Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2012
(What is this?)

Please select your preferred programme group, day, and one or more time blocks

  • PGs: GI
  • Day: Please select
  • TB: whole day







GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

Monday, 23 Apr

GI1.1

Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: H. Svedhem  | Co-Conveners: Prof. Korepanov , W. Schmidt , J.-L. Josset 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–10:00  / Room 34
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.5  / Mon, 23 Apr, 18:30–19:15  /  

ESSI1.6

Laser Scanning: 3D Spatial Data, Analysis, and Infrastructures in Geosciences
Convener: B. Höfle  | Co-Conveners: N. Pfeifer , B. Székely 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / Room 32
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall XL

CL1.15

Temperature observations in the subsurface: contributions to climate sciences, soil sciences, permafrost, glaciology, hydrology, and heat flow studies
Convener: V. Rath  | Co-Conveners: J. Noetzli , F. González-Rouco , J.S. Safanda 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Hall Z

GI1.3

Data Assimilation and Data Publishing in Geosciences
Convener: M. Diepenbroek  | Co-Conveners: Dr. Klump , A. Geyer , P. Fox 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Room 34
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  /  / Attendance 13:30–15:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  /  / Attendance 13:30–15:00  / Hall A

GI2.2

Instrumentation, Measurement Strategies and Methods for Ocean-Based Geoscience Investigations
Convener: C. Waldmann  | Co-Conveners: L. Beranzoli , I. Puillat 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Room 42
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

GI3.6

Geophysical tomography with high-energy particles: recent developments and applications
Convener: D. Gibert  | Co-Conveners: D. J. Marteau , H. Tanaka , D. Carbone 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 34
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

ESSI2.9

Intelligent geo-Information Management in the Future Internet
Co-Conveners: S. Nativi , W. Schmidt 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:15  / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall X/Y

Tuesday, 24 Apr

GI2.1/AS4.6

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: J. Vivekanandan  | Co-Conveners: M. Rose , C. Waldmann , M. A. Lange , J. Reuder 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:30  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.3  / Mon, 23 Apr, 08:30–09:15  /  

GI1.3

Data Assimilation and Data Publishing in Geosciences
Convener: M. Diepenbroek  | Co-Conveners: Dr. Klump , A. Geyer , P. Fox 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Room 34
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  /  / Attendance 13:30–15:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  /  / Attendance 13:30–15:00  / Hall A

GI3.4

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage
Convener: N. Masini  | Co-Conveners: L.V. Eppelbaum , M. Alvarez de Buergo , F. Soldovieri 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–12:15  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.1  / Tue, 24 Apr, 19:15–20:00  /  

GI3.5

Electromagnetic sensing techniques and geophysical methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics
Convener: J. Dumoulin  | Co-Conveners: F. Soldovieri , L. Bigagli 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:20  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.4  / Thu, 26 Apr, 17:30–18:15  /  

SM1.4/G6.2/GI1.6

Integrating large-scale European Research infrastructures for solid Earth Sciences: from data centers to core services (co-organized)
Convener: M. Cocco  | Co-Conveners: F. Boler , C. Thomas , R. Carbonell 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00  / Room 32
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.2  / Tue, 24 Apr, 19:15–20:00  /  

GI1.1

Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: H. Svedhem  | Co-Conveners: Prof. Korepanov , W. Schmidt , J.-L. Josset 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–10:00  / Room 34
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.5  / Mon, 23 Apr, 18:30–19:15  /  

GI2.2

Instrumentation, Measurement Strategies and Methods for Ocean-Based Geoscience Investigations
Convener: C. Waldmann  | Co-Conveners: L. Beranzoli , I. Puillat 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Room 42
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

GI2.5

Preparatory activities for the scientific utilisation of the GMES Sentinel satellites constellations including Cal/Val activities of their optical instruments.
Convener: M. Berger  | Co-Conveners: J. Aschbacher , H. Mortimer 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00  / Room 42
 / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00  / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

ESSI1.6

Laser Scanning: 3D Spatial Data, Analysis, and Infrastructures in Geosciences
Convener: B. Höfle  | Co-Conveners: N. Pfeifer , B. Székely 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / Room 32
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall XL

Wednesday, 25 Apr

GI2.5

Preparatory activities for the scientific utilisation of the GMES Sentinel satellites constellations including Cal/Val activities of their optical instruments.
Convener: M. Berger  | Co-Conveners: J. Aschbacher , H. Mortimer 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00  / Room 42
 / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00  / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

GI3.4

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage
Convener: N. Masini  | Co-Conveners: L.V. Eppelbaum , M. Alvarez de Buergo , F. Soldovieri 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–12:15  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.1  / Tue, 24 Apr, 19:15–20:00  /  

SM1.3/GI1.7

Improving seismic networks performances: from site selection to data integration (co-organized)
Convener: D. Pesaresi 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00  / Room 26
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 10:30–12:00  / Hall XL

GI3.5

Electromagnetic sensing techniques and geophysical methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics
Convener: J. Dumoulin  | Co-Conveners: F. Soldovieri , L. Bigagli 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:20  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.4  / Thu, 26 Apr, 17:30–18:15  /  

Thursday, 26 Apr

GI2.3/PS1.3

Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers (co-organized)
Convener: M. Leese  | Co-Conveners: P. Falkner , L. Richter , G. Kargl 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 10:30–12:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

ESSI2.9

Intelligent geo-Information Management in the Future Internet
Co-Conveners: S. Nativi , W. Schmidt 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:15  / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall X/Y

Friday, 27 Apr

SSS4.1

Digital soil mapping: novel approaches and sensing techniques to the prediction of key soil properties
Convener: U. Werban  | Co-Conveners: G. Grandjean , H.I. Reuter , U. Sauer , P. Dietrich , H. Bartholomeus 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.10  / Fri, 27 Apr, 12:15–13:00  /  

GI3.1

Civil Engineering Applications of Ground Penetrating Radar
Convener: L. Pajewski  | Co-Conveners: A. Benedetto , A. Loizos 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Room 34
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall A

GI3.2

Geophysical Field Analysis in Complex Environments
Convener: L.V. Eppelbaum  | Co-Conveners: J. Kück , D. Meldrum , M. Rose 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:15  / Room 42
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall A