Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 

SSE – Special scientific events

ML – Medal and award lectures

ML1/GM/SSS

Alexander von Humboldt Medal Lecture by Johan Bouma (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 12:15–13:15

ML2/HS

Alfred Wegener Medal Lecture by Murugesu Sivapalan (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 12:15–13:15

ML3/TS

Arthur Holmes Medal Lecture by Jean-Pierre Brun (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 12:15–13:15

ML4/PS/ST

Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Luciano Iess (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 12:15–13:15

ML5/AS ECS

Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Federico Bianchi (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–11:00

ML6/TS ECS

Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by João C. Duarte (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 09:30–10:00

ML7/SSP ECS

Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Yadong Sun (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–11:00

ML8/ST ECS

Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Julia K. Thalmann (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 12:00–12:30

ML9/GD

Augustus Love Medal Lecture by Barry E. Parsons (co-organized)
Conveners: Irina M. Artemieva , Paul Tackley 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–14:30

ML10/SM

Beno Gutenberg Medal Lecture by Hitoshi Kawakatsu (co-organized)
Convener: P. Martin Mai 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 11:00–12:00

ML11/GI

Christiaan Huygens Medal Lecture by Riccardo Lanari (co-organized)
Convener: Francesco Soldovieri 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–11:30

ML12/OS

Fridtjof Nansen Medal Lecture by Lynne D. Talley (co-organized)
Conveners: Peter Brandt , Karen J. Heywood 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 16:00–17:00

ML13/ST

Hannes Alfvén Medal Lecture by Eric R. Priest (co-organized)
Convener: Margit Haberreiter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 11:00–12:00

ML14/CL

Hans Oeschger Medal Lecture by Denis-Didier Rousseau (co-organized)
Conveners: Thomas Blunier , Didier Roche 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–11:30

ML15/SSP

Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture by Paul B. Wignall (co-organized)
Convener: Helmut Weissert 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 11:00–12:00

ML16/HS

John Dalton Medal Lecture by Dani Or (co-organized)
Convener: Elena Toth 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 19:00–20:00

ML17/ST

Julius Bartels Medal Lecture by Tuija I. Pulkkinen (co-organized)
Convener: Margit Haberreiter 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 11:00–12:00

ML18/NP

Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Edward Ott (co-organized)
Conveners: Shaun Lovejoy , Stéphane Vannitsem 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–14:30

ML19/CR

Louis Agassiz Medal Lecture by Eric Rignot (co-organized)
Conveners: Jürg Schweizer , Olaf Eisen 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 19:00–20:00

ML20/EMRP

Louis Néel Medal Lecture by Christopher J. Spiers (co-organized)
Convener: Angelo De Santis 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 19:00–20:00

ML21/CL

Milutin Milankovic Medal Lecture by Axel Timmermann (co-organized)
Conveners: Thomas Blunier , Didier Roche 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 19:00–20:00

ML22/EMRP

Petrus Peregrinus Medal Lecture by John Tarduno (co-organized)
Convener: Angelo De Santis 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 19:00–20:00

ML23/SSS

Philippe Duchaufour Medal Lecture by Peter Smith (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 19:00–20:00

ML24/NH

Plinius Medal Lecture by Bruno Merz (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 11:00–12:00

ML25/GM

Ralph Alger Bagnold Medal Lecture by Ellen Wohl (including reception) (co-organized)
Convener: Peter van der Beek 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 18:00–20:00

ML26/GMPV

Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture by D. Graham Pearson (co-organized)
Convener: Mike Burton 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 19:00–20:00

ML27/NH

Sergey Soloviev Medal Lecture by Augusto Neri (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–14:30

ML28/TS

Stephan Mueller Medal Lecture by Cees W. Passchier (co-organized)
Conveners: Susanne Buiter , Claudio Rosenberg 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 16:00–17:00

ML29/G

Vening Meinesz Medal Lecture by Isabella Velicogna (co-organized)
Conveners: Michael Schmidt , Johannes Boehm 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 19:00–20:00

ML30/AS

Vilhelm Bjerknes Medal Lecture by John M. C. Plane (co-organized)
Convener: Annica Ekman 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 11:00–12:00

ML31/BG

Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture by Jack J. Middelburg (co-organized)
Conveners: Alina Stadnitskaia , Giuliana Panieri 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 14:00–15:00

ML32/BG

BG Division Outstanding ECS Award Lecture by Michaela A. Dippold (co-organized)
Conveners: Alina Stadnitskaia , Giuliana Panieri 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 11:45–12:00

ML33/CL

CL Division Outstanding ECS Award Lecture by Francesco Muschitiello (co-organized)
Conveners: Thomas Blunier , Didier Roche 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 14:30–14:45

ML34/CR

CR Division Outstanding ECS Award Lecture by Ricarda Winkelmann (co-organized)
Conveners: Jürg Schweizer , Olaf Eisen 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 11:00–11:15

ML35/EMRP

EMRP Division Outstanding ECS Award Lecture by Marie Violay (co-organized)
Convener: Angelo De Santis 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–13:45

ML36/G

G Division Outstanding ECS Award Lecture by Xingxing Li (co-organized)
Conveners: Michael Schmidt , Johannes Boehm 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–08:45

ML37/GD

GD Division Outstanding ECS Award Lecture by Nicolas Flament (co-organized)
Conveners: Irina M. Artemieva , Paul Tackley 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–14:00

ML38/GI

GI Division Outstanding ECS Award Lecture by Fabio Tosti (co-organized)
Convener: Francesco Soldovieri 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–14:30

ML39/LRS5/GM

GM Division Outstanding ECS Award Lecture & Penck Lecture by Dirk Scherler (co-organized)
Convener: Peter van der Beek 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 12:15–13:15

ML40/GMPV

GMPV Division Outstanding ECS Award Lecture by Pierre Lanari (co-organized)
Convener: Mike Burton 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 11:45–12:15

ML41/HS

HS Division Outstanding ECS Award Lecture by Anne F. van Loon (co-organized)
Convener: Elena Toth 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–14:00

ML42/NH

NH Division Outstanding ECS Award Lecture by James E. Daniell (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–13:45

ML43/PS

PS Division Outstanding ECS Award Lecture by Cédric Gillmann (co-organized)
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 11:45–12:15

ML44/SM

SM Division Outstanding ECS Award Lecture by Elmer Ruigrok (co-organized)
Convener: P. Martin Mai 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 14:15–14:30

ML45/SSS

SSS Division Outstanding ECS Award Lecture by Victoria Arcenegui (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–08:45