Search


Days


Programme Groups

TS – Tectonics & Structural Geology

GD1.5/G24/TS1.3
Gravity modelling for understanding of the solid Earth structure and dynamics (co-organized)
Convener: Mikhail Kaban  | Co-Conveners: Hans-Jürgen Götze , Gabriel Strykowski 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
TS4.2/GM5.7
Topography Evolution of Europe: Uplift, Subsidence and Sea Level Change (Topo-Europe) (co-organized)
Convener: Sierd Cloetingh  | Co-Conveners: Sean Willett , Paola Campus 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GD2.1/SSP1.3/TS4.8
Basin Dynamics (co-organized)
Convener: Magdalena Scheck-Wenderoth  | Co-Conveners: Christophe Basile , Virginie Gaullier 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
TS4.1/G22/GD2.4/GM5.2/SM1.4
Coupling topography, surface erosion and tectonics (co-organized)
Convener: Sierd Cloetingh 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
TS8.1/G16/GD2.11/GM1.2/GMPV46/HS13.1/MPRG18/NH4.5/SM7.1
One year after the Abruzzo 2009 earthquake (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Sergio Vinciguerra , Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
TS4.3/CL1.1/GD2.5/GM5.5/MPRG8/SSP1.5
Eurasian Climate and Tectonics (co-organized)
Convener: Guillaume Dupont-Nivet  | Co-Conveners: Peter van der Beek , Hemmo Abels 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GM1.1
EGU/AGU Geomorphology Symposium - Quantifying landscape response to climate change
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
MPRG13/GMPV54/NH10.6
Rock Physics and Natural Hazards
Convener: Sergio Vinciguerra  | Co-Conveners: Philip Benson , Dan Faulkner , Georg Dresen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
MPRG23/GMPV57/SM6.14/TS3.4
Elastic and Inelastic Properties under in situ High P-T Conditions (co-organized)
Co-Convener: Hans J. Mueller 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
TS6.5/GD5.10/GMPV55
Ophiolites, blueschists and mélanges in convergent margin tectonics (co-organized)
Co-Conveners: Manuel Pubellier , Philippe Agard , Gian Andrea Pini 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
SM2.4/NH4.8/TS8.9
Earthquake Source Rupture Models, Slip Distribution Studies, and Nucleation and Growth of Fault Systems (co-organized)
Convener: Georg Rümpker 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
ML30
Stephan Mueller Medal Lecture by Seth Stein
Convener: Fabrizio Storti 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 17:30–18:30  /