bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: DM

DM – Division Meetings

DM1

Division Meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Convener: Annica Ekman 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

DM2

Division Meeting for Biogeosciences (BG)
Convener: Alina Stadnitskaia 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

DM3

Division Meeting for Climate: Past, Present & Future (CL)
Convener: Thomas Blunier 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

DM4

Division Meeting for Cryospheric Sciences (CR)
Convener: Jürg Schweizer 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

DM5

Division Meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)
Convener: Angelo De Santis 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

DM6

Division Meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE)
Convener: Christopher Juhlin 
Fri, 17 Apr, 12:15–13:15

DM7

Division Meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI)
Convener: Joan Masó 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

DM8

Division Meeting for Geodesy (G)
Convener: Michael Schmidt  | Co-Convener: Johannes Boehm 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

DM9

Division Meeting for Geodynamics (GD)
Convener: Irina M. Artemieva 
Fri, 17 Apr, 12:15–13:15

DM10

Division Meeting for Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI)
Convener: Francesco Soldovieri 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

DM11

Division Meeting for Geomorphology (GM)
Convener: Peter van der Beek 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

DM12

Division Meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Mike Burton 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

DM13

Division Meeting for Hydrological Sciences (HS)
Convener: Elena Toth 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

DM14

Division Meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Giorgio Boni 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

DM15

Division Meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Convener: Shaun Lovejoy 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

DM16

Division Meeting for Ocean Sciences (OS)
Convener: Peter Brandt 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

DM17

Division Meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Convener: Özgür Karatekin 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15

DM18

Division Meeting for Seismology (SM)
Convener: P. Martin Mai 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

DM19

Division Meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)
Convener: Helmut Weissert 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15

DM20

Division Meeting for Soil System Sciences (SSS)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Antonio Jordán 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

DM21

Division Meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)
Convener: Margit Haberreiter 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15

DM22

Division Meeting for Tectonics and Structural Geology (TS)
Convener: Susanne Buiter 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15