Search


Days


Programme Groups

ST – Solar-Terrestrial Sciences

Monday, 3 May
ST2.3
Dynamic Processes in Planetary Inner Magnetospheres: Radiation Belts, Ring Current, Plasmasphere and Ionosphere
Convener: Yuri Shprits  | Co-Convener: Jerry Goldstein 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall XL
PS5.4
Outer planet magnetotails
Convener: Caitriona Jackman  | Co-Convener: Nicolas André 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00 / Room 25
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall XL
ST2.2
Multi-Scale Boundary Dynamics in Space Plasma Physics
Convener: Matthew Taylor 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00 / Hall XL
Tuesday, 4 May
ST2.4
Nonlinear waves and transport processes in solar-terrestrial plasmas
Convener: Christian Mazelle  | Co-Conveners: Bruce Tsurutani , Olga Verkhoglyadova 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall Z
ST2.1
Open session on the magnetosphere (including Julius Bartels Medal Lecture)
Convener: Steve Milan  | Co-Convener: Natalia Ganushkina 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 13
 / Tue, 04 May, 15:30–17:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00 / Hall Z
ML29
Julius Bartels Medal Lecture by Karl-Heinz Glassmeier
Convener: Iannis Dandouras 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:45–16:30 / Room 27
Wednesday, 5 May
ST1.4
Magnetic Topology, Pondemorotive Forces and Energetic Particles in the Solar System
Convener: Claire Foullon  | Co-Conveners: Harald Kucharek , Olga Malandraki , Rickard Lundin , Anatol Guglielmi 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
ST3.1
Open session on the ionosphere and thermosphere
Convener: Anasuya Aruliah  | Co-Convener: Jan Laštovička 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–10:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
ST3.2
Ionosphere response to forcing from above and below
Convener: Dalia Buresova  | Co-Conveners: Olaf Amm , Dora Pancheva 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 10:30–12:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
ST3.3
Highlights of recent ionospheric and auroral research by incoherent scatter radars
Convener: Michael Rietveld  | Co-Convener: Ingemar Häggström 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
ST1.1
Open session on the Sun and heliosphere (including Hannes Alfvén Medal Lecture)
Convener: Volker Bothmer  | Co-Conveners: Bernd Heber , Olga Malandraki 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:30–17:00 / Room 28
 / Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00 / Hall XL
ML28
Hannes Alfvén Medal Lecture by Donald Farley
Convener: Iannis Dandouras 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:45–16:30 / Room 28
Thursday, 6 May
ST4.1/PS9.6
Theory and simulations of solar system plasmas (co-organized)
Convener: Gérard Belmont  | Co-Convener: Jörg Büchner 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
ST6/EOS9
Best practices for education and outreach in Solar-Terrestrial sciences (co-organized)
Convener: Sini Merikallio  | Co-Convener: Minna Palmroth 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:15 / Room 29
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
ST1.3
Initiation and propagation of solar transients from the Sun to 1AU
Co-Conveners: Benoit Lavraud , Volker Bothmer 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00 / Hall Z
ST5/NH8.5
Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Applications (co-organized)
Convener: Norma B. Crosby  | Co-Convener: Mirela Voiculescu 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
ST3.4
EURIPOS: Observing and modeling the Earth’s ionosphere and plasmasphere
Convener: Anna Belehaki  | Co-Convener: Michael A. Hapgood 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00 / Hall XL
Friday, 7 May
ST3.5
Ionospheric threats to GNSS based systems in view of the next solar maximum
Convener: Giorgiana De Franceschi  | Co-Conveners: Alain Bourdillon , Jan Laštovička 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–10:00 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00 / Hall Z
PS5.0/ST7.1
Planetary Plasma Physics (co-organized)
Convener: Esa Kallio 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 08:30–10:00 / Attendance 15:30–17:00 / Hall XL
PS5.5/ST7.4
Electrodynamics of induced magnetospheres (co-organized)
Convener: Hermann Opgenoorth  | Co-Conveners: Mark Lester , Philippe Garnier 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–10:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00 / Hall XL
ST1.2
The structure of the outer heliosphere during the unusual present solar minimum
Convener: Hans-Jörg Fahr  | Co-Convener: Bernd Heber 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room 13
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00 / Hall Z
PS5.6/ST7.3
Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:15 / Room 26
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00 / Hall XL