Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: TS1

TS – Tectonics & Structural Geology

TS1 – Brittle Deformation and Fault-related Processes

TS1.2/EMRP4.15

Fault rocks in the lab and in the field: structural constraints on fault growth and mechanics (co-organized)
Convener: Anne Pluymakers  | Co-Conveners: Matej Pec , Andre R. Niemeijer , Catherine Homberg , David Tanner 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

TS1.3/ERE5.4/GMPV4.7

Stress, Fracturing, Flow and Transformation in Porous Media (co-organized)
Convener: Daniel Koehn  | Co-Conveners: Renaud Toussaint , Olivier Lacombe , Bjørnar Sandnes , Nicolas Beaudoin , Damien Delvaux 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

TS1.4/GD5.8/SM6.18

Oceanic and continental transform plate boundaries: nucleation, evolution and tectonic significance (Posters only) (co-organized)
Convener: João Duarte  | Co-Conveners: Karen Leever , Taras Gerya 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 15:30–17:00

ERE1.9/TS1.5

Fracture, mechanics and flow in tight reservoirs (co-organized)
Convener: Nicolaas Hardebol  | Co-Conveners: Maartje Houben , Auke Barnhoorn 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

EMRP1.4/SM2.5/TS1.6

Earthquakes: from slow to fast, from the field to the laboratory. (co-organized)
Convener: R. Paul Young  | Co-Conveners: Alexandre Schubnel , Philip Benson , Chris Marone , Jessica Hawthorne , Cristiano Collettini 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

GMPV5.8/EMRP4.10/TS1.7

Pores, Cracks, Fluids & Permeability in Crustal, Magmatic and Volcanic Environments (co-organized)
Convener: Kelly Russell  | Co-Conveners: Michael Heap , Mattia Pistone , Caroline Martel , Jackie E. Kendrick , Paolo Madonia 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00