conveners: Fuensanta García-Orenes , Erik van den Elsen 
Session Details
Mon, 03 May, 13:30–15:00 / Room SM3
SPM2.33
IGS Analysis Centers (by invitation only)
Convener: Jim R Ray 
Session Details
Mon, 03 May, 13:30–17:00 / Room SM1
SPM2.43
The Basin Research Journal Meeting (by invitation only)
Convener: James Tattle 
Session Details
Mon, 03 May, 13:30–17:00 / Room SM4
SPM1.41
Lunar exploration workshop (public)
Convener: Bernard Foing 
Session Details
Mon, 03 May, 15:30–17:00 / Room SM2
SPM1.44
G15 post-session discussion (public)
Convener: Gábor Timár 
Session Details
Mon, 03 May, 15:30–17:00 / Room SM3
SPM2.3
ILP Bureau Meeting (by invitation only)
Convener: Alexander Rudloff  | Co-Convener: Sierd Cloetingh 
Session Details
Mon, 03 May, 17:30–20:15 / Room SM1
SPM2.6
GSA Reception (by invitation only)
Convener: Rebecca Freeman 
Mon, 03 May, 17:30–20:15 / Room SM2
SPM2.45
TWG (by invitation only)
Convener: Athena Coustenis 
Session Details
Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Room SM3
SPM2.49
QUEST (by invitation only)
Convener: Heiner Igel 
Session Details
Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Room SM4
SPM2.54
ESF Scientific Committee Meeting for EuroMARC Programme (by invitation only)
Convener: Paola Campus 
Session Details
Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Room SM8
SPM1.46
Urban Soils - lessions learned and future research (public)
Conveners: Thomas Nehls , Sarah Pariente 
Session Details
Mon, 03 May, 19:00–20:00 / Room SM3
Tuesday, 4 May
SPM1.58
Precipitation Science (public)
Convener: Silas Michaelides 
Session Details
Tue, 04 May, 08:30–12:00 / Room SM2
SPM1.6
Natural Hazard Impact on Urban Areas and Landscape (public)
Convener: Maria Bostenaru Dan 
Session Details
Tue, 04 May, 10:30–13:30 / Room SM8
SPM1.25
Social Sciences in Natural Hazards Research: Interdisciplinary Research Approaches (public)
Convener: Eric Lindquist 
Session Details
Tue, 04 May, 10:30–12:00 / Room SM5
SPM1.61
Phosphorus biogeochemistry in soils and waters: implications and constraints for sustainable development (public)
Co-Convener: Luisella Celi 
Session Details
Tue, 04 May, 10:30–12:00 / Room SM6
SPM2.35
Megapoli/CityZen/Milagro joint meeting (by invitation only)
Convener: Michael Gauss  | Co-Conveners: Alexander Baklanov , Luisa Molina 
Session Details
Tue, 04 May, 10:30–12:00 / Room SM1
SPM2.46
Early Earth dynamics (by invitation only)
Convener: Jeroen van Hunen 
Session Details
Tue, 04 May, 10:30–11:45 / 19:00–20:15 / Room SM7
SPM2.58
Editorial Board meeting Surveys in geophysics (by invitation only)
Session Details
Tue, 04 May, 10:30–12:00 / Room SM4
SPM1.11
HS-Catchment Hydrology, subdivision meeting (public)
Convener: Jan Seibert 
Session Details
Tue, 04 May, 12:15–13:15 / Room SM1
SPM1.59
TOPO-WECEP (public)
Convener: Fred Beekman 
Session Details
Tue, 04 May, 12:15–14:45 / Room SM7
SPM2.10
Meeting HS subdivision I (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari 
Tue, 04 May, 12:15–13:15 / Room SM4
SPM2.11
Meeting HS Groundwater subdivision (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari  | Co-Convener: Steffen Birk 
Tue, 04 May, 12:15–13:15 / Room SM2
SPM1.7
IGCP Project 571: Radon, Health and Natural Hazards (public)
