Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: ERE1

ERE – Energy, Resources and the Environment

Programme Group Chair: Christopher Juhlin

ERE1 – Energy

Programme Group Scientific Officers: Hermann Held, Christopher Juhlin, Michael Kühn

ERE1.1

Energy, Resources & the Environment | PICO
Convener: Christopher Juhlin  | Co-Convener: Michael Kühn 
PICOs
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00

ERE1.4

Energy Meteorology
Convener: Gregor Giebel  | Co-Conveners: Anna Maria Sempreviva , Somnath Baidya Roy 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00

ERE1.5

Exploration, development and production of geothermal resources
Convener: David Bruhn  | Co-Conveners: Isabella Nardini , Gabriele Marquart 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00

ERE1.6

Numerical modeling in geothermics
Convener: Sandra Schumacher  | Co-Conveners: Magdalena Scheck-Wenderoth , Wolfram Rühaak 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00

ERE1.7

Geothermal energy from deep sedimentary basins - exploration, exploitation, characterization and modeling
Convener: Barbara Hahne  | Co-Convener: Stephen Daly 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–16:45
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00

ERE1.9/BG9.5

Sustainable biomass for raw materials and energy (co-organized)
Convener: Viktor J. Bruckman  | Co-Convener: Vanessa Parravicini 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00

ERE1.10/CL5.1

Planetary boundaries, societal interactions, and sustainability transitions within the Earth system (co-organized)
Convener: Dominik E. Reusser  | Co-Conveners: Diego Rybski , António Ferreira , Axel Kleidon , Timothy Lenton  , Jonathan Donges , Jobst Heitzig 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00

ERE1.11

Recent advances in petroleum exploration and production
Convener: Said GACI  | Co-Convener: Olga Hachay 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00

ERE1.14/GMPV44

Unconventional hydrocarbon resources: Advances and new technologies (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD13.4 

HS5.4/CL4.8/ERE1.16

Hydropower and other renewable sources of energy for a sustainable future: modeling and management issues (co-organized)
Convener: Bettina Schaefli  | Co-Conveners: Kolbjorn Engeland , Jean-Philippe Vidal , Marco Borga 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–16:45
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00

HS8.2.5

Thermal and mechanical processes and energy storage in porous and fractured aquifers
Convener: Peter Bayer  | Co-Conveners: Philipp Blum , Olivier Bour 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00