bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

Please select your preferred programme group, day, and one or more time blocks

  • PGs: ERE
  • Day: Please select
  • TB: whole day








ERE – Energy, Resources and the Environment

Monday, 13 Apr

ERE1.1

Energy, Resources & the Environment
Convener: Christopher Juhlin  | Co-Conveners: Michael Kühn , Kris Welkenhuysen 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE1.2

ERE in policy
Convener: Sian Loveless  | Co-Convener: Michael Kühn 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE1.4

Swelling rock and swelling clay
Convener: Christoph Butscher  | Co-Conveners: Erich Pimentel , Tom Schanz 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SM3.2/EMRP4.1/ERE2.5/NH4.4

Induced and Triggered Seismic Activity: Observation, Theory, and Hazard Analysis (co-organized)
Convener: Philippe Jousset  | Co-Conveners: Roland Gritto , Ulrich Wegler 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE2.1/HS1.3

Social-ecological interactions in the Earth System: land, water and ecosystem use, planetary boundaries and sustainability transitions (co-organized)
Convener: Dominik E. Reusser  | Co-Conveners: Sarah Cornell , Alice Bows-Larkin , James Dyke , Jonathan Donges , Christopher Reyer 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

Tuesday, 14 Apr

ERE3.2

Exploration, development and production of geothermal resources
Convener: Gabriele Marquart  | Co-Conveners: Isabella Nardini , David Bruhn 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GMPV1.4/ERE6.4/TS2.7

Ore deposits: origin, exploration and exploitation (co-organized)PICO Session
Convener: Laurence Robb  | Co-Convener: Sophie Decree 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 08:30–09:10 / 10:30–11:00 / PICO Spot 3

ERE3.3

Numerical modeling in geothermics
Convener: Sandra Schumacher  | Co-Conveners: Magdalena Scheck-Wenderoth , Wolfram Rühaak 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE1.3

Fractures, mechanics and flow in tight reservoirs (co-organized)PICO Session
Convener: Nicolaas Hardebol  | Co-Conveners: Auke Barnhoorn , Maartje Houben 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 13:30–14:04 / PICO Spot 1

ERE3.4/TS1.7

Geothermal energy from deep sedimentary basins and their basement - exploration, exploitation, characterization and modeling (co-organized)
Convener: Stephen Daly  | Co-Conveners: Barbara Hahne , Nicola Willmot Noller 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

TS6.9/EMRP4.11/ERE1.6/SM6.8

The Collisional Orogeny in the Scandinavian Caledonides (COSC)-1 scientific drilling project (co-organized)
Convener: Henning Lorenz  | Co-Conveners: Christopher Juhlin , Ulrich Harms 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS1.3/EMRP4.7/ERE5.5

The role of fluids in faulting and fracturing in carbonates and other upper crustal rocks (co-organized)
Convener: Fabrizio Agosta  | Co-Conveners: Benjamin Luetkemeyer , Juliette Lamarche , Juliet Crider , Olivier Lacombe 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

Wednesday, 15 Apr

ERE6.2

Challenges to supply, quality and durability of geomaterials used in construction
Convener: Richard Prikryl  | Co-Conveners: Magdalini Theodoridou , Miguel Gomez-Heras , Ákos Török 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

BG9.1

Geobiotechnology for subsurface environmentsPICO Session
Convener: Martin Krueger  | Co-Convener: Hans Richnow 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 08:30–09:02 / PICO Spot 3

ERE6.3

Natural stone research and Heritage stone designation.
Convener: Dolores Pereira  | Co-Conveners: Sabina Kramar , Björn Schouenborg , Barry Cooper , Brian Marker 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI2.9

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels – EO Research and Innovation
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Convener: Josef Aschbacher 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

Thursday, 16 Apr

ERE3.5

Development of strategies towards a sustainable intensive thermal use of the shallow subsurface
Convener: Thomas Vienken  | Co-Conveners: Peter Huggenberger , Peter Dietrich 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE3.7/SSS11.7

Sustainable biomass for raw materials, energy and GHG mitigation (co-organized)
Convener: Viktor Bruckman  | Co-Conveners: Chris Rella , Vanessa Parravicini 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE3.8/HS5.6

Harnessing the resources offered by sun, wind and water: control and optimization (co-organized)
Conveners: Alla Kolechkina , Niels Schuetze  | Co-Conveners: Ronald van Nooijen , Andreas Efstratiadis , Renata Romanowicz , Matteo Giuliani , Francesca Pianosi , Patrick Reed , Paolo Burlando 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE6.1/GMPV1.5/TS2.6

Structural interpretation and evolution of ore-forming systems from geological, geochemical and geophysical data (co-organized)
Convener: Thomas Blenkinsop  | Co-Conveners: Peter Sorjonen-Ward , Peter Lelièvre , Klaus Gessner 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Red Posters

GI2.9

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels – EO Research and Innovation
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Convener: Josef Aschbacher 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE4.4/GMPV1.6

Unconventional hydrocarbon resources: Advances and new technologies (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Mike Lovell , Brian Horsfield 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Red Posters

TS1.4/ERE1.5/GMPV7.6

Flow in Transforming Porous Media (co-organized)
Convener: Renaud Toussaint  | Co-Conveners: Daniel Koehn , Bjørnar Sandnes , Francois Renard , Paul D. Bons , Piotr Szymczak , Stanislav Parez 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE5.1

Gas storage and unconventional hydrocarbons: Petrophysical, geomechanical and geochemical laboratory studiesPICO Session
Convener: Alexandra Amann-Hildenbrand  | Co-Conveners: Suzanne Hangx , Pieter Bertier , Sam Krevor 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 15:30–15:52 / PICO Spot 2

ERE5.2

Field methods and analysis of field data for CO2 geological storage
Convener: Auli Niemi  | Co-Conveners: Jesús Carrera , Sonja Martens , Stefan Lüth 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE4.3

Petroleum exploration and production and their impact on the environment
Convener: Said GACI  | Co-Convener: Olga Hachay 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE5.4

Modelling underground environmental processes resulting from energy-related subsurface utilization
Convener: Thomas Kempka  | Co-Conveners: Auli Niemi , Jesús Carrera , Holger Class 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

Friday, 17 Apr

ERE3.1

Energy Meteorology
Convener: Gregor Giebel  | Co-Conveners: Anna Maria Sempreviva , Somnath Baidya Roy 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Red Posters

ERE4.3

Petroleum exploration and production and their impact on the environment
Convener: Said GACI  | Co-Convener: Olga Hachay 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE4.4/GMPV1.6

Unconventional hydrocarbon resources: Advances and new technologies (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Mike Lovell , Brian Horsfield 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Red Posters

ERE5.4

Modelling underground environmental processes resulting from energy-related subsurface utilization
Convener: Thomas Kempka  | Co-Conveners: Auli Niemi , Jesús Carrera , Holger Class 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ERE6.1/GMPV1.5/TS2.6

Structural interpretation and evolution of ore-forming systems from geological, geochemical and geophysical data (co-organized)
Convener: Thomas Blenkinsop  | Co-Conveners: Peter Sorjonen-Ward , Peter Lelièvre , Klaus Gessner 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Red Posters

DM6

Division Meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE)
Convener: Christopher Juhlin 
Fri, 17 Apr, 12:15–13:15 / Room R13