Convener: Robin Crockett 
Session Details
Tue, 04 May, 13:30–15:00 / Room SM8
SPM2.14
GIFT Workshop I (by invitation only)
Convener: Carlo Laj 
Session Details
Tue, 04 May, 13:30–15:00 / Room SM1
SPM2.15
GIFT Workshop II (by invitation only)
Convener: Carlo Laj 
Session Details
Tue, 04 May, 13:30–15:00 / Room SM2
SPM2.16
GIFT Workshop III (by invitation only)
Convener: Carlo Laj 
Tue, 04 May, 13:30–15:00 / Room SM5
SPM2.17
GIFT Workshop IV (by invitation only)
Convener: Carlo Laj  | Co-Convener: Charlotte Bay Hasager 
Session Details
Tue, 04 May, 13:30–15:00 / Room SM6
SPM1.31
Water management and reuse and their impact on irrigated soils (public)
Convener: Marcos Lado 
Session Details
Tue, 04 May, 15:30–17:00 / Room SM1
SPM1.39
ILEWG International Lunar Exploration Working Group (public)
Convener: Bernard Foing 
Session Details
Tue, 04 May, 15:30–17:00 / Room SM2
SPM2.32
Constitution of IGVG - Informal Group on Volcano Geodesy (by invitation only)
Convener: Giuseppe Puglisi  | Co-Convener: Pierre Briole 
Session Details
Tue, 04 May, 15:30–19:00 / Room SM3
SPM2.50
MACC D-FIRE (by invitation only)
Convener: Johannes Kaiser 
Session Details
Tue, 04 May, 15:30–17:00 / Room SM4
SPM2.65
International Ozone Commission meeting (by invitation only)
Convener: Sophie Godin-Beekmann 
Session Details
Tue, 04 May, 15:30–19:00 / Room SM8
SPM1.4
European Oceanic Microstructure Community (public)
Convener: Marcus Dengler  | Co-Convener: Ilker Fer 
Session Details
Tue, 04 May, 17:30–20:15 / Room SM2
SPM1.15
Tag and trace: new developments in sediment tracing (public)
Convener: John Quinton  | Co-Convener: Katerina Michaelides 
Session Details
Tue, 04 May, 17:30–20:15 / Room SM6
SPM2.2
GSL Editors Reception (by invitation only)
Convener: Angharad Hills 
Session Details
Tue, 04 May, 17:30–20:15 / Room SM1
SPM2.21
Titan Working Group (by invitation only)
Convener: Jean-Pierre Lebreton  | Co-Convener: Athena Coustenis 
Tue, 04 May, 17:30–20:15 / Room SM5
SPM2.42
IERS WG meeting on local ties and co-location (by invitation only)
Session Details
Tue, 04 May, 19:00–20:00 / Room SM3
Wednesday, 5 May
SPM1.24
Real Use of Standards and Technologies (public)
Convener: David Arctur 
Wed, 05 May, 08:30–09:30 / Room SM1
SPM1.40
ILEWG Science and Technology Task Group (public)
Convener: Bernard Foing 
Session Details
Wed, 05 May, 08:30–10:00 / Room SM2
SPM2.36
AntiTheSis : Geophysical campaign for Antilles seismogenesis (by invitation only)
Convener: Boris Marcaillou 
Session Details
Wed, 05 May, 08:30–12:00 / Room SM7
SPM2.62
ERICON-AURORA BOREALIS ESAP CoG Meeting (by invitation only)
Convener: Lester Lembke-Jene 
Session Details
Wed, 05 May, 08:30–12:00 / Room SM4
SPM2.63
Willis Research Network (by invitation only)
Wed, 05 May, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room SM5
SPM1.8
Complex system research in Geomorphology (Public)
Convener: Margreth Keiler  | Co-Convener: stephan harrison 
Session Details
Wed, 05 May, 10:30–12:00 / Room SM1
SPM1.32
Preferential flow and solute transport processes at applicative scales (public)
Convener: Antonio Coppola 
Session Details
Wed, 05 May, 10:30–12:00 / Room SM2
SPM2.48
E-CANES Scientific Committee (by invitation only)
