Search


Days


Programme Groups

TS – Tectonics & Structural Geology

SM2.2/GD2.15/HS13.9/NH4.13/TS2.6
Fault zone processes from (integrated) geophysical imaging (co-organized)
Convener: CharLotte Krawczyk  | Co-Conveners: Stella Pytharouli , James Kirkpatrick 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GM10.4/TS4.9
Seafloor expression of tectonic and geomorphic processes (co-organized)
Convener: Sebastian Krastel  | Co-Conveners: Dina Vachtman , Colin Jacobs 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
BG3.2/ERE4.2/GMPV56/TS5.6
Fluid flow in continental margins (co-organized)
Co-Conveners: Christian Berndt , Christian B├╝cker 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS6.1/G18/GD5.4
The Alpine-Himalayan orogeny: from the Mediterranean to SE Asia (co-organized)
Convener: Alastair Robertson  | Co-Conveners: Laurent Jolivet , Claudio Faccenna , Rob Govers , Paolo Ballato , Angela Landgraf , Taylor Schildgen , Franz Neubauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00  /
 / Wed, 05 May, 13:30–16:45  /
 / Thu, 06 May, 08:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS8.5/G19/GD2.10/GMPV43/NH4.6/SM6.6
Crustal faulting and deformation processes observed by interferometric synthetic aperture radar (InSAR) (co-organized)
Co-Conveners: Thomas R. Walter , Riccardo Lanari 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM1.5/TS8.8
Active Seismic studies of the Crust (co-organized)
Convener: Pekka Heikkinen 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
GM5.3
Interpreting the detrital record: advances, applications, and limitations
Co-Convener: Yani Najman 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS4.5/GM5.6
Geodynamics of the Alps - from deep-seated to surface processes (co-organized)
Convener: Claudio Rosenberg  | Co-Convener: Romain Bousquet 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS6.8/GD5.6/NH4.14/SM3.6
Caribbean and South American subduction zones: subduction processes and resulting tectonics, seismogenesis and fore-arc evolution (co-organized)
Convener: Boris Marcaillou  | Co-Conveners: Paola Vannucchi , Ernst Flueh 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS1.1
Open session: Tectonics and Structural Geology
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Convener: Claudio Rosenberg 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
SM6.2/GD2.8/TS1.6
Multidisciplinary Constraints on the Lithospheric Structure, Evolution, and Mantle Processes (co-organized)
Convener: Irina Artemieva  | Co-Conveners: Valentin Mikhailov , Yuri Fialko 
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM3.2/GD2.9/TS1.7
The 100th anniversary of the discovery of the Mohorovicic Discontinuity: Its geophysical and petrological characteristics (co-organized)
Co-Conveners: David Snyder , David Eaton 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD5.1/GMPV18/TS6.9
Subduction zone dynamics: A slab's journey in the upper and lower mantle (co-organized)
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: Douwe J. J. van Hinsbergen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD5.2/G23/NH4.12/SM3.5/TS6.10
Subduction zone dynamics: seismogenic zone and forearc deformation (co-organized)
Convener: Nina Kukowski  | Co-Conveners: Hans-Peter Bunge , Taras Gerya , John McCloskey , Frederik Tilmann 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /