bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: BG1

BG – Biogeosciences

Programme Group Chairs: Jürgen Kesselmeier, Albert Benthien, Andy Ridgwell, Caroline P. Slomp, Helge Niemann, Emmanuelle J. Javaux, Alina Stadnitskaia

BG1 – General Biogeosciences

BG1.1

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Jürgen Kesselmeier , Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 15:30–17:00

BG1.2

Greenhouse gases balance of Tropical and Boreal landscapes | PICO
Convener: Riccardo Valentini  | Co-Conveners: Albertus J. (Han) Dolman , David Bastviken , Ivan Vasenev 
PICO
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:00

BG1.3

Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Conveners: Kirstin Dähnke , Gerd Gleixner 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 15:30–17:00

BG1.4/AS2.4

Stable isotopes and novel tracers in biogeochemical and atmospheric research (co-organized)
Conveners: Lydia Gentsch , Thomas Röckmann  | Co-Conveners: Matthias Cuntz , Jan Kaiser , Alexander Knohl 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

BG1.5

Long-term research infrastructures in biogeochemistry | PICO
Convener: Werner Leo Kutsch  | Co-Conveners: Philippe Ciais , Henry W. Loescher 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00

BG1.6

Remote Sensing and data assimilation in the Biogeosciences (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Willem Verstraeten , Jochem Verrelst 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

BG1.7

Towards integrating greenhouse gas (GHG) budgets from terrestrial and aquatic ecosystems - co-sponsored by iLEAPS
Convener: Lutz Merbold  | Co-Conveners: Celia Somlai-Haase , Tonya Del Sontro , PENELOPE SERRANO ORTIZ , Bert Gielen 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:30
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS4.20/BG1.8

Insights into phosphorus biogeochemistry from soils and aquatic systems (co-organized)
Convener: Ben Surridge  | Co-Conveners: Tom Jilbert , Federica Tamburini , Daniel Blackburn , Caroline P. Slomp , Christian März 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

BG1.9

Excitation-emission fluorescence spectroscopy in characterisation of dissolved organic matter in natural and engineered aquatic systems
Convener: Magdalena Bieroza  | Co-Conveners: Andrea Butturini , Elfrida Carstea 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

BG1.10

Biosphere-Atmosphere Exchange, Biosynthesis, and Oxidation of Volatile Organic Compounds Across Terrestrial and Marine Ecosystems
Convener: Silvano Fares  | Co-Conveners: Pawel Misztal , Elena Ormeño , Eiko Nemitz 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 15:30–17:00

AS4.8/BG1.11/CL5.11/HS7.10

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Didier Roche , Francoise Vimeux , Jesper Sjolte , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

BG1.12

Microbial nitrogen-transformation processes in terrestrial and aquatic ecosystems: advances in pathways-tracing, quantification and process-based modelling
Convener: Dominika Lewicka-Szczebak  | Co-Conveners: Reinhard Well , Christoph Müller , Daniel Weymann 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00