Convener: CHRISTIAN HANUISE 
Session Details
Wed, 05 May, 10:30–12:00 / Room SM8
SPM1.5
CLM-Community meeting (public)
Convener: Andreas Will 
Session Details
Wed, 05 May, 12:15–13:15 / Room SM2
SPM1.18
International Geosciences Collaboration (public)
Convener: Mohan Ramamurthy 
Session Details
Wed, 05 May, 12:15–13:15 / Room SM1
SPM2.9
CERG - Executive Committee Meeting (by invitation only)
Convener: Jean-Philippe Malet 
Wed, 05 May, 12:15–13:15 / Room SM5
SPM2.24
Titan Working Group (by invitation only)
Convener: Athena Coustenis 
Session Details
Wed, 05 May, 12:15–13:15 / Room SM6
SPM2.40
GEOmon Executive Board Meeting (by invitation only)
Convener: Stefanie Kirschke 
Session Details
Wed, 05 May, 12:15–13:15 / Room SM8
SPM2.59
CRP leaders meeting for Topo-EUROPE (by invitation only)
Convener: Paola Campus 
Session Details
Wed, 05 May, 12:15–13:15 / Room SM4
SPM1.21
Magnetic Topology and Energetic Particles in the Solar System (public)
Convener: Claire Foullon  | Co-Conveners: Harald Kucharek , Olga Malandraki 
Session Details
Wed, 05 May, 13:30–17:00 / Room SM2
SPM1.47
SWWT/ESPD (public)
Convener: Norma B. Crosby  | Co-Convener: Stefaan Poedts 
Session Details
Wed, 05 May, 13:30–15:00 / Room SM1
Wed, 05 May, 15:30–17:00 / Room SM3
SPM2.53
ESF, Topo-EUROPE, Scientific Committee Meeting (by invitation only)
Convener: Paola Campus 
Session Details
Wed, 05 May, 13:30–15:00 / Room SM8
SPM2.67
Exam (by invitation only)
Convener: Hrafnhildur Hannesdottir 
Session Details
Wed, 05 May, 13:30–17:00 / Room SM6
SPM1.2
MISMIP (public)
Convener: Richard C.A. Hindmarsh  | Co-Conveners: Frank Pattyn , Christian Schoof 
Session Details
Wed, 05 May, 15:30–19:00 / Room SM4
SPM1.10
From Sensors to Interoperable Sensor Networks
Co-Convener: Stefano Nativi 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:30–19:00 / Room SM1
SPM1.34
TOPOAlps Meeting (public)
Convener: Bernhard Salcher 
Wed, 05 May, 17:30–20:15 / Room SM7
SPM1.60
Galileo Geodetic Service Provider (Public)
Convener: Daniel Navarro-Reyes 
Session Details
Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Room SM2
SPM2.1
ESF-HOLOCLIP (by invitation only)
Convener: Barbara Stenni 
Session Details
Wed, 05 May, 17:30–20:15 / Room SM3
SPM2.19
EJSM SDT1 (by invitation only)
Convener: Jean-Pierre Lebreton 
Wed, 05 May, 17:30–20:15 / Room SM5
SPM2.28
MUSIS meeting (by invitation only)
Convener: Insa Neuweiler 
Session Details
Wed, 05 May, 17:30–20:00 / Room SM6
SPM2.66
Central Asia Deep Ice-coring project (by invitation only)
Convener: Vladimir Eisen 
Session Details
Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Room SM8
SPM1.12
COST action CM0850: the chemical cosmos (public)
Convener: Christian Muller 
Session Details
Wed, 05 May, 19:00–20:00 / Room SM2
SPM1.56
EPOS - European Plate Observing System
Convener: Massimo Cocco 
Session Details
Wed, 05 May, 19:00–20:00 / Room SM1
Thursday, 6 May
SPM1.50
Willis Research Network: Developments in Research (public)
Thu, 06 May, 08:30–10:00 / Room SM2
SPM2.26
Vulnerability in Natural Hazard and Risk Analysis (by invitation only)
Convener: Sven Fuchs 
Session Details
Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room SM3
SPM2.38
