bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: ERE3

ERE – Energy, Resources and the Environment

Programme Group Chairs: Christopher Juhlin, Viktor J. Bruckman

ERE3 – Non-carbon based energy

Programme Group Scientific Officers: Michael Kühn, Viktor J. Bruckman

ERE3.1

Energy Meteorology
Convener: Gregor Giebel  | Co-Conveners: Anna Maria Sempreviva , Somnath Baidya Roy 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

ERE3.2

Exploration, development and production of geothermal resources
Convener: Gabriele Marquart  | Co-Conveners: Isabella Nardini , David Bruhn 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

ERE3.3

Numerical modeling in geothermics
Convener: Sandra Schumacher  | Co-Conveners: Magdalena Scheck-Wenderoth , Wolfram Rühaak 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

ERE3.4/TS1.7

Geothermal energy from deep sedimentary basins and their basement - exploration, exploitation, characterization and modeling (co-organized)
Convener: Stephen Daly  | Co-Conveners: Barbara Hahne , Nicola Willmot Noller 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

ERE3.5

Development of strategies towards a sustainable intensive thermal use of the shallow subsurface
Convener: Thomas Vienken  | Co-Conveners: Peter Huggenberger , Peter Dietrich 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

ERE3.7/SSS11.7

Sustainable biomass for raw materials, energy and GHG mitigation (co-organized)
Convener: Viktor J. Bruckman  | Co-Conveners: Chris Rella , Vanessa Parravicini 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

ERE3.8/HS5.6

Harnessing the resources offered by sun, wind and water: control and optimization (co-organized)
Conveners: Alla Kolechkina , Niels Schuetze  | Co-Conveners: Ronald van Nooijen , Andreas Efstratiadis , Renata Romanowicz (deceased), Matteo Giuliani , Francesca Pianosi , Patrick Reed , Paolo Burlando 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00