bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: HS5

HS – Hydrological Sciences

HS5 – Water Management, Operations and Control

HS5.1

Catchment Science and management: providing evidence for environmental directives
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Marianne Bechmann , Paul Quinn 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

HS5.2

Water resources - assessment, management, and allocation - in (semi-)arid regions
Conveners: Jan Friesen , Laura Foglia , Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Convener: Ralf Ludwig 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS5.3

Hydropower and other renewable sources of energy for a sustainable future: modeling and management issues
Convener: Maria-Helena Ramos  | Co-Conveners: Marco Borga , Jean-Philippe Vidal , Kolbjorn Engeland , Bettina Schaefli 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS5.4

Socio-hydrology and river basin development; scaling and sustainability issues
Conveners: András Zlinszky , Jochen Froebrich  | Co-Conveners: Francesc Gallart , Mike Kirkby , Gábor Timár , Murugesu Sivapalan , Christian Siderius , Christian Leduc 
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

HS5.5/SSS10.9

Water Footprint Assessments and Strategies for Food & Water Security (co-organized)
Convener: Stefania Tamea  | Co-Conveners: Saket Pande , Arjen Y. Hoekstra (deceased) (deceased) (deceased), Marta Antonelli , Jimmy O'Keeffe 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS5.7

Hydrology & Society: Transdisciplinary approaches to hydrology and water resources management
Convener: Tobias Krueger  | Co-Conveners: Gemma Carr , Stuart Lane , Christopher (Kit) Macleod , Eva Paton , Leon Hermans 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

ERE3.8/HS5.6

Harnessing the resources offered by sun, wind and water: control and optimization (co-organized)
Conveners: Alla Kolechkina , Niels Schuetze  | Co-Conveners: Ronald van Nooijen , Andreas Efstratiadis , Renata Romanowicz , Matteo Giuliani , Francesca Pianosi , Patrick Reed , Paolo Burlando 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

HS5.10

Water Resources Management and Policy in a Changing World (including (Arne Richter Award Lecture for OYS)
Conveners: Kaveh Madani , Julien Harou  | Co-Conveners: Andrea Castelletti , Manuel Pulido-Velazquez , Wouter Buytaert , Greg Characklis , Patrick Reed , Amir AghaKouchak , Luis Garrote , Amaury Tilmant , Saket Pande 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:30
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00