Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: ST4

ST – Solar-Terrestrial Sciences

Programme Group Chairs: Natalia Ganushkina, Jan Laštovička, Manuela Temmer, Olga Malandraki, Margit Haberreiter

ST4 – Space Weather and Space Climate

ST4.1

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Convener: Viviane Pierrard 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00

ST4.2 Media

Extreme space weather scenarios
Co-Conveners: Nigel Meredith , Alan Thomson , Ahmed Hady , Christine Amory-Mazaudier , Valentina Zharkova , Nicola Scafetta 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

ST4.3 Media

Energetic Particles in the Heliosphere and their Influence on Space Weather, Space Climate and the Terrestrial Atmosphere.
Convener: Simon Thomas  | Co-Conveners: Timo Laitinen , Ilya Usoskin , Keri Nicoll , Bernd Heber 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 17:30–19:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

ST4.6/CL2.05

Solar Irradiance variability and its effects on Climate (co-organized)
Convener: Martin Snow  | Co-Conveners: K. Tourpali , Stergios Misios 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

EMRP2.1/PS9.9/ST4.7 Media

The magnetic Earth: significant features and open questions (co-organized)
Convener: Angelo De Santis  | Co-Conveners: Mioara Mandea , Susan Macmillan , Ingo Wardinski , Roman Leonhardt , Leonardo Sagnotti 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00