Meeting COST Action ESO901 (by invitation only)
Convener: Sarka D. Blazkova 
Thu, 06 May, 08:30–10:00 / Room SM5
SPM2.64
ERICON Science Support Unit Review Meeting (by invitation only)
Convener: Lester Lembke-Jene 
Session Details
Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room SM4
SPM2.68
Odyssee meeting (by invitation only)
Session Details
Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room SM7
SPM1.14
A Service Oriented Geoscience (public)
Convener: Stefano Nativi  | Co-Convener: Paolo Mazzetti 
Session Details
Thu, 06 May, 10:30–13:15 / Room SM2
SPM1.52
Mountain Soils (public)
Convener: Christine Alewell  | Co-Convener: Michele Freppaz 
Session Details
Thu, 06 May, 10:30–12:00 / Room SM1
SPM1.54
SCORE-MIP (public)
Convener: Hartmut Boesch 
Session Details
Thu, 06 May, 10:30–12:00 / Room SM6
SPM2.56
CNES/NASA meeting (by invitation only)
Convener: Riley Duren 
Session Details
Thu, 06 May, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room SM5
SPM1.1
ORFEUS WG3 - Mobile Seismic Instrumentation (public)
Session Details
Thu, 06 May, 12:15–13:15 / Room SM5
SPM1.19
EJSM Open Community Session (public)
Convener: Athena Coustenis  | Co-Convener: Jean-Pierre Lebreton 
Session Details
Thu, 06 May, 12:15–13:15 / Room SM1
SPM2.12
Meeting HS remote sensing subdivision (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari  | Co-Convener: Bob Su 
Thu, 06 May, 12:15–13:15 / Room SM3
SPM2.13
Meeting HS Ecohydrology subdivision (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari  | Co-Convener: Francesco Laio 
Thu, 06 May, 12:15–13:15 / Room SM4
SPM2.18
HS Erosion and Sedimentation sub-group (by invitation only)
Convener: Philip Owens 
Session Details
Thu, 06 May, 12:15–13:15 / Room SM6
SPM2.25
Titan Working Group (by invitation only)
Convener: Athena Coustenis 
Session Details
Thu, 06 May, 12:15–13:15 / Room SM7
SPM2.27
Meeting HS subdivision on Water REsources Management (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari  | Co-Convener: Nick van de Giesen 
Thu, 06 May, 12:15–13:15 / Room SM8
SPM2.61
Responding vs Reacting: Understanding the Impacts and Implications to Public and Private Risk Communities from the Eyjafjallajökull Volcanic Eruption.
Session Details
Thu, 06 May, 12:15–13:15 / Room 1
SPM1.23
NATECH session (public)
Convener: Elena Petrova  | Co-Convener: Ana Maria Cruz Naranjo 
Session Details
Thu, 06 May, 13:30–17:00 / Room SM2
SPM2.34
HEPEX (by invitation only)
Session Details
Thu, 06 May, 13:30–15:00 / Room SM3
SPM2.47
EU Project THOR WP 1 (by invitation only)
Convener: Johann Jungclaus 
Session Details
Thu, 06 May, 13:30–17:00 / Room SM6
SPM1.35
ESA Climate Modelling Users Group (public)
Session Details
Thu, 06 May, 15:30–17:00 / Room SM1
SPM1.38
ST5/NH8.5 session discussions (public)
Convener: Norma B. Crosby 
Session Details
Thu, 06 May, 15:30–17:00 / Room SM5
SPM2.24
DynaQlim Steering Committee (by invitation only)
Convener: Markku Poutanen 
Session Details
Thu, 06 May, 15:30–17:00 / Room SM4
SPM2.37
GRACE Science Data System Meeting (by invitation only)
Convener: Frank Flechtner 
Session Details
Thu, 06 May, 15:30–19:00 / Room SM7
SPM2.39
VLF-LF Radio Network (by invitation only)
Convener: Pier Francesco Biagi 
Session Details
Thu, 06 May, 15:30–17:00 / Room SM3
SPM1.13
Basic Concepts for Convection Parameterization in in Weather Forecast and Climate Models: state of art (public)
Convener: Elisabetta Fiori 
Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Room SM4
SPM1.17
Business Meeting: INQUA group 'Paleoseismology & Active Tectonics' - IGCP567 'Earthquake Archaeology' (public)
Convener: Manuel Sintubin 
Session Details
Thu, 06 May, 17:30–20:15 / Room SM2
SPM1.29
HS11.1 poster presentation (public)
Convener: Marco Borga 
Session Details
Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Room SM1
SPM1.55
GGP business meeting (public)
Session Details
Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Room SM8
SPM2.4
IMVUL Network meeting (by invitation only)
Session Details
Thu, 06 May, 17:30–20:15 / Room SM3
SPM2.20
EJSM SDT2 (by invitation only)
Convener: Jean-Pierre Lebreton 
Thu, 06 May, 17:30–20:15 / Room SM5
SPM1.57
History, culture, art and religion: Panel and audience discussion (public)
Thu, 06 May, 18:00–19:00 / Room 6
SPM1.37
Modern Climate System Science Education (public)
Co-Convener: Klaus Grosfeld 
Session Details
Thu, 06 May, 19:00–20:00 / Room SM7
SPM2.23
Hydrate - Flash Flood meeting (by invitation only)
Convener: Francesco Zanon 
Session Details
Thu, 06 May, 19:00–20:00 / Room SM1
SPM2.31
2011 HF program planning meeting (by invitation only)
Convener: Jan Szolgay 
Session Details
Thu, 06 May, 19:00–20:00 / Room SM4
Friday, 7 May
SPM1.42
IBEX Meeting (public)
Convener: Hans-Jörg Fahr  | Co-Convener: Bernd Heber 
Session Details
Fri, 07 May, 08:30–10:00 / Room SM1
SPM2.41
CUBIST Project - WG meeting (by invitation only)
Convener: Attilio Castellarin 
Session Details
Fri, 07 May, 08:30–10:00 / Room SM3
SPM2.55
GHGIS/ICOS (by inviation only)
Convener: Riley Duren 
Session Details
Fri, 07 May, 08:30–12:00 / Room SM2
SPM2.60
CIRCE-RL1 meeting (by invitation only)
Convener: Armineh Barkhordarian 
Session Details
Fri, 07 May, 08:30–12:00 / Room SM5
SPM1.48
SOTERIA and turbulent reconnection (public)
Convener: Giovanni Lapenta 
Session Details
Fri, 07 May, 10:30–12:00 / Room SM8
SPM1.26
The GeoMod2008 analogue and numerical comparison experiments (public)
Convener: Susanne Buiter 
Session Details
Fri, 07 May, 12:15–13:15 / Room SM2
SPM1.33
Hydroinformatics Sub-Division (public)
Convener: Robert J. Abrahart 
Session Details
Fri, 07 May, 12:15–13:15 / Room SM5
SPM2.30
Hydrological forecasting SD (by invitation only)
Convener: Jan Szolgay 
Session Details
Fri, 07 May, 12:15–13:15 / Room SM4
SPM2.57
GEOD Editorial Board Meeting (by invitation only)
Session Details
Fri, 07 May, 12:15–14:45 / Room SM6
SPM1.27
YES OneGeology Initiative roundtable (public)
Convener: Eveline Speelman  | Co-Convener: Christopher Keane 
Session Details
Fri, 07 May, 13:30–17:00 / Room SM2
SPM2.22
Titan Working Group (by invitation only)
Convener: Jean-Pierre Lebreton  | Co-Convener: Athena Coustenis 
Fri, 07 May, 15:30–19:00 / Room SM1
SPM1.43
Solar Minimum mission splinter (public)
Convener: Bernd Heber 
Session Details
Fri, 07 May, 17:30–19:00 / Room SM2
SPM1.53
PS4.0 oral presentations extension (public)
Convener: Nicolas Altobelli 
Session Details
Fri, 07 May, 17:30–19:00 / Room